9 varovných příznaků, že můžete mít málo vitamínu D

Rubriky:  Životní styl
Vydáno: 6. dubna 2019 6:00:00
zdroj: dumfinanci.cz

Sluníčko je pro nás nejlepší zdroj vitamínu D, bohužel kosmetika s vysokým ochranným faktorem nám produkci tohoto vitamínu blokuje. Tento vitamín posiluje imunitní systém, kosti a zuby. Pomáhá vstřebávat vápník a fosfor v těle a činí nás odolnými proti mnoha chorobám. Dokonce bylo zjištěno, že nedostatek vitamínu D souvisí s vyšším rizikem onemocnění rakoviny. Přinášíme vám 9 varovných signálů, které není radno podceňovat. 

  • Deprese, časté špatné nálady, výkyvy nálad 
  • Bolesti kostí, časté zlomeniny
  • Bolesti zad
  • Oslabený imunitní systém
  • Padání vlasů, kazivost zubů 
  • Únava bez zjevné příčiny, nervové poruchy
  • Bolesti svalů
  • Pomalé hojení ran
  • Sklon k obezitě

Hodnoty vitamínu D můžete zjistit pomocí laboratorních testů. Pravdou je, že většina lidí trpí nedostatkem tohoto vitamínu. Jeho nízká hladina je nejčastější příčinou jarních a podzimních chřipek, únavy, skleslé nálady. Jeho nedostatek může zapříčinit i velmi vážné onemocnění střev – Crohnovu chorobu. Nové studie prokázaly jeho klíčovou roli proti respiračním a infekčním onemocněním, avšak mnoho studií také ukazuje na vyšší výskyt nádorových onemocnění u lidí s nízkou hladinou vitamínu D, stejně tak byl zaznamenán vyšší výskyt autoimunitních onemocnění.

Je opalování špatné?

Možná to působí jako začarovaný kruh. Na jedné straně můžeme číst studie poukazující na nebezpečí slunečních paprsků. To logicky vede k nákupu kosmetiky s ochranným faktorem a vyhýbání se sluníčku. Na straně druhé se dozvídáme, že kosmetické výrobky s UV filtry blokují tvorbu vitamínu D. Jak tedy tento začarovaný kruh rozetnout? V podstatě je to úplně snadné. Doporučuje se pobývat na sluníčku bez ochranných faktorů po dobu 10 až 15 minut denně. Sluníčko by nemělo být zrovna nejostřejší. Ideální doba je tedy dopoledne nebo pozdě odpoledne. Rovněž vždy pamatujte na pokrývku hlavy. Stačí, když budete mít odhalenou část svého těla, nemusíte se nutně opalovat a být v plavkách. Vhodné je dát si třeba na hlavu klobouk, obléci si lehké tričko, šortky a vychutnat si osvěžující nápoj po doporučenou dobu na sluníčku. Opalování jako takové neškodí, pokud jej člověk provozuje s rozumem. Všeho moc samozřejmě škodí. Kosmetika s ochranným faktorem je bezpochyby naprostý základ, patřící k létu. Jak jinak ještě získat vitamín D? 

Vitamín D v potravinách

Vitamín D lze také získat formou potravinových doplňků a potravin. Tento vitamín se nachází v oleji z tresčích jater, houbách (žampiony a portabello), jogurtu, mléce, některých rybách (losos, mečoun, halibut, tuňák), dále v pomerančovém džusu, vaječném žloutku, hovězích játrech, sardinkách, krevetách, rybích jikrách, kaviáru, sojovém mléce.

Reklama

Témata

Třetí důchodový pilíř

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření jsou finanční produkty podporované státem,...

Proč bude penze nižší

Z důvodu demografických změn budou státní důchody v evropských zemích klesat, Česko nebude...

Nemocenské dávky

Nemocenské dávky slouží k finančnímu zajištění v době, kdy z důvodu nemoci, mateřstí nebo péče o...

Nemocenská dávky 2015

Při splnění zákonných podmínek vzniká během nemoci, mateřství nebo ošetřování člena rodiny nárok...

Daň z příjmu zaměstnanců

Daňové přiznání musí v praxi v řadě případů podávat i zaměstnanci. Zaměstnavatel může za...

Reklama
Reklama

První zaměstnání

Právní minimum nejenom pro absolventy

I absolventi mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů současně či ukončit první pracovní poměr již ve zkušební době. Co je dobré vědět o pracovní smlouvě a daňových povinnostech?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.