Šimerka: Nezaměstnanost se v dubnu snížila na 9,2 procenta

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

Míra nezaměstnanosti se v dubnu snížila z březnových 9,7 procenta a pohybuje se mírně nad 9,2 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které shromáždilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Na konferenci Zvyšování zaměstnanosti – výzva a úkol pro budoucí prosperitu, kterou pořádá ČSSD, to dnes oznámil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Nezaměstnaných na konci dubna podle něj bylo o 20.000 až 30.000 méně než na konci března, kdy jejich počet přesahoval 572.000. Šimerka ovšem upozornil, že jsou to předběžné údaje a ověřená čísla bude mít MPSV k dispozici až v pondělí 10. května. Ze snížení nezaměstnanosti však zatím nelze usuzovat na celkové zlepšení situace na trhu práce. „Může to být pouze výkyv,“ řekl Šimerka. Je však optimistický a myslí si, že by to mohl být začátek trendu.

Šimerka zároveň upozornil na stagnaci počtu volných pracovních míst, který se dlouhodobě pohybuje okolo 30.000. „Svědčí to o tom, že zaměstnavatelé nepřijímají nové zaměstnance,“ řekl Šimerka. Výdaje státu na politiku zaměstnanosti se přitom podle něj zdvojnásobily.

Zvýšilo se i množství peněz čerpaných na politiku zaměstnanosti a boj s nezaměstnaností z evropských zdrojů. Z 55 miliard korun, které má Česká republika k dispozici, bylo na konci dubna vloženo do již běžících projektů 40 procent, tedy 22 miliard korun. Ministr se chce dále zaměřit na efektivnost využití těchto vložených peněz. „Je nutné, aby každá koruna skončila na ten účel, na který jsou určeny, a nezneužívaly to různé agentury a poradenské firmy,“ řekl Šimerka. V souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů přitom zmínil, že první žádost o dotaci z globalizačního fondu je již v Bruselu a další ji budou brzy následovat.

Podle Šimerky se také počítá s právní úpravou kratšího pracovního týdne, takzvaného kurzarbeitu, který dlouhodobě prosazují odboráři, či již dokončenou novelu zákona o zaměstnanosti. O jejím předložení MPSV uvažuje po volbách. Mimo jiné předpokládá zpřísnění podmínek pro pracovní agentury. „V současné době běží řízení o skončení licence zhruba 400 agentur práce, protože neplní své povinnosti vůči úřadům práce,“ říká Šimerka. Nedodržování podmínek podle něj vede například k šedé ekonomice a daňovým únikům.

Závěrem Šimerka zmínil nepřipravenost českých zaměstnanců na požadavky trhu práce v budoucnosti. Kvalifikační struktura českých zaměstnanců je podle něj nevyhovující. Bude například velký hlad po IT pracovnících, ale zdroje nebudou odpovídat potřebám, uvedl Šimerka.

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí