Madeta kvůli krizi propustí celkem přes 200 lidí

štítek Stalo se přečtete do minuty

Největší česká mlékárenská společnost Madeta kvůli hospodářské krizi a situaci na trhu s mlékem propustila přes 130 zaměstnanců a 70 dalších to ještě čeká. Kvůli úsporám prodá Madeta i některé podnikové byty, kde bydlí její zaměstnanci, a firemní pozemky. Společnost zároveň snižuje mzdové náklady. Řekl to majitel a šéf Madety Milan Teplý v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).

„Sebral jsem prémie všem bez rozdílu. Teď je dostanou jen dělníci, technici si musejí ještě počkat,“ řekl HN Teplý.

Mlékárna snížila nákup mléka až o 15 procent. Už začátkem dubna oznámila i mírný růst výkupních cena. Zavřela také mlékárnu ve Strakonicích, která vyráběla sušené mléko.

„Obchodní řetězce šetří, kde se dá. A já musím také šetřit a být trojnásob opatrný,“ řekl HN Teplý. Omezil proto investice, které obnoví v případě, že bude firma ve druhém pololetí v zisku.

Záměrem Teplého je vytvořit s konkurencí společnou obchodní firmu, která by byla protiváhou obchodním řetězcům. „Cenu si musíte na nich vynutit jen tržní silou. Přesvědčit je, že se jim vyplatí nakupovat od vás,“ řekl.

Podle Teplého stát potravinářům příliš nepomáhá. „Potravinářská komora vypracovala návrh, jak dotovat firmám provozní úvěry. Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič se ale jel optat do Bruselu, jestli nám to milostivě schválí – a trvalo to měsíce, než se to nakonec povedlo,“ řekl Teplý. V jiných zemích EU to podle něj jde jinak. „Třeba Italové překračují povolené kvóty výroby mléka a pokuty za to jsou jim fuk, neplatí je,“ dodal.

EU se loni na podzim po složitých debatách dohodla, že kvóty na mléko budou zrušeny v roce 2015. Do té doby se budou každý rok zvyšovat o jedno procento.

Madeta je jedničkou na českém trhu s mléčnými výrobky. Zužitkuje zhruba půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce mléka v zemi. Denně zpracuje 1,1 milionu litrů.

Zdroj: Finanční noviny, ČTK

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí