Dress code

štítek Studium čtení na 2 minuty

foto: freeimages.com, ilustrační fotografie

Ať už jako představitelé společnosti, která společenskou akci pořádá, či jako pozvaní, kteří se akce účastní, vždy musíte zvážit, v jaké garderobě se ukážete. Otázce výběru vhodného společenského oblečení čelí čas od času každý z nás.

Někteří jsou již zběhlí a výběr oděvu jim nečiní víceméně žádné potíže. Jiní se před návštěvou společenské akce obávají, zda zvolili vhodnou kombinaci, která odpovídá úrovni společenské události, jež se účastní. Ve většině případů bývá na pozvánkách, které obdržíte, zmíněno, jaký druh oblečení zvolit, takzvaný dress code. I tak jsou ale někteří bezradní. Vybrat správný ale nemusí být tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud se budete držet pár základních pravidel, vyhnete se nežádoucímu společenskému faux-pas.

Pokud není doporučený oděv na pozvánce definován, měli byste přihlédnout především k času, k místu konání a k charakteru a formálnosti či neformálnosti akce. Někdy se informace může týkat jen pánského oděvu. Žena by se pak v tomto případě měla jeho oděvu přizpůsobit. Lidé, kteří nenavštěvují společenské akce dennodenně, mohou mít problémy s tím, co jednotlivé výrazy pro požadovaný oděv znamenají. Proto je dobré si jejich význam osvojit. Výraz Black Tie, který doslovně znamená „černá kravata“ říká, že je od mužů vyžadován smoking. Jejich doprovod by pak měl zvolit dlouhou večerní toaletu. White Tie, případně Ultra formal znamená, že se jedná o velmi formální událost. Pánové by v tomto případě měli zvolit frak s bílou košilí, vestou, bílého motýlka a k tomu vhodné černé lakýrky. Od žen je opět vyžadována dlouhá večerní róba. Formal je označení podobné black tie, tudíž opět znamená formální oblečení. Někdy mohou pánové zvolit i smoking s černou košilí bez kravaty, ženy dlouhé večerní šaty nebo i elegantní kostýmek. Creative Black Tie označuje, že se sice jedná o formální událost, zároveň však máte prostor pro uplatnění módních trendů ve večerním oblečení. Semi-Formal oděv je ovlivněn časem, ve kterém se událost koná. Začíná-li akce v podvečer, pánové si zvolí tmavý oblek, dámy koktejlové šaty. Pokud se událost koná dříve, pánové si nemusí volit nutně tmavý oblek, ženy si místo šatů mohou vybrat elegantní kostýmek. Tím, že se nejedná o úplně formální oděv, dochází při jeho volbě k častým omylům. Navíc by v tomto případě večerní šaty či smoking nebyly vhodnou volbou.

Označení Cocktail znamená jednoduchou volbou pro ženy. Ty si obléknou koktejlové šaty, zvolí vysoké podpatky a mini kabelky, pánové pak jednoduchý společenský oblek. Dressy Casual znamená nedbalou eleganci. Měli byste vypadat elegantně. Nedbalá elegance neznamená džíny. Organizátor vám chce naznačit, že bystě měli vypadat elegantně, nikoliv však příliš slavnostně. Můžete sáhnout po saténu či sametu. Na některých pozvánkách se však kolikrát objeví i názvy, které nejsou všeobecně známy. Při přípravě akce je vhodné názvům oblékání věnovat pozornost. Nevhodně zvoleným oděvem byste mohli hostitele urazit a i vám by vzniklá situace nebyla příjemná. Kromě vhodného oděvu na společenské akce vyžaduje mnoho podniků dodržování pravidel oblékání u svých zaměstnanců. Oblečení zaměstnanců totiž spoluvytváří image firmy. Nejpřísnější normy týkající se oblékání se dotýkají především zaměstnanců finančních institucí či advokacie.

Hana Hutlová

Reklama

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Reklama

Populární na Dům financí