Hypoteční sazby stoupají! Jak to bude dál?

Uvažujete o pořízení nového domu či bytu, případně o realizaci novostavby? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně budete potřebovat dostatek finančních prostředků. Jen málokdo má naspořeno tolik peněz, aby mohl prakticky ihned začít. Většinou si lidé potřebné peníze půjčují. Učinit tak lze prostřednictvím mnoha různých úvěrových produktů. Tradičně se volí hypotéky. I ty ale aktuálně jdou z pohledu úrokové sazby nahoru. Jaká tedy konkrétně situace je a jaké jsou další aspekty při realizaci hypotéky?

PR článek hypoteční sazby stoupají zdroj: shutterstock

Úrokové sazby ovlivňuje ČNB

Aktivita České národní banky je v posledních měsících poměrně citelná. To má samozřejmě také dopad na hodnotu úrokové sazby. Základní úroková sazba ČNB činí 1,75 %. Banky si mohou půjčovat od České národní banky v rámci lombardní sazby 2,75 %. Mimochodem, zvyšování těchto sazeb je nejmarkantnější od roku 1996. Banky nemohou zůstat z hlediska chování se k úrokové sazbě jinak. Prostě úroky zvyšují.

 

Úrokové sazby se pohybují kolem 3 %

Budete-li hledat co nejvýhodnější hypotéku, určitě zjistíte, že se mnohé pohybují s úrokovou sazbou okolo 3 %. Najít se dají ale i takové, jež se dostanou i na úroveň 2,5 %. Tady je ovšem zapotřebí dát velký pozor na to, jestli není takto nízký úrok podmíněn něčím jiným. Typické je třeba vázání se k danému poskytovateli i v případě, že skončí fixační doba. 

 

Ceny nemovitostí stoupají

V každém případě je poptávka po nemovitostech poměrně vysoká. Nové byty v Praze jsou už takřka rozebrány a stále se staví v rámci spousty developerských projektů. Ceny nejen bytů, ale i rodinných domků a dalších objektů neustále i v důsledku tohoto faktu stoupají. Ekonomický potenciál lidí je poměrně vysoký, a tak si neváhají půjčit v rámci hypotéky u mnohých bank i nebankovních společností. Důležité při výběru hypotéky jen to, aby vám finanční poradce doporučil tu správnou. Využít lze i nějaký broker pool. I s pomocí srovnání online budete mít i v tomto jistotu.

 

14. března 2019 11:55:36

Reklama

Témata

Peníze během rodičovství

Během péče o dítě se nejdříve pobírá při splnění zákonných podmínek mateřská, na kterou navazuje...

Nárok na nemocenskou

Nemocenská se pobírá od 15. dne pracovní neschopnosti, ale pouze při splnění zákonných podmínek....

Platby přes internet

Internetové bankovnictví nám šetří peníze a náš drahocenný čas. Správným výběrem internetového...

Dávky pro tatínky

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek...

Finance a rozvod

Rozvodovost v Česku je jedna z nejvyšších v EU. Rozdovem trpí rodina nejenom citově a psychicky....

Reklama
Reklama

Invalidní důchod

Výdělek a daně invalidních důchodců

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně. Pro nárok na invalidní důchod je nutné splnit zákonné podmínky. Jak si mohou invalidní důchodci přivydělat? Kdy mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.