P2P půjčky jsou šancí pro dlužníky i malé investory. Kdo P2P půjčky v Česku poskytuje?

Z počátku byli Češi k peer-to-peer úvěrování skeptičtí. Většina lidí důvěřovala jen bance, stačilo ale pár odvážlivců, kteří si P2P půjčku sjednali, a postupně se začalo o novém způsobu půjčování zajímat více lidí. Proč jsou peer-to-peer úvěry dnes tolik oblíbené a kde je v Česku lze sjednat?

PR článek P2P půjčky zdroj: DF

Půjčky od lidí pro lidi jsou populární především díky své lidskosti. Na jednou stranu se zájemci o úvěr vyhnou přehnané byrokracii, na druhou mají jistotu, že neskočí na lep lichvářům.

Kromě toho je P2P půjčka skvělou příležitostí i pro ty, kteří mají své úspory a chtějí je zhodnotit. Na rozdíl od tvrdého finančního světa se v peer-to-peer úvěrování setkáte s empatií a se snahou pomáhat, a to ať už potenciálním dlužníkům nebo zájemcům o investování.

Půjčovat si navzájem je chytré řešení pro obě strany

Velkou výhodou P2P půjček je, že to jde i bez finančních institucí a zcela online. Sjednat úvěr si tak můžete z pohodlí domova a bez stresu z osobní schůzky. Zároveň ale ani u peer-to-peer úvěrování se nezapomíná na ověření úvěruschopnosti žadatele, díky čemuž je eliminováno investiční riziko.

Jeden investor nemůže půjčit celou částku jednomu zájemci o úvěr. Je tedy jen na budoucím věřiteli, jak rozloží své portfolio. Stejně tak se nemusí obávat potenciální dlužník, že by mu nikdo nepůjčil. Najeho úvěr se složí více lidí a tím pádem má úvěr téměř vždy zajištěn. Samozřejmě ale záleží také na parametrech dluhu, tedy jaký je úrok, doba splatnosti a výše žádané půjčky.

Peer-to-peer projektů je v Česku více než dost

V Česku se poprvé peer-to-peer půjčky objevily v roce 2010, a to díky online aukčnímu systému Bankerat. Opravdový boom ale začal až o pět let později, kdy na trh vstoupila P2P platforma Zonky s heslem „Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.“

K Zonkymu se přidaly i další projekty, jen málokteré se ale dokázaly na trhu tak prosadit jako právě Zonky. Kdo všechno v současné době tedy poskytuje peer-to-peer půjčky?

-          Bankerat.cz

-          Banking-online.cz

-          Ferratump2p.cz

-          Prestito.cz

-          Skyloan.cz

-          Zonky.cz

-          Žlutý meloun

P2P platforem je na malý český rybníček celkem dost, i proto se vyplatí porovnat půjčky, a vybrat si tu nejvýhodnější v rámci jednoho z online aukčních systému. Zaměřte se především na to, jak řeší případné spory prostředník v podobě platformy, co je nutné splnit pro získání půjčky, kolik si můžete půjčit a za jakou úrokovou sazbu.

Potenciální investoři by se měli zajímat hlavně o rizikovost a výnosnost svých investic. Ptejte se na to, co se bude dít v okamžiku, kdy dlužník přestane splácet.

Peer-to-peer úvěrování je win situací pro všechny zúčastněné. Žadatel o úvěr získá úvěr, zájemce o pasivní výdělek může zhodnotit své peníze a prostředník za poplatek nad hladkostí celého procesu dohlíží.

21. května 2018 17:38:44

Reklama

Témata

Daně z prodeje bytu, domu

Při splnění zákonných podmínek se z prodeje bytu nebo domu daň z příjmu fyzických osob neplatí....

Druhy důchodů

V Česku jsou vypláceny starobní důchody, invalidní důchody a pozůstalostní důchody. Pro přiznání...

Hrubá mzda

Pro zaměstnance je rozhodující, kolik za provedenou práci dostane na svůj bankovní účet. Pro...

Finanční odpočty

Zodpovědné finanční chování je státem podporováno formou daňového odpočtu. Mezi podporované...

Změna práce

Většina zaměstnanců změní v průběhu svého produktivního života zaměstnání a pracuje pro více...

Reklama
Reklama

Rodinné finance

O peníze je potřeba se starat

Zodpovědné rodiny pravidelně řeší svoji finanční situaci, snaží se o zvýšení rodinných příjmů a chtějí mít výdaje pod kontrolou. Každý úvěr mají promyšlen a hledají možnosti úspor.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.