P2P půjčky jsou šancí pro dlužníky i malé investory. Kdo P2P půjčky v Česku poskytuje?

Z počátku byli Češi k peer-to-peer úvěrování skeptičtí. Většina lidí důvěřovala jen bance, stačilo ale pár odvážlivců, kteří si P2P půjčku sjednali, a postupně se začalo o novém způsobu půjčování zajímat více lidí. Proč jsou peer-to-peer úvěry dnes tolik oblíbené a kde je v Česku lze sjednat?

PR článek P2P půjčky zdroj: DF

Půjčky od lidí pro lidi jsou populární především díky své lidskosti. Na jednou stranu se zájemci o úvěr vyhnou přehnané byrokracii, na druhou mají jistotu, že neskočí na lep lichvářům.

Kromě toho je P2P půjčka skvělou příležitostí i pro ty, kteří mají své úspory a chtějí je zhodnotit. Na rozdíl od tvrdého finančního světa se v peer-to-peer úvěrování setkáte s empatií a se snahou pomáhat, a to ať už potenciálním dlužníkům nebo zájemcům o investování.

Půjčovat si navzájem je chytré řešení pro obě strany

Velkou výhodou P2P půjček je, že to jde i bez finančních institucí a zcela online. Sjednat úvěr si tak můžete z pohodlí domova a bez stresu z osobní schůzky. Zároveň ale ani u peer-to-peer úvěrování se nezapomíná na ověření úvěruschopnosti žadatele, díky čemuž je eliminováno investiční riziko.

Jeden investor nemůže půjčit celou částku jednomu zájemci o úvěr. Je tedy jen na budoucím věřiteli, jak rozloží své portfolio. Stejně tak se nemusí obávat potenciální dlužník, že by mu nikdo nepůjčil. Najeho úvěr se složí více lidí a tím pádem má úvěr téměř vždy zajištěn. Samozřejmě ale záleží také na parametrech dluhu, tedy jaký je úrok, doba splatnosti a výše žádané půjčky.

Peer-to-peer projektů je v Česku více než dost

V Česku se poprvé peer-to-peer půjčky objevily v roce 2010, a to díky online aukčnímu systému Bankerat. Opravdový boom ale začal až o pět let později, kdy na trh vstoupila P2P platforma Zonky s heslem „Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.“

K Zonkymu se přidaly i další projekty, jen málokteré se ale dokázaly na trhu tak prosadit jako právě Zonky. Kdo všechno v současné době tedy poskytuje peer-to-peer půjčky?

-          Bankerat.cz

-          Banking-online.cz

-          Ferratump2p.cz

-          Prestito.cz

-          Skyloan.cz

-          Zonky.cz

-          Žlutý meloun

P2P platforem je na malý český rybníček celkem dost, i proto se vyplatí porovnat půjčky, a vybrat si tu nejvýhodnější v rámci jednoho z online aukčních systému. Zaměřte se především na to, jak řeší případné spory prostředník v podobě platformy, co je nutné splnit pro získání půjčky, kolik si můžete půjčit a za jakou úrokovou sazbu.

Potenciální investoři by se měli zajímat hlavně o rizikovost a výnosnost svých investic. Ptejte se na to, co se bude dít v okamžiku, kdy dlužník přestane splácet.

Peer-to-peer úvěrování je win situací pro všechny zúčastněné. Žadatel o úvěr získá úvěr, zájemce o pasivní výdělek může zhodnotit své peníze a prostředník za poplatek nad hladkostí celého procesu dohlíží.

21. května 2018 17:38:44

Reklama

Témata

Zaměstnanci a paragrafy

V posledních letech stoupá počet občanů, kteří během života změní několikrát pracovní místo....

Auto a daně

Bez auta se neobejde téměř žádný živnostník. Uplatněné výdaje za auto se liší, zdali se vede...

Mobilní služby

Na trhu mobilních služeb je v posledních dnech dost živo. Trojice největších mobilních operátorů...

Daňové povinnosti

Zaměstnanci mající příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele nemají s daněmi za rok 2017 téměř...

Goodwill firmy

Goodwill firmy je rozdíl mezi tržní hodnotou firmy a aktivy firmy (po odečtení závazků). Cílem...

Reklama
Reklama

Výdajový paušál

Uplatnění výdajového paušálu za rok 2018

Výdaje ze samostatné výdělečné činnosti lze stanovit i výdajovým paušálem. Jedná se o velmi oblíbenou legislativní možnost. Jak vysoké výdaje je možné uplatnit? Jak je to při výkonu více činností? Jaké jsou limity za rok 2018?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.