Anonymní struktury firem aneb podnikání s ochranou soukromí

Začínáte s podnikáním a nechcete, aby měl každý možnost vidět, jak po malých krůčcích rostete? Nebo už naopak vlastníte úspěšnou společnost a netoužíte, aby to každý věděl? Důvody, proč si člověk přeje nespojovat své jméno s vlastní firmou, mohou být různé. Důležité je, že skutečně lze udržet majetek i investice v anonymitě. Legálně a poměrně jednoduše, když se obrátíte na odborníky.

analysis-2811721_1920 zdroj: pixabay.com

Situace s anonymními firmami je sporná. Každý má právo na soukromí, jenže na druhou stranu u společností s anonymními vlastníky je vyšší riziko korupce, praní špinavých peněz a daňových úniků.

Kdo ví, u koho končí dotace

Firmy s anonymními vlastníky jsou velkým problémem z hlediska dotací a státních zakázek. V obou případech se pak totiž nikdo nedozví, u koho vlastně peníze skončí. Politici si tedy mohou snadno sypat do kapsy příjmy z veřejných zakázek. Například od roku 2007 do 2015 získaly firmy s blíže neurčenými vlastníky z daňových rájů veřejné zakázky v objemu cca 240 miliard korun. Podobná analýza ukázala, že v letech 2007-2013 získaly dotace z regionálních operačních programů v 27 procentech subjekty s anonymním vlastníkem. Ostatně jako aktuální příklad nám může posloužit také kauza Čapí hnízdo. Právě společnost Farma Čapí hnízdo v červnu 2014, kdy zákon zakázal anonymní akcie na majitele, zanikla a sloučila se s Imoba.

Akcie na majitele anonymní být nemohou

Od prvního ledna 2014 byly zakázány anonymní akcie na majitele a doručitele. Celé toto opatření mělo vést k větší transparentnosti a zprůhlednění podnikatelského prostředí. Především šlo o oblast již zmíněných veřejných zakázek. Podnikatelům ovšem toto nařízení ztížilo činnost jen formálně. Stále existují možnosti, jak se schovat a nebýt za firmou vidět. Zrušení anonymních akcií platí jen na území ČR, takže jednou z cest je založit si firmu v zahraničí. Tlak na prolomení anonymity je sice po celém světě, ovšem doba, kdy k něčemu takovému dojde celosvětově a nevyhnutelně, je v nedohlednu.

Cest je několik a jsou zcela legální

Jednou z variant je tzv. imobilizace akcií. Znamená to, že akcie jsou vlastně uloženy v bance a v rejstříku figuruje pouze banka. Jde ovšem o poměrně nákladný způsob anonymizace, takže pravděpodobně vás zaujmou spíš další rady.

Velmi jednoduché je jmenování nominee jednatele. Stačí najít ve svém okolí člověka, jemuž můžete věřit. Ten se pak nechá jmenovat jednatelem či společníkem a v obchodním rejstříku bude místo vašeho jména figurovat to jeho. Samozřejmě je vhodné domluvu podložit smlouvou, i kdyby se jednalo o dobrého známého. Existují rovněž firmy, které se tímto zabývají. Jako jednatele si dosadíte jejich zástupce a ten poté vykonává svou funkci na základě vašich příkazů.

Nechcete-li do svých záležitostí zatahovat další lidi, bude nejrozumnějším řešením offshore společnost, tedy firma založená v cizí zemi. Ne jen tak v ledajaké, obvykle se firmy zakládají tam, kde je to výhodné – v daňových rájích. Se zahraniční firmou následně lze naprosto normálně podnikat na území ČR prostřednictvím organizační složky či dceřiné společnosti, jen se nikdo nedostane k citlivým informacím.

Všechno jde, když znáte zákony

I kdyby se stát snažil sebevíc, téměř vždy se najdou cesty, jak se nepříjemným nařízením vyhnout. V případě anonymních společností se ani nemusíte vydávat nelegální cestou, všechny výše uvedené způsoby jsou korektní.

Jde však o oblast, v níž je potřeba mít patřičné znalosti. Toužíte-li vybudovat firmu s anonymní strukturou, nepouštějte se do toho sami. Spolupráce s odborníky vás každopádně bude stát nejen peníze, ale i čas. Jak tvrdí společnost Moneus nabízející daňové poradenství pro firmy, aby mohli klientovi pomoct, je potřeba ho nejdříve poznat. Pak vám dokážou vybrat řešení na míru. Veškeré citlivé informace jsou u profesionálů samozřejmě v bezpečí. Máte právo na anonymitu.

24. února 2018 9:21:31

Reklama

Témata

Ukončení práce

V praxi se stává, že zaměstnavatel potřebuje optimalizovat počet zaměstnanců nebo naopak...

Příjem z pronájmu

Pasivní příjmy z pronájmu jsou výhodné i z důvodu nízkého zdanění. Přesto je však potřeba si...

Pojištění právní ochrany

Dnes a denně jsme vystaveni různým rizikům. Ať už se jedná o rizika ohrožující náš majetek, či...

Termínované vklady

V současné době bankovní domy nabízejí klientům řadu různých produktů s rozličným způsobem...

Finance a dovolená

Všichni chceme mít radostnou a veselou dovolenou. Odpočinout si, pobavit se a být v pohodě....

Reklama
Reklama

Vánoční testy

Otestujte si své znalosti

V našich pěti vánočních testech si můžete ověřit své finanční a daňové znalosti. Udělejte si malou rodinou soutěž a ukažte ostatním, že znáte více než 80 % správných odpovědí!

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.