Hodnotnější dárky pod stromeček volí spíš mladá generace, starší dávají častěji peníze

Tři čtvrtiny mladých mezi 18 a 24 lety koupí letos na Vánoce raději než spotřební zboží spíše hodnotnější dárek, který vydrží. Naopak lidé ve věku od 45 let výše preferují pod stromeček spíš peníze nebo právě spotřební výrobky s omezenou dobou trvanlivosti. Ukázal to průzkum agentury NMS pro GoldenGate CZ.

Hodnotu před rychlou spotřebou by na Ježíška upřednostnilo i 60 procent lidí ve věku od 25 do 34 let. Dárek v podobě obálky s penězi je rozhodnuto věnovat 35 procent respondentů starších 55 let.

Třetina všech oslovených by jako dárek svým blízkým pořídila drahý kov, 11 procent by zlato nebo stříbro darovalo ve formě dlouhodobého spoření. Nejčastěji muži ve věku 25 až 54 let. O darování drahého kovu formou investice by uvažoval každý desátý. Jedná se spíše o ty, kteří spoří nižší částky.

O investici do drahých kovů formou spoření začíná podle průzkumu uvažovat 29 procent lidí. Jedná se spíše o muže a o lidi mladší 55 let. Spořit do drahých kovů lze podobně jako u stavebního spoření po dobu několika let a po malých částkách, například už od 500 korun měsíčně. Češi takto průměrně spoří podle statistik 2 000 korun za měsíc.

„Lidé si vybírají zlato v momentě, když chtějí darovat pod stromeček něco s trvalou hodnotou, a ne spotřební zboží s krátkou trvanlivostí. Češi nyní často nakupují například sady zlatých mincí, které darují více členův rodiny najednou,“ říká analytik GoldenGate CZ Pavel Ryba.

Drahé kovy podle průzkumu agentury NMS za poslední rok považuje za výhodnou investici 15 procent Čechů. Fyzicky je vlastní pět procent lidí. Ještě před dvěma lety to však podle statistik GoldenGate CZ byla pouze dvě až tři procenta.

Téměř třetina lidí se podle průzkumu obává poklesu hodnoty peněz. Naopak 43 procent lidí se o své úspory zatím nebojí. Obavy častěji uvádějí lidé, kteří si spoří a ti, kteří si spoří vyšší částky. Čtvrtina lidí žádné obavy nemá a nemyslí si, že by tato situace mohla nastat.

Průzkumu se zúčastnilo 1 000 respondentů z celé České republiky.

Častým vánočním dárkem a zároveň tradičním investičním produktem je například zlatá unce o velikosti 31,103 gramů v hodnotě přes 30 tisíc korun. Oblíbený je také zlatý slitek v podobě čokoládové tabulky, tzv. combibar.

Jednotlivé menší slitky jde po rozpečetění odlamovat a rozdělit tak zlato například pro celou rodinu nebo „na horší časy“. Roste zájem o sběratelské série v limitovaných edicích, například Sedm divů světa.

Pavel Ryba zdůrazňuje, že zlato se vyplatí nakupovat, když je jeho cena nízká. Právě proto nyní roste zájem o tento žlutý kov.

Prodeje zlata a stříbra před Vánocemi rostou víc než dvojnásobně. Celoročně jsou prodeje o jednu třetinu větší, v listopadu jsou zatím dvojnásobné proti loňskému roku.

16. prosince 2017 9:33:58

Reklama

Témata

Daňové novinky

Při stejném příjmu je možné se mít meziročně lépe, když je daňová povinnost nižší. V roce 2016...

Kreativita zaměstnanců

Úspěšné firmy vědí, že jejich budoucnost závisí na jejich zaměstnancích. Chtějí proto inovativní...

Platba pojistného

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku platí zdravotní pojištění. Jak je zdravotní pojištění...

Druhy důchodů

V Česku jsou vypláceny starobní důchody, invalidní důchody a pozůstalostní důchody. Pro přiznání...

Daňové sazby

Výslednou daňovou povinnost ovlivňují nejenom daňové sazby, ale i způsob výpočtu a uplatnění...

Reklama
Reklama

Jak dlouho náleží důchod

Doba pobírání penzí v ČR

V důchodové legislativě hraje věk důležitou roli. Bez dosažení důchodového věku nelze starobní důchod pobírat nebo při překročení věku již nenáleží sirotčí důchod. Jak dlouho lze jednotlivé důchody dostávat na účet?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.