Týden ve znamení zasedání centrálních bank

Kromě světových akciových trhů má za sebou velmi volatilní týden i  Burza cenných papírů Praha. Minulý týden se zraky investorů obracely na březnové zasedání ECB. Tento týden byl ve znamení rozhodování o úrokových sazbách Bank of Japan, amerického FEDu a Bank of England. Pojďme se podívat, jak to dopadlo.

burza-PR článek zdroj: DF

ECB na svém zasedání ve čtvrtek 10. 3. 2016 nečekaně překvapila trhy, kdyžsnížila hlavní úrokovou sazbu na 0,00 % z 0,05 %. Depositní sazba, dle očekávání, klesla na -0,4 z -0,3 % procenta, Zápůjční sazba klesla na 0,25 % a objem QE byl navýšen na 80 mld. EUR/měsíc. ECB začátkem června 2016 spustí 4 nové programy LTRO (dlouhodobé rafinační operace), pomocí kterých dodá další likviditu do bankovního sektoru. Mario Draghi se zmínil, že program QE poběží nejméně do března 2017, případně do doby, než ECB uvidí udržitelný růst inflace směrem k inflačnímu cíli.

 

V úterý 15. 3. 2016 skončilo dvou denní zasedání Bank of Japan, jejímž výstupem bylo ponechání nastavení expanzivní monetární politiky na dosavadní úrovni, přičemž volí taktiku wait and see. Centrální banka si chce ponechat více času na sledování dopadu svých opatření před dalšími intervencemi. Na následné tiskové konferenci guvernér Haruhiko Kuroda zmínil, že Japonsko už není v deflaci a vidí dosažení dvou procentního inflačního cíle v první polovině roku 2017. Přesto BOJ snížila svůj ekonomický výhled a je připravena v následujících měsících opět zasáhnout, bude-li to potřeba.

 

Jak bylo očekáváno, výše úrokové sazby v USA zůstala zachována beze změny. Ekonomická aktivita se mírným tempem zvyšuje, ale i přesto FED snížil pro roky 2016-2018 odhad pro růst sazeb, přičemž za riziko považuje globální ekonomické zpomalování. Rovněž původní plán čtyř navýšení úrokové sazby v tomto roce byl snížen a aktuálně se FED kloní spíše ke dvěma letošním zvýšením, přičemž Yellen nevyloučila tuto možnost na dubnovém zasedání. Pozitivem je mírný růst inflace, i když ta nadále zaostává za 2% cílem. Ten by měl být dosažen v horizontu dvou až tří let. Americké ministerstvo práce uvedlo, že se spotřebitelské ceny v USA bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií v únoru zvýšily o 0,3 %, tedy více, než se čekalo. Výstavba obytných nemovitostí pak po dvou měsících poklesu ožila a byla nejrychlejší za pět měsíců.Na lednovém zasedání Fed zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a v dalších zemích. V poslední době se ale ekonomické ukazatele i situace na trzích zlepšují a analytici předpokládají, že Fed bude muset už brzy opět úroky zvýšit. Americká ekonomika zpomalila v loňském 4. čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1 % z 2% tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 %.

 

Ve čtvrtek 17. 3. 2016 Bank of England v čele s guvernérem Markem Carneym ponechala hlavní úrokovou sazbu na neměnné hodnotě 0,50 % a objem mechanismu odkupu aktiv na stávajících 375 mld. liber. Toto rozhodnutí centrální banky trh dopředu očekával. V doprovodných komentářích představitelé banky vyjadřují rizika z možného „Brexitu“. Nejistota vyplývající z britského referenda o jeho členství v Evropské unii by mohla výrazně zpomalit investice a ekonomický růst.

 

„Na trhy se po osmi dnech zasedání centrálních bank dostává spíše optimistický sentiment, který by mohl pokračovat v následujících obchodních dnech, jak se investoři navracejí zpět k rizikovějším aktivům. Pokles averze k riziku vidíme i na ukzateli indexu strachu VIX, kterýpo FEDu spadl pod 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů v USA klesly k 1,91 %. Nicméně berme v potaz i oslabující dolar, který aktuálně nahrává komoditám, hlavně drahým kovům a ropě.“ Vysvětluje za STOX.cz, analytik a makléř společnosti Grant Capital a.s. Ing. Libor Stoklásek.

 

Obchodovat a sledovat akciové trhy můžete jednoduše prostřednictvím STOX.cz, který klientům poskytuje českou platformu.

17. března 2016 14:56:15

Reklama

Témata

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky ohledně...

Průměrná mzda v ČR

Podmínky na trhu práce v Česku jsou v současné době příznivé, nezaměstnanost je nízká a mzdy...

Mobilní aplikace

Rozvoj moderních technologií proniká do všech oblastí našeho života. Jednou z těchto oblastí...

Pořizujeme bydlení

Všichni si chceme užívat každodenní radosti plnými doušky. Pěkné vlastní bydlení, kde si můžeme...

Finanční testy

Na konec roku jsme si pro Vás připravili pět finančních a daňových testů, ve kterých můžete...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky