České stavebnictví bude v roce 2013 opět klesat, některé firmy čeká boj o přežití

Stavební společnosti očekávají, že v roce 2013 sektor klesne o další4,4 %, v příštím roce by ale již podle nich mohlo dojít k jeho stabilizaci. Míra jejich pesimismu tak aktuálně dosáhla svého dna. Potvrzuje to nejnovější Kvartální analýza českého stavebnictví 1Q/2013, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Stavební trh letos poklesne o 4,4 %, od počátku krize se již výkon sektoru snížil o 17 %. „Rok 2013 by mohl být pro české stavebnictví zatím rokem s nejvyšší mírou konsolidace trhu. Stále totiž ještě nedošlo k dostatečně velkému snížení stavebních kapacit na trhu, které by odpovídalo současné poptávce. Míra „vyhladovění“ části stavebních společností je vysoká a naopak jejich finanční rezervy nulové,“ říká Jiří Vacek, ředitel CEEC Research. Od začátku krize v podstatě neustále roste počet bankrotů obchodních společností na českém trhu, v sektoru stavebních firem je situace obdobná. „V roce 2012 vyhlásilo bankrot zatím nejvíce obchodních společností ve stavebnictví za jeden rok, a to 229, což je o 17 % více než v roce 2011,“ dokumentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF — Czech Credit Bureau. V roce 2012 tak podle dat CRIF — Czech Credit Bureau připadlo na 10 000 registrovaných obchodních společností ve stavebnictví 73 bankrotů. Pro srovnání, obdobný ukazatel v obchodu a pohostinství byl 32 bankrotů a ve službách pak 25 bankrotů. Stavební trh tak „pročištění“ zřejmě ještě čeká.

Největší pokles trhu očekávají představitelé společností z inženýrského stavitelství. „Protože pokles objemu stavebních zakázek především v oblasti inženýrského stavitelství pokračuje, lze očekávat další odchod řady zejména menších a středních stavebních firem z trhu. Prostor pro vyrovnání poklesu tržeb vnitřními úsporami a efektivitou je totiž už z velké části vyčerpaný,“ komentuje výsledky výzkumu Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice. Stabilizace výkonu sektoru by mohla podle výsledků Kvartální analýzy českého stavebnictví přijít nejdříve v roce 2014.

Negativní vývoj umocnil i propad stavebních zakázek z veřejného sektoru. „Meziroční pokles objemu veřejných zakázek o skoro 25% je alarmující. I proto je nutné koncepční rozjetíprojektů zejména dopravní infrastruktury, o kterém se léta pouze hovoří. Je nejvyšší čas. Stávající situace ve stavebnictví stimuluje stavební firmy ke hledání nových přístupů pro realizaci zakázek. Finanční instituce jsou připraveny tyto snahy podpořit a ve spolupráci s veřejným sektorem aktivně dále rozvíjet,“ vybízí Jan Troják, ředitel projektového financování Československé obchodní banky. „Očekávám opět pokles trhu, a to jak v roce 2013, tak v roce 2014. Pokles bude tak velký, jak se bude vládě dařit nebo nedařit vytvořit jasná prorůstová opatření,“ odhaduje Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.

Probíhající krize měla dopad i na kvalitu.Podle třetiny všech stavebních firem se ve srovnání s dobou před krizí zhoršila kvalita projektové dokumentace, podle které jsou stavby realizovány. U čtvrtiny zakázek se tak musí projektová dokumentace předělávat, náklady na stavbu se v důsledku těchto oprav projektové dokumentace zvyšují v průměru o 10 %. „Když zvážíme, že náklady na kompletní zpracování projektové dokumentace jsou v průměru 3 procenta hodnoty stavby, jsou tyto dodatečné náklady velice významné,“ vysvětluje Jiří Vacek. „Kvalita projektové dokumentace klesá v důsledku nesmyslného tlaku na cenu. V soutěžích, kde někteří účastníci nabízí své služby za méně než 30% očekávané ceny, nemůže zadavatel logicky očekávat kvalitní výsledek. Projekční kanceláře již vyčerpaly v minulých letech své vnitřní rezervy a v současnosti již opravdu nemají kde brát,“ komentuje současný stav Petr Ščurkevič, ředitel divize Projekce pozemních staveb z projekční společnosti K4.

Zlatým partnerem výzkumu CEEC Research je společnost SaintGobain Weber Terranova, stříbrným partnerem společnost Ramirent, výhradním bankovním partnerem ČSOB a výhradním partnerem v pojištění společnost Kooperativa.

V plné verzii je Kvartální analýza českého stavebnictví 1Q/2013k bezplatnému stažení na internetových stránkach společnosti CEEC Research www.ceec.eu

Kvartální analýza českého stavebnictví1Q/2013 je založena na strukturovaných telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností. Rozhovory proběhly v lednu a únoru2013. Kromě standardní analýzy nabízí tento výzkum rovněž detailní informace o postojích hlavních segmentů stavebnictví podle dvojrozměrné segmentace vzorku (tj. z hlediska velikosti stavebních společností, jakož i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti. Z druhého pohledu pak na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.

CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 145 000 pracovníků ve 152 zemích. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.

Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má 760 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci a Ostravě. KPMG Česká republika poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Z 620 odborných pracovníků je 29 partnerů, 27 statutárních auditorů, 96 certifikovaných účetních a 65 daňových poradců. V KPMG Česká republika působí celkem 22 kvalifikovaných zahraničních odborníků.

5. března 2013 12:33:45

Reklama

Témata

Daně ze mzdy v roce 2015

Pro rok 2015 dochází k několika změnám ovlivňujících výpočet čisté mzdy. Z důvodu zvýšení...

Promlčecí lhůty

Promlčecích lhůt je v české legislativě celá řada. Alespoň ty základní se rozhodně vyplatí znát,...

Dvě zaměstnání

Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně si musí sami podat daňové přiznání, pokud...

Rodičovská dovolená

Na rodičovskou dovolenou mají nárok všechny zaměstnankyně. Jak dlouho je možné rodičovskou...

Šetříme dětem

Všichni rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Dopřát dětem kvalitní vzdělání, podporovat ho v...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky