Drábek: Novela práce zřejmě do počátku příštího roku nebude

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

Komplexní novela zákoníku práce se zřejmě nestačí schválit do února nebo března příštího roku. Na sněmu Svazu průmyslu a dopravy na brněnském strojírenském veletrhu to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). TOP 09 přitom ještě koncem srpna požadovala, aby novela začala platit od ledna. Bez toho by podle ní nebylo možné realizovat nezbytné úspory ve státním rozpočtu na rok 2011.

Drábek dnes řekl, že sice vláda usiluje o větší flexibilitu trhu práce, nesdílí však optimismus těch, kteří doufají, že bude hotova už počátkem příštího roku.

Podle ministra financí a Drábkova stranického kolegy Miroslava Kalouska by však zřejmě odklad až takové problémy při realizaci úspor nemusel přinést. „To, co je nezbytné, je schválit novely zákoníku práce, které souvisejí s objemem mzdových prostředků,“ řekl ČTK Kalousek. To znamená, že by měly být již dříve schválené změny týkající se tarifů a nemocenské. Ten zbytek se podle něj může o chvíli pozdržet. Kvalita má přednost před rychlostí, dodal Kalousek.

Změny zákoníku práce jsou kamenem úrazu současné vlády – představitelé vládních stran se do sebe právě kvůli tomuto tématu před časem pustili. Novely, které navrhl Drábek (TOP 09) jako ministr, pokládá premiér Petr Nečas (ODS) za málo ambiciózní. „Jde o to, zda jít do jedné poněkud vykastrované novely zákoníku práce a pak udělat komplexní novelu, nebo zda se pokusit udělat rozsáhlejší návrh i za cenu, že nezačne platit prvního ledna, ale třeba prvního února. Já preferuji druhou možnost,“ prohlásil v rozhovoru, vydaném v Hospodářských novinách 30. srpna Nečas. Nejlépe by podle něj bylo vrátit se k variantě zákoníku, kterou zpracoval sám za Topolánkovy vlády ještě jako ministr práce a sociálních věcí.

Novela, kterou původně předložil Drábek do připomínkového řízení, obsahovala mimo jiné prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.

Podle zprávy serveru Aktuálně.cz ze 7. září sám Drábek vyřadil z chystané novely zákoníku práce návrh na zvýšení limitu pro dohody o provedení práce. Důvodem je, že státní rozpočet by tím mohl přijít až o osm miliard korun jen na nemocenském pojištění.

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí