ODS: S vyšším pojistným živnostníků může zaniknout až 250.000 míst

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

Zvýšení plateb sociálního pojistného pro živnostníky, o kterém uvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí, by postihlo především podnikatele se ziskem do 15.000 Kč. Mohlo by vést k zániku až 250.000 pracovních míst. Státní rozpočet by opatření vyšlo na desítky miliard korun. Tvrdí to analýza, kterou ODS prezentovala na dnešní tiskové konferenci.

Plán MPSV podle deníku E15 počítá s tím, že platby osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) na sociálním pojištění by se mohly v budoucnu vyrovnat s odvody za zaměstnance. Živnostníci by tak odváděli do systému desítky tisíc korun navíc. Současný stav podle MPSV ohrožuje jak příjmy státního rozpočtu, tak důchody OSVČ.

„Tento návrh se zaštiťuje srovnáním plateb u zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, ale ve skutečnosti je nespravedlivý a ekonomicky pomýlený a vedl by k drastickému růstu nezaměstnanosti a nárůstu dluhů o desítky miliard,“ prohlásil lídr moravskoslezské kandidátky ODS Pavel Drobil, který analýzu představoval. OSVČ vydělávající shodně jako zaměstnanec 25.000 Kč měsíčně podle analýzy zaplatí měsíčně na dani, sociálním a zdravotním pojistném 7018 Kč, zatímco zaměstnanec 5745 korun. Čistý příjem OSVČ tak podle ODS dosahuje 17.983 korun, což je o 1312 Kč méně než u zaměstnance.

Pokud by se podle ODS podařilo záměr MPSV realizovat, zaplatil by živnostník měsíčně na pojistném 11.655 korun místo 7018 Kč. Jeho čistý příjem by tak klesl na 13.345 korun. „Je evidentní, že pokud tyto plány budou naplněny, zůstane osobě samostatně výdělečně činné o 5950 korun méně než zaměstnanci,“ řekl Drobil.

ČSSD, která ministra práce Petra Šimerku do vlády nominovala a za návrhem podle ODS stojí, již dříve likvidovala živnostníky daní z dluhů, registračními pokladnami a zbytečnou byrokracií, uvedl Drobil. „Během let 1998 až 2006 také zvýšila vyměřovací základ pro OSVČ o čtyřnásobek, a dosáhla tak úbytku podnikatelů o desítky tisíc ročně,“ prohlásil Drobil.

Návrh na zvýšení plateb sociálního pojistného je podle ODS mnohem nebezpečnější. OSVČ vydělávající 15.000 korun měsíčně nyní odvádějí státu 3383 korun, pokud by ukončily podnikání, stát by jim na podpoře v nezaměstnanosti a dalších odvodech vyplácel 6823 korun. „Státní rozpočet to bude stát 10.206 korun měsíčně, což v objemu 250.000 ztracených pracovních míst může pro státní rozpočet znamenat nárůst o desítky miliard korun,“ uzavřel Drobil.

Plán MPSV už dříve podpořila ČSSD. „Konkrétní návrhy neznám, ale všichni musejí přispívat do systému stejně. Vyšší odvody tak podpoříme,“ řekl deníku E15 ekonomický expert ČSSD Jan Mládek.

Naopak proti úvahám MPSV se kromě ODS postavila i strana TOP 09, nelíbí se ani podnikatelům. Podle březnového průzkumu Hospodářské komory nesouhlasí s návrhem na vyšší platby OSVČ celkem 81 procent firem. „Rozhodně by nešlo o nějaké protikrizové opatření, naopak. Pokud by zákonodárci zvedli podnikatelům daně a pojistné, tak mnoho neúspěšných žadatelů o práci si zahájení podnikání rozmyslí. A řada drobných živnostníků raději skončí a postaví se do půlmilionové fronty žadatelů o vyplácení podpor v nezaměstnanosti a dalších sociálních dávek,“ řekl v dubnu ČTK prezident komory Petr Kužel.

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí