5 hříchů proti finanční gramotnosti, které nás zbytečně připravují o peníze

Na našem trhu je i přes nedávnou regulaci mnoho poskytovatelů finančních produktů. A nejde jen o produkty bank, ale také nebankovních společností. Abychom se v nich dokázali bezpečně zorientovat, je potřeba osvojit si alespoň základy finanční gramotnosti. Neděláte jeden z následujících hříchů, které vás zbytečně připravují o peníze? Otestujte se!


PR článek bankovní poplatky zdroj: dumfinanci.cz

Nespoříte si na horší časy

Ačkoli je dnes půjčka něco tak přirozeného jako nákup ovoce nebo zeleniny, stále bychom na ni neměli prvoplánově spoléhat. Tvoření dostatečných rezerv je základem pozdějšího úspěchu a alfou a omegou finanční gramotnosti. Pokud plánujete například hypotéku, měli byste mít podle finančních expertů naspořeno alespoň tolik, kolik činí šest po sobě jdoucích splátek. To pro případy výpadků příjmu. Statistiky bohužel hovoří jinak. Podle nich nezvládne pokrýt až polovina tuzemských domácností výdaj přesahující 10 000 Kč. A to je smutné.

Berete si neuvážené půjčky

Už výše jsme se dotkli problematiky půjček. Ať už zvažujete například půjčku na podnikání, nové auto, bydlení, nejnovější model chytrého telefonu, vysněnou dovolenou v Karibiku nebo vánoční dárky. Půjčku byste si ale měli důkladně rozmyslet a využít ji pouze na nezbytné věci. Půjčovat si na elektroniku, dárky anebo dovolenou je krajně nezodpovědné. Naopak bez půjčky se většinou neobejdete v oblasti bydlení anebo pořízení nového automobilu. Vždy si ale půjčujte pouze tolik, kolik dokážete splatit.

Bojíte se neznámých finančních produktů

Drtivá většina z nás míří pro půjčku v první řadě do banky. Tady na nás ale obvykle čekají poměrně přísné a náročné schvalovací podmínky, které mohou skončit zamítnutím žádosti. V takovém případě se mnozí z nás uchýlí k půjčkám od soukromých osob, což není úplně ideální. Je totiž potřeba vědět, že na tyto půjčky se nevztahuje zákonná ochrana. Čeho se naopak zbytečně bojíme, to jsou půjčky nebankovní.

Je potřeba si ale uvědomit, že novela zákona zredukovala půjčkový trh, na kterém mohou nyní působit pouze solidní poskytovatelé nebankovních půjček s platnou licencí ČNB. Bát se proto nebankovních produktů je zcela zbytečné.

Kývnete na první nabídku

A je úplně jedno, jestli se tato nabídka týká povinného ručení, životního pojištění anebo půjčky. Abyste měli přehled o tom, co jednotlivé společnosti nabízí, není od věci využít praktických srovnávačů a kalkulaček. Nejznámější v Česku jsou například pujcky.cz, uspory.cz, coolpujcky.cz. Na základě zadání vstupních parametrů se před vámi otevře bohatá nabídka odpovídající vašim představám a požadavkům. Nabídka je také většinou seřazena podle ceny anebo úroku. Proto je dobré mezi sebou nabídky porovnat, případně vybraného poskytovatele půjčky anebo pojištění konfrontovat s konkurenční nabídkou.

Před problémy utíkáte

Jste v prodlení se splácením půjčky a nemáte na další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a jednejte! Neprodleně kontaktujte věřitele, u něhož máte půjčku sjednanou a domluvte se na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Při odkladu splátek ale myslete na to, že to nebude zadarmo. Věřitelé si většinou účtují menší poplatky. Při opakovaném odkladu se vám může prodražit i ta sebevíce výhodná půjčka.


10. května 2019 7:01:52

Reklama

Témata

Daňové novinky

Při stejném příjmu je možné se mít meziročně lépe, když je daňová povinnost nižší. V roce 2016...

Jak stoupají mzdy v ČR?

V Česku je aktuálně nejnižší míra nezaměstnanosti z členských zemí Evropské unie, což má...

Život s dluhy

Vysoké zadlužení je nepříjemné pro rodinu, firmu i stát. Nemožnost splácet závazky může vést k...

Dědictví

V rámci dědického řízení se nedědí pouze majetek a cennosti po zemřelém (zůstaviteli), ale...

Běžné účty

Banky jsou si vědomy toho, že mít běžný účet je dnes v podstatě nutností. Proto do své...

Reklama
Reklama

Legislativa v čase

Vybrané změny oproti roku 2010

Nejenom daňová legislativa se každoročně mění. Jak se zvýšilo daňové zvýhodnění od roku 2010, jak stouply platby živnostníků na povinném pojistném nebo proč je práce na dohodu o provedení práce méně výhodná?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.