7 tipů, jak se nedostat do dluhové pasti

Statistiky jsou hrozivé. Téměř desetina občanů České republiky má nějakou exekuci a počet takových osob i přes rekordně nízkou nezaměstnanost stále roste. Tři a více exekucí má skoro půl milionu lidí. Pokud se finančním problémům chcete vyhnout, věnujte pozornost následujícím 7 tipům.

PR článek money comes goes zdroj: DF

 

1. Řádně splácejte

 

Nenechávejte za sebou dluhy! Zní to logicky, ale přesto si mnoho lidí půjčí peníze a v následné euforii zapomene na povinnosti s tím spojené. Když budete řádně splácet dle domluvených podmínek, nemusíte mít obavy z pokut a dalších sankcí. Za každé situace byste měli mít dokonalý přehled o tom, kde a kolik dlužíte. Zapomněli jste a máte nyní zpoždění? Splátek, které měly být zaplaceny již dávno, se zbavte vždy jako prvních.

 

2. Nevytloukejte klín klínem

 

Když nedokážete splácet půjčku, dává smysl uskromnit se a vymyslet, kde si vydělat peníze navíc. Jako vhodnou cestu určitě nelze doporučit smluvení další půjčky, která vám bude sloužit pro úhradu té první. Vaše problémy tím nevyřešíte, pouze je oddálíte a zvětšíte. Nabalovat na sebe jednu půjčku za druhou je skvělou cestou do pasti, ze které se budete jen složitě dostávat.

 

3. Nebankovní půjčky si rozmyslete

 

Zájemci o půjčku, kteří nepochodí v bance, se s žádostí nejčastěji obrací na nebankovní společnosti. Ty se v posledních několika letech i díky přísnějšímu dohledu České národní banky obecně dost zlepšily a dnes dokáží nabídkou konkurovat klasickým bankám. Chcete-li si vzít nebankovní půjčku s cílem vyhnout se dluhům, vždy se předem podívejte na hodnocení zákazníků a všechny podrobnosti.

 

4. Stále komunikujte

 

Přijde první upomínka, vy se leknete a přestanete komunikovat. S druhou byste se nejraději propadli do země. A u třetí raději rovnou děláte, že nejste. Přestat komunikovat je obrovská chyba, která k vám domů dokáže pozvat na návštěvu exekutora. Na všechny výzvy a upomínky reagujte co nejrychleji. Utíkat a schovávat se před problémy je přirozené, ale v případě půjčky vám takové chování dokáže zadělat na opravdu velké problémy.

 

5. Zamávejte komfortu

 

Půjčit si přes internet je díky technologiím otázkou několika kliků. Peníze máte k dispozici během chvilky, v případě hotovostní půjčky vám je zástupce společnosti donese přímo k vám domů. A právě tento komfort je v kontextu rostoucího zadlužení jednotlivců velice nebezpečný. Počítejte s tím, že cesta za životem bez dluhů je trnitá a stojí dost energie. Rozlučte se s pohodlím a zatněte zuby.

 

6. Refinancujte a hledejte lepší podmínky

 

Trpět dlouhou dobu kvůli neférovým podmínkám je hloupost. V případě hypotéky máte příležitost refinancovat a získat lepší podmínky, u úvěrů všeho typu se nabízí konsolidace a využití služeb finančních poradců. Hledat lepší podmínky, díky kterým ušetříte, byste měli neustále.

 

7. I malé půjčky si propočítejte

 

Získat pár stovek až tisíc korun před výplatou nebývá problém, ale nezapomínejte, že malé půjčky vám nic neodpustí. Čekají vás nezanedbatelné poplatky, vysoké RPSN a splatnost, kterou určitě neignorujte. Dávejte si pozor bez ohledu na výši půjčky. Jedině tak budete mít jistotu, že se kvůli pár korunám nedostanete do zmíněné dluhové pasti.

24. července 2018 19:30:28

Reklama

Témata

Hledáme novou práci

Znalosti a dovednosti zásadním způsobem ovlivňují naše šance na trhu práce. Dobrý životopis a...

Nelehký život OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné odvádí na povinných odvodech méně než zaměstnanci. Současně...

Daňové přiznání 2011

Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí včas odevzdat daňové přiznání a Přehledy o...

Zdravotní pojištění

Všichni občané s trvalým pobytem v ČR jsou zdravotně pojištěni a jsou pojištěncem jedné ze sedmi...

Státní podpora

Na smlouvy o stavebním spoření, penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření je možné...

Reklama
Reklama

Zdanění pasivních příjmů

Pojistné a daň z ostatních příjmů

Čím dál více lidí má pasivní příjmy. Jak je to s platbou zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daně z příjmu fyzických osob pouze při příjmech z kapitálového majetku, pronájmu a ostatních pasivních příjmů?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.