7 tipů, jak se nedostat do dluhové pasti

Statistiky jsou hrozivé. Téměř desetina občanů České republiky má nějakou exekuci a počet takových osob i přes rekordně nízkou nezaměstnanost stále roste. Tři a více exekucí má skoro půl milionu lidí. Pokud se finančním problémům chcete vyhnout, věnujte pozornost následujícím 7 tipům.

PR článek money comes goes zdroj: dumfinanci.cz

 

1. Řádně splácejte

 

Nenechávejte za sebou dluhy! Zní to logicky, ale přesto si mnoho lidí půjčí peníze a v následné euforii zapomene na povinnosti s tím spojené. Když budete řádně splácet dle domluvených podmínek, nemusíte mít obavy z pokut a dalších sankcí. Za každé situace byste měli mít dokonalý přehled o tom, kde a kolik dlužíte. Zapomněli jste a máte nyní zpoždění? Splátek, které měly být zaplaceny již dávno, se zbavte vždy jako prvních.

 

2. Nevytloukejte klín klínem

 

Když nedokážete splácet půjčku, dává smysl uskromnit se a vymyslet, kde si vydělat peníze navíc. Jako vhodnou cestu určitě nelze doporučit smluvení další půjčky, která vám bude sloužit pro úhradu té první. Vaše problémy tím nevyřešíte, pouze je oddálíte a zvětšíte. Nabalovat na sebe jednu půjčku za druhou je skvělou cestou do pasti, ze které se budete jen složitě dostávat.

 

3. Nebankovní půjčky si rozmyslete

 

Zájemci o půjčku, kteří nepochodí v bance, se s žádostí nejčastěji obrací na nebankovní společnosti. Ty se v posledních několika letech i díky přísnějšímu dohledu České národní banky obecně dost zlepšily a dnes dokáží nabídkou konkurovat klasickým bankám. Chcete-li si vzít nebankovní půjčku s cílem vyhnout se dluhům, vždy se předem podívejte na hodnocení zákazníků a všechny podrobnosti.

 

4. Stále komunikujte

 

Přijde první upomínka, vy se leknete a přestanete komunikovat. S druhou byste se nejraději propadli do země. A u třetí raději rovnou děláte, že nejste. Přestat komunikovat je obrovská chyba, která k vám domů dokáže pozvat na návštěvu exekutora. Na všechny výzvy a upomínky reagujte co nejrychleji. Utíkat a schovávat se před problémy je přirozené, ale v případě půjčky vám takové chování dokáže zadělat na opravdu velké problémy.

 

5. Zamávejte komfortu

 

Půjčit si přes internet je díky technologiím otázkou několika kliků. Peníze máte k dispozici během chvilky, v případě hotovostní půjčky vám je zástupce společnosti donese přímo k vám domů. A právě tento komfort je v kontextu rostoucího zadlužení jednotlivců velice nebezpečný. Počítejte s tím, že cesta za životem bez dluhů je trnitá a stojí dost energie. Rozlučte se s pohodlím a zatněte zuby.

 

6. Refinancujte a hledejte lepší podmínky

 

Trpět dlouhou dobu kvůli neférovým podmínkám je hloupost. V případě hypotéky máte příležitost refinancovat a získat lepší podmínky, u úvěrů všeho typu se nabízí konsolidace a využití služeb finančních poradců. Hledat lepší podmínky, díky kterým ušetříte, byste měli neustále.

 

7. I malé půjčky si propočítejte

 

Získat pár stovek až tisíc korun před výplatou nebývá problém, ale nezapomínejte, že malé půjčky vám nic neodpustí. Čekají vás nezanedbatelné poplatky, vysoké RPSN a splatnost, kterou určitě neignorujte. Dávejte si pozor bez ohledu na výši půjčky. Jedině tak budete mít jistotu, že se kvůli pár korunám nedostanete do zmíněné dluhové pasti.

24. července 2018 19:30:28

Reklama

Témata

Hrubá a čistá mzda

Z hrubé mzdy sjednané v pracovní smlouvě odvádí zaměstnanci zálohu na daň z příjmu fyzických...

Pojistné za rok 2013

Všechny OSVČ musí řádně doručit své zdravotní pojišťovně a OSSZ "Přehled o příjmech a výdajích...

Reklama a propagace

Všechny firmy i zákazníci se musí snažit o získávání nových zákazníků. Bez dobré reklamy a...

Jak stoupají mzdy v ČR?

V Česku je aktuálně nejnižší míra nezaměstnanosti z členských zemí Evropské unie, což má...

Daňové přiznání 2011

Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí včas odevzdat daňové přiznání a Přehledy o...

Reklama
Reklama

Výnos z pronájmu

Investice do nemovitosti

Pravidelný měsíční příjem z pronájmu může tvořit zajímavý rodinný zdroj, každé vlastnictví však přináší starosti a i pronájem nemovitosti může být ztrátový. Jaké daňové povinnosti přináší pronájem nemovitosti?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.