Motivace formou odměn či sankcí je minulostí. K lepšímu výkonu i loajalitě zaměstnanců vede větší samostatnost

Firmy, které ponechávají zaměstnancům více volnosti a samostatnosti při výkonu jim svěřené práce, mají více motivované, výkonné a loajální pracovníky. Potvrdil to nejnovější výzkum vědců z University of Melbourne. Podle něj jsou lidé vnitřně motivováni, pokud se mohou svobodně rozhodnout, že budou plnit své pracovní povinnosti. Motivace formou odměn nebo sankcí je již podle odborníků minulostí. 

Z aktuální studie odborníků z University of Melbourne, které se zúčastnilo více než 30 000 zaměstnanců z celého světa, vyplývá, že vedoucí pracovníci, kteří používají styl řízení lidí známý jako autonomně podpůrný (spíše než kontrolní), mají v týmu vysoce spokojené a motivované zaměstnance. Tento trend, který se potvrdil ve všech zemích světa bez ohledu na odlišnou národnost a kulturu, spočívá v poskytnutí pracovníkům větší volnosti a samostatnosti v jednání a při výkonu jim svěřené práce. Lidé tak mají větší prostor při vlastním rozhodování, s čímž souvisí i převzetí větší odpovědnosti za vlastní pracovní výkon a dosažené výsledky.

Výzkum tedy ukázal, že podpora autonomie v pracovních týmech vede k pozitivním výsledkům, jako je posílení vnitřní motivace, angažovanosti a loajality u zaměstnanců. „Jedná se o pracovníky, kteří jsou vnitřně motivováni a řídí se vlastním vědomím, kdy se mohou svobodně rozhodnout, že budou vykonávat svou práci a budou schopni zvládnout své pracovní úkoly. Jsou navíc obklopeni lidmi, kteří je podporují, jako jsou mentoři či koučové,“ vysvětlila personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz, která se specializuje na nábor technicky zaměřených pracovníků. Kromě toho, že se zaměstnanci mohou sami rozhodovat, mohou také přispívat svými názory k rozhodování managementu na vyšší úrovni.

V rámci podpory autonomie vedení nevyužívá kontroly plnění úkolů, které omezují autonomii, a také například sankce nebo odměny. Podle studie jsou totiž zaměstnanci více motivovaní a spokojení, pokud nejsou závislí na tradičních motivačních nástrojích typu odměn a sankcí. „Základní nástroje pracovní motivace, mezi které patří odměny a sankce, jsou již minulostí. Lidé, kteří jsou vnitřně motivováni, nepotřebují být již poháněni metodou odměn a trestů, protože samotná vlastní aktivita a iniciativa je pro ně velkou odměnou. Tyto praktiky mají také pozitivní vliv na psychiku zaměstnanců. Snižuje se například pravděpodobnost, že pracovníci budou trpět vyhořením,“ dodala Gabriela Kodenková.

2. července 2018 19:47:17

Reklama

Témata

Zimní dovolená

Podzim se překlopil do své druhé poloviny a nezadržitelně se blíží zima. Ta o sobě dala vědět už...

Mzdy v ČR

Mzdy v Česku stoupají nejenom nominálně, ale i reálně. Průměrná měsíční mzda atakuje 30tisícovou...

OSVČ a daně

Všechny OSVČ, které alespoň po část roku 2015 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, musí...

Studenti a daně

Při splnění zákonných podmínek platí za studenty zdravotní pojištění stát, od roku 2010 se však...

Jak se správně zadlužit?

Většina z nás si během života potřebuje půjčit peníze. Je však velký rozdíl mezi dobrým a...

Reklama
Reklama

Jak dlouho náleží důchod

Doba pobírání penzí v ČR

V důchodové legislativě hraje věk důležitou roli. Bez dosažení důchodového věku nelze starobní důchod pobírat nebo při překročení věku již nenáleží sirotčí důchod. Jak dlouho lze jednotlivé důchody dostávat na účet?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.