Úrokové sazby hypoték rostou stejně jako ceny nemovitostí

Úrokové sazby se celkově zvyšují, a tak asi není překvapením, že rostou i v oblasti hypoték. Ale jak vlastně vypadá současná situace na trhu s hypotékami? Můžeme čekat další růst, je o ně zájem a kde sehnat tu nejvýhodnější?

small-wooden-house-906912_1920 zdroj: pixabay.com

Hypotéka je pro většinu lidí jediným způsobem, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Její ceny se sice zvedají, ale málokdo má tak na výběr, aby si ji nakonec brát nemusel. A tak je o hypoteční úvěry stále zájem, i když meziročně zaznamenáváme pokles.

Úroky jsou vyšší

Jednou velkou změnou je oproti loňskému roku zvýšení úrokové sazby. Zatímco loni byly poměrně běžné sazby okolo 1,5, dnes se pohybujeme spíš o procento výše. Samozřejmě záleží na tom, od koho si úvěr vezmete. Vždycky je dobré nejdříve provést výpočet hypotéky a srovnat si několik poskytovatelů.

Češi jsou experti na srovnávání

Češi jsou v tomhle poměrně zodpovědní. Většinou si nechají zpracovat kalkulace aspoň od dvou až tří bank a pak porovnávají, kde jim nabídnou nižší úrokovou sazbu. Oblíbeným pomocníkem je také klasická hypoteční kalkulačka. Zadáte si, kolik peněz potřebujete, na jak dlouho, a hned se dozvíte, kolik celkem u jaké společnosti zaplatíte.

Většinou si nelze vzít 100% úvěr

Změnou je také ochota bank proplatit vám celou částku. Dříve to bylo běžné, dnes už většina z nich žádá mít k dispozici nějakou hotovost. ČNB se totiž rozhodla zpřísnit kritéria, měli byste mít našetřeno 10 % z hodnoty nemovitosti. Najdou se samozřejmě i výjimky, například Modrá pyramida dává možnost financovat více než 80 % hodnoty nemovitosti. Nicméně výměnou za vyšší úrokovou sazbu. Musíte si tedy sami stanovit, co pro vás bude výhodnější. Mimochodem získat 10 % jinou půjčkou je proti pravidlům, banky takové chování netolerují.

Na investování si lidé moc nepůjčují

Hypotéku si většina lidí bere na rekonstrukci domu či pořízení nového. Těch, kteří o ni žádají, aby si mohli pořídit byt jako investiční prostředek, je minimum. Podle průzkumů jde jen o cca 7 % žadatelů.

Sazby hypoték i ceny nemovitostí už nějakou dobu rostou a pravděpodobně ještě chvíli budou. Jestliže tedy otálíte nad koupí nového domu, kterou se chystáte uskutečnit v následujících měsících, není na co čekat.

 

11. května 2018 14:30:30

Reklama

Témata

Daně v ČR

V minulém tématu týdne jste měli možnost získat informace související s daňovým přiznáním. V...

Třetí důchodový pilíř

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření jsou finanční produkty podporované státem,...

Jak se správně zadlužit?

Většina z nás si během života potřebuje půjčit peníze. Je však velký rozdíl mezi dobrým a...

Běžné účty

Banky jsou si vědomy toho, že mít běžný účet je dnes v podstatě nutností. Proto do své...

Vánoční testy

Pro konec letošního roku jsme si pro Vás připravili daňové, právní a finanční testy, kde si...

Reklama
Reklama

Evidence na úřadu práce

Nezaměstnanost v ČR

Evidence na úřadu práce se vyplatí i kvůli jednomu měsíci. Kolik si lze na úřadu práce přivydělat a jak se počítá podpora v nezaměstnanosti v roce 2019?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.