Úrokové sazby hypoték rostou stejně jako ceny nemovitostí

Úrokové sazby se celkově zvyšují, a tak asi není překvapením, že rostou i v oblasti hypoték. Ale jak vlastně vypadá současná situace na trhu s hypotékami? Můžeme čekat další růst, je o ně zájem a kde sehnat tu nejvýhodnější?

small-wooden-house-906912_1920 zdroj: pixabay.com

Hypotéka je pro většinu lidí jediným způsobem, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Její ceny se sice zvedají, ale málokdo má tak na výběr, aby si ji nakonec brát nemusel. A tak je o hypoteční úvěry stále zájem, i když meziročně zaznamenáváme pokles.

Úroky jsou vyšší

Jednou velkou změnou je oproti loňskému roku zvýšení úrokové sazby. Zatímco loni byly poměrně běžné sazby okolo 1,5, dnes se pohybujeme spíš o procento výše. Samozřejmě záleží na tom, od koho si úvěr vezmete. Vždycky je dobré nejdříve provést výpočet hypotéky a srovnat si několik poskytovatelů.

Češi jsou experti na srovnávání

Češi jsou v tomhle poměrně zodpovědní. Většinou si nechají zpracovat kalkulace aspoň od dvou až tří bank a pak porovnávají, kde jim nabídnou nižší úrokovou sazbu. Oblíbeným pomocníkem je také klasická hypoteční kalkulačka. Zadáte si, kolik peněz potřebujete, na jak dlouho, a hned se dozvíte, kolik celkem u jaké společnosti zaplatíte.

Většinou si nelze vzít 100% úvěr

Změnou je také ochota bank proplatit vám celou částku. Dříve to bylo běžné, dnes už většina z nich žádá mít k dispozici nějakou hotovost. ČNB se totiž rozhodla zpřísnit kritéria, měli byste mít našetřeno 10 % z hodnoty nemovitosti. Najdou se samozřejmě i výjimky, například Modrá pyramida dává možnost financovat více než 80 % hodnoty nemovitosti. Nicméně výměnou za vyšší úrokovou sazbu. Musíte si tedy sami stanovit, co pro vás bude výhodnější. Mimochodem získat 10 % jinou půjčkou je proti pravidlům, banky takové chování netolerují.

Na investování si lidé moc nepůjčují

Hypotéku si většina lidí bere na rekonstrukci domu či pořízení nového. Těch, kteří o ni žádají, aby si mohli pořídit byt jako investiční prostředek, je minimum. Podle průzkumů jde jen o cca 7 % žadatelů.

Sazby hypoték i ceny nemovitostí už nějakou dobu rostou a pravděpodobně ještě chvíli budou. Jestliže tedy otálíte nad koupí nového domu, kterou se chystáte uskutečnit v následujících měsících, není na co čekat.

 

11. května 2018 14:30:30

Reklama

Témata

Neplacené volno

Někdy z různých osobních nebo rodinných důvodů potřebuje zaměstnanec volno a požádá svého...

Rodinné finance

Zodpovědné rodiny pravidelně řeší svoji finanční situaci, snaží se o zvýšení rodinných příjmů a...

Hrubá a čistá mzda

Z hrubé mzdy sjednané v pracovní smlouvě odvádí zaměstnanci zálohu na daň z příjmu fyzických...

Naše peněženka v důchodu

Důchod je odměnou za celoživotní práci, proto podmínky pro přiznání důchodu nesplní všichni...

Úvěry si promysleme

Promyšlený a propočítaný úvěr na bydlení, vzdělání nebo podnikání je dobrým finančním...

Reklama
Reklama

Koupě nemovitosti

Daňové povinnosti při pořízení bytu či domu

Pořízení nové nemovitosti, ať už za účelem vlastního bydlení nebo pronájmu přináší i daňové povinnosti. Jaké daně se platí? Kdy se vyplatí využít služeb realitní kanceláře?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.