Prezidentší kandidáti se dělí o hlasy voličů. Zeman s Okamurou, Drahoš s Horáčkm a Hilšerem

Celkem 23 % voličů Miloše Zemana hlasuje na internetu v boji o prezidentské křeslo zároveň pro Tomia Okamuru. Vyplývá to z aktuálních výsledků volební hry Prezident 21, v níž může volič udělit tři pozitivní a jeden negativní hlas některému z kandidátů. Překvapivé je, že 18 % Zemanových příznivců volí současně i Jiřího Drahoše. Hlasování dále ukazuje, že Zeman nachází sympatizanty v řadách voličů ANO, SPD a KSČM.

Volební model internetové hry Prezident 21 na vzorku 38 tisíc osob dokládá, že se Miloš Zeman o nejvíce hlasů dělí s TomiemOkamurou. Celkem 23 % hlasujících pro Miloše Zemana podpořilo současně Okamuru. Zemanovi příznivci jsou však při udílení dalších pozitivních hlasů roztříštění a podporují i další kandidáty na prezidentské křeslo.

 

Překvapilo nás, že dokonce 18 % lidí, kteří hlasovali pro Miloše Zemana, dalo svůj hlas také jeho největšímu rivalovi Jiřímu Drahošovi. Kromě TomiuOkamurovi dávají podporovatelé Zemana hlasy i Miroslavu Sládkovi, a to 22 % z nich,“ upozornil na výsledky hlasování Ondřej Koutský, ředitel institutuDemokracie 21 a koordinátor hry Prezident 21. „Další kandidát Petr Hannig, který se označuje za pokračovatele politiky Miloše Zemana, však současného prezidenta neohrožuje. Podle aktuálních dat pro Hanniga zároveň hlasuje pouze 1,7 % příznivců Miloše Zemana,“ doplnil Koutský.

 

Významnou shodu v pozitivních hlasech v rámci volební hry Prezident 21 je možné registrovat u kandidátů Jiřího Drahoše a Michala Horáčka. Celkem 48 % voličů Jiřího Drahoše udělilo svůj hlas rovněž Horáčkovi. Kandidatura Marka Hilšera pak může způsobit úbytek hlasů jak pro Drahoše, tak i Horáčka. Z podporovatelů Jiřího Drahoše volí takéHilšera 23 % lidí, v případě Horáčkových příznivců je to 22 % voličů.

 

Hlasování v rámci internetové hry Prezident 21 odkrylo, jaké voliče svými názory prezidentští kandidátipřitahují. Například Miloše Zemana spojuje nejužší vazba s občany, kteří v minulých parlamentních volbách v roce 2013 hodili svůj hlas KSČM. Dále jej podporují voliči SPD a ANO. Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš má zase nejblíže k voličům TOP 09, podporují ho ale i voliči KDU-ČSL, ODS a část elektorátu Pirátů. V případě Michala Horáčka je nejbližší vazba patrná u voličů ODS. Řada jeho podporovatelů je však dále poměrně rozdrobená, lze do ní zařadit voliče ANO, TOP 09, Pirátů i KDU-ČSL. Lékař Marek Hilšer zase svoji základnu staví na lidech, kteří ve volbách hlasovali pro TOP 09, KDU-ČSL a Piráty.

 

Aktuální mapa vazeb mezi politickými stranami a kandidáty na prezidenta vznikla na základě hlasování v rámci volební hry Prezident 21. „Při tvorbě politické mapy se nám podařilo sestavit relevantní model české internetové populace, na níž ukazujeme aktuální volební chování v návaznosti na parlamentní a prezidentské volby. Jedná se o vážený vzorek přibližně 38 tisíc respondentů odpovídajících na internetu. Tento datový model tedy odpovídá zhruba 63 % české populace, která běžně používá internet,“ vysvětlil tvorbu modelu Ondřej Koutský, koordinátor hry Prezident 21, která v reálném čase ukazuje, jak by dopadla prezidentská volba, kdyby měli občané k dispozici tři kladné hlasy a jeden záporný, tedy kdyby volili takzvaným systémem Demokracie 21. Díky získaným datům bylo možné vytvořit mapu ukazující, které prezidentské kandidáty preferují voliči jakých politických stran.

 

Některá propojení v politické mapě jsou poměrně jasná, neboť se jedná o kandidáty nominované parlamentními stranami. Tak je tomu například u bývalého šéfa automobilky Škoda Auto Vratislava Kulhánka, jehož navrhla Občanská demokratická aliance. Kromě ODA jej podporují voliči ODS a hnutí ANO. Prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek je zase kandidátem strany Realisté. Model projektu Prezident 21 však ukazuje, že například Jiřímu Hynkovi by kromě Realistů dala svůj hlas i část voličů Svobodných a někteří voliči hnutí ANO.

3. listopadu 2017 15:42:42

Reklama

Témata

Evropa pohledem čísel

V Česku je nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU, lucemburská ekonomika je nejvýkonnější a...

Kdy náleží odstupné?

Když obdrží zaměstnanec výpověď z důvodů, na kterých nenese vinu, tak mu náleží odstupné. Výše...

Finanční testy

Na konec roku jsme si pro Vás připravili pět finančních a daňových testů, ve kterých můžete...

Jak ušetřit na výdajích?

Umět šetřit je velmi cenná vlastnost. Šetřením v každém okamžiku, při každém nákupu, při každém...

Studenti a daně

Absolventi s pracovními zkušenostmi mají na trhu práce lepší výchozí pozici než studenti bez...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky