5 tipů na výhodné spoření

Nastala ve vašem životě etapa, kdy si říkáte, že byste měli konečně začít šetřit a odkládat část peněz na horší časy nebo na něco velkého? A zároveň hledáte možnosti, jak své úspory nejlépe zhodnotit? Pokusíme se vám v tomto článku poradit.

PR článek 5tipu_1 zdroj: DF

1.      Najděte rezervy ve svém rozpočtu

Zamyslete se nad svým každodenním životem a pár dní si zapisujte, co děláte a kolik peněz utrácíte. Po týdnu nebo měsíci se na své záznamy podívejte a zamyslete se, které výdaje jsou nezbytné a co vám přinášejí ty ostatní. Opravdu je nutné si koupit kávu za 60 Kč a vypít (nebo rozlít) ji v běhu na cestě do práce? A co ten drahý časopis, který někde leží neotevřený už dva týdny? Určitě bychom mohli pokračovat dál a černých děr by se našlo víc. Věci, které ani nevnímáme, neužijeme si je, už jsou dávno pryč, aniž bychom to nějak výrazně zaznamenali. Kolik ušetříte, když je vynecháte, nebo nahradíte levnějšími?

2.      Zjistěte, kolik můžete ušetřit měsíčně

Projděte si své poznámky a udělejte seznam věcí, které nutně nepotřebujete a ani vám nepřinesou radost v daném okamžiku. Je rozdíl mezi kávou za poklusu a posezením u kávy s přáteli (přinese potěšení) nebo obchodním partnerem (přinese peníze). Spočítejte výslednou sumu, když sečtete výdaje, kterých se můžete bezbolestně vzdát.

3.      Na co peníze využijete

Silnou motivací ke spoření je představa toho, co si za naspořené peníze koupíte – auto, vlastní domek, cestu kolem světa, jachtu, spokojené stáří. S vidinou vysněného cíle se šetří mnohem líp, snadněji se vzdáme drobných zbytečností, abychom si později užili něco velkého. Najděte si cenu toho, co si chcete pořídit, a snažte se spočítat, kdy a jak potřebnou částku získáte. Na stránkách bank už většinou mají kalkulačky, které vám s tím pomohou.

4.      Vyberte vhodný spořicí produkt

Pro různé cíle jsou vhodné jiné formy spoření. Nejvýhodnější spoření je takové, které podporuje dokonce stát svými příspěvky nebo daňovými úlevami. Platí to hlavně pro stavební spoření, díky kterému si můžeme pořídit vlastní bydlení nebo vyřídit dědické záležitosti (nebo cokoli jiného). Druhým spořicím produktem se státní podporou je penzijní spoření, kterým si můžeme zajistit důstojné stáří.

5.      Spočítejte si, kolik a za jak dlouho našetříte

U spoření na penzi najdete spořící kalkulačky, do kterých zadáte potřebné údaje a následně zjistíte, k jakým částkám se můžete dopracovat. Například: Je mi 29 let a měsíčně můžu spořit 1000 Kč – do důchodu budu mít 893 200 Kč (v 60 letech, tedy po 31 letech spoření a při průměrném ročním zhodnocení 4 % p.a.), když vložím 372 000 a získám státní příspěvek 85 560 Kč. Navíc mi může ještě přispět zaměstnavatel a výsledná částka se pak ještě zvýší.

4. září 2017 16:25:06

Reklama

Témata

Zdanění našich příjmů

Během roku můžeme mít příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), samostatné výdělečné činnosti,...

Reklama a propagace

Všechny firmy i zákazníci se musí snažit o získávání nových zákazníků. Bez dobré reklamy a...

Mateřská v kostce

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Pro přiznání...

Státní podpora

Na smlouvy o stavebním spoření, penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření je možné...

Daňové novinky

Při stejném příjmu je možné se mít meziročně lépe, když je daňová povinnost nižší. V roce 2016...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky