Analytici: Na Slovensku budou moci po volbách pokračovat reformy

štítek Stalo se přečtete do minuty

Nová vláda, která na Slovensku vzejde z právě skončených parlamentních voleb, má dobrou šanci navázat na reformy, které do roku 2006 uskutečnily vlády v čele s Mikulášem Dzurindou. Je totiž pravděpodobné, že novou slovenskou vládu sestaví pravice, shodli se analytici, které oslovila ČTK.

Sobotní parlamentní volby na Slovensku s bezmála 35 procenty získaných hlasů podle v neděli zveřejněných neoficiálních výsledků vyhrál levicový Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, dosavadní opozice však bude mít ve 150členném parlamentu většinu 79 mandátů. Fico se chce přesto pokusit o sestavení vlády.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek považuje za důležité, aby nová vláda pokračovala v reformě penzijního systému, která se podle něj za vlády Fica zpomalila. „V oblasti daní na Slovensku mnoho prostoru pro kreativitu není,“ řekl ČTK.

Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová považuje za výhodu, že proti situaci v Česku nebude muset nový slovenský kabinet řešit důchodovou reformu od začátku. Výrazně změny v penzích a daních podle ní během vládnutí Směru-SD nenastaly.

„Z pohledu mezinárodního kapitálu je ale významné, že půjde o silnou vládu, spíš než o to, že to nebude vláda levicová,“ uzavřela Šichtařová.

Dosavadní slovenský premiér a šéf levicového Směru-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico chce zkusit sestavit vládu. Jednání hodlá začít u největšího politického rivala – opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS). SDKU-DS stejně jako další ze čtveřice středopravých stran, které po volbách obsadí v parlamentu většinu křesel, ale jednání o společné vládě se Směrem odmítly.

Pro společný kabinet by dosavadní premiér musel získat některé ze středopravých uskupení. Kromě SDKU-DS jde o novou stranu Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťanskodemo­kratické hnutí (KDH) a dalšího nováčka, stranu Most-Híd. Lídři těchto stran však prohlašují, že se Směrem nebudou o společné vládě jednat. Pravděpodobnější tak je, že se zmíněné čtyři strany spojí a vytvoří společnou vládu.

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí