Téma
Ochrana zaměstnance

Kdy plyne zaměstnanci ochranná lhůta?

V některých životních situacích je zaměstnanec chráněn legislativou a nemůže obdržet výpověď nebo má nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání. Zaměstnanec se totiž nachází v ochranné lhůtě. Kdy zaměstnanci plyne ochranná lhůta?

Články k tématu
pondělí 05. prosinec

Kdy nemůže zaměstnanec dostat výpověď?

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů taxativně uvedených v zákoníku práce. Jestliže se však zaměstnanec nachází v ochranné lhůtě, potom je možné dát zaměstnanci pouze ve výjimečných případech. Podívejme se na praktické příklady.

úterý 06. prosinec

Skončení práce a mateřská

Jestliže jsou splněny zákonné podmínky, potom může zaměstnankyně čerpat mateřskou i v případě, že ji momentálně netrvá pracovní poměr. Podmínkou však je nástup na mateřskou v ochranné lhůtě.

středa 07. prosinec

Náhrada mzdy po ukončení práce nenáleží

V případě, že je zaměstnanec uznán práce neschopným po skončení pracovního poměru, tak nemá již nárok na náhradu mzdy vyplácenou zaměstnavatelem. A nemocenská náleží pouze u pracovní neschopnosti vzniklé do 7 kalendářního dne po skončení práce.

čtvrtek 08. prosinec

Nemocenské dávky v ochranné lhůtě a vratka daně

Zaměstnanci, kteří pracovali během roku 2016 pouze v některých měsících a následně nastoupili v ochranné lhůtě na nemocenskou nebo mateřskou, mají zpravidla nárok na vratku daně. Jak postupovat?

pátek 09. prosinec

Jak je vyřešen pojistný vztah při pobírání dávek v ochranné lhůtě?

Zaměstnanci v pracovním poměru je zaměstnavatelem z hrubé mzdy sráženo sociální pojištění i zdravotní pojištění. Doba zaměstnání se tedy hodnotí pro důchodové účely a u zdravotní pojišťovny je vše v pořádku. Jak je to však  při čerpání nemocenských dávek v ochranné lhůtě?

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.