Téma
Hrubá mzda

Výše mezd a mzdové nerovnosti

Pro zaměstnance je rozhodující, kolik za provedenou práci dostane na svůj bankovní účet. Pro zaměstnavatele zase, kolik ho skutečně stojí práce zaměstnance, tedy mzdové náklady. Rozdíl mězi těmito dvěmi částkami jsou daně. Zdanění práce v Česku činí u průměrné mzdy 42 %. Jaké daně platíme ze mzdy? Jak vysoká je hrubá mzda a kde v Česku jsou mzdy nejvyšší?

Články k tématu
pondělí 05. srpen

Jak šel čas s hrubou mzdou?

Vždy je dobré znát hodnotu průměrné mzdy. Každý zaměstnanec by měl znát cenu svoji práce. U pracovního pohovoru nebo konkurzu přichází zpravidla vždy řeč na výši hrubé mzdy. Obě strany, zaměstnavatel i zaměstnanec, by měly znát mzdové požadavky a nároky druhé strany. Podívejme se, jak se měnila v Česku hrubá mzda v čase.

úterý 06. srpen

Na které dani platíme nejvíc?

Mám průměrnou mzdu, kolik platím na daních? Každý zaměstnanec jinak. Záleží na spotřebě a čerpání daňových slev. Náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance se liší u průměrné mzdy o 42 %. Z čisté mzdy při každém nákupu zaplatíme DPH. Dále je nutné počítat se spotřební daní či různými poplatky.

středa 07. srpen

Co je to „černá“ mzda?

V praxi dochází k situaci, že zaměstnavatel sjedná se zaměstnancem nízkou mzdu a zbytek doplácí zaměstnanci z ruky. V tomto případě se jedná o „černou mzdu“, ze které se neplatí žádné povinné odvody. Tento postup však není pro zaměstnance výhodný.

čtvrtek 08. srpen

Hrubá mzda dle odvětví

Hrubá mzda zaměstnanců v Česku je, tak jako všude ve světě, závislá na náročností profese. Nejlépe placená jsou potom zaměstnání náročná po psychické stránce, hůře placená jsou potom zaměstnání náročná po fyzické stránce. Kdo však chce, pracuje na sobě a podává výborné pracovní výkony, ten má nadprůměrné mzdu ve...

pátek 09. srpen

Jak velké jsou v Česku mzdové rozdíly?

Průměrnou hrubou měsíční mzdu nepobírá v Česku polovina zaměstnanců, jak by se na první pohled zdálo, ale přibližně 38 %. Průměrná měsíční hrubá mzda je totiž vzdálena hrubé mzdě většiny zaměstnanců.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.