Refinancování hypotéky v době fixace

Je možné refinancovat hypoteční úvěr během fixace bez nepříjemných sankcí a poplatků ze strany banky? Podívejte se na přehleddůležitých informací a tipů, jak přejít ke konkurenci, získat zajímavější úrokovou sazbu a ve výsledku tak ušetřit.

euro-870757_1920 zdroj: pixabay.com

Hypotéka není vězení

 

Hypotéky jsou pro velké množství bankovních institucí zcela klíčovým produktem, a proto není velkým překvapením, že se snaží udržet si klienty po co nejdelší dobu. Jedním z nástrojů, který jim v tom vedle různých bonusů pomáhá, je smluvně sjednaná doba fixace úrokové sazby. Během tohoto období máte garantovanou výši úroku, ale zároveň se zavazujete zůstat klientem banky. Po ukončení fixace máte možnost sjednat si nové podmínky u totožného poskytovatele, nebo hypotéku tzv. refinancovat a přenést ji do jiné banky. Co ale dělat, když vám úroková sazba přestane vyhovovat už během fixace?

 

Smlouva o úvěru pod lupou

 

Nikdo vás nemůže mezi klienty banky držet násilím, a proto pochopitelně existuje způsob, jak refinancování hypotéky v době fixace realizovat. Postup a podmínky vypovězení smlouvy se liší dle banky. Proto vám nezbývá nic jiného, než vytáhnout z desek všechny papíry a začít pečlivě zkoumat, zdali právě vaše banka požaduje zaplacení vysoké sankční pokuty. Na počátku fixačního období se na výši pokuty soustředí pouze minimum lidí, a to je velká chyba. Vždy byste měli vědět, co podepisujete a s jakými podmínkami souhlasíte.

 

Na českém bankovním trhu se sankcím s velkou pravděpodobností nevyhnete. Jejich výše se pohybuje od nižších desítek tisíc až po sto tisíc. Velmi pečlivě si spočítejte, kolik díky refinacování a nižší úrokové sazbě ušetříte. Úspora za celou dobu fixace by pochopitelně měla být vyšší, než je částka potřebná k uhrazení sankce. Když vše vychází, není nad čím přemýšlet a hypotéku klidně během fixace refinancujte.

 

Máte-li s výpočtem problémy, neváhejte se obrátit na odborníka. Právě ten vám přesně řekne, kolik peněz ušetříte a jaké další překážky vás na cestě za lepšími podmínkami čekají. Obecně platí, že refinancování hypotečního úvěru v průběhu fixace se hodí těm, které čeká u stávající banky placení hodně vysokých úroků ještě po dobu 5 a více let. Jinými slovy refinancovat mimo konec fixace v drtivé většině případů nedává smysl.

 

Řešení v podobě předčasného splacení

 

Předčasným splacením hypotéky se vysoké sankci za porušení smlouvy můžete vyhnout. Úvěr u původní banky doplatíte a nové začnete splácet za lepších podmínek. Bohužel i v tomto případě se poplatkům nevyhnete. Tuzemské banky si účtujů za mimořádné splacení až desítky procent z doposud nesplacené jistiny. Opět je tak na čase vzít si do ruky kalkulačku a vše pořádně propočítat.

 

Šance na kladný výsledek zásadně zvyšuje srovnání hypoték. Nezávazně vyplníte pouze několik základních údajů do online formuláře a během chvilky vidíte na jednom místě přehlednou tabulku aktuálních nabídek včetně úrokových sazeb. Ty navíc dokážete snížit přikoupením pojištění a dalších dodatečných produktů. Nekoukejte pouze na sazby, ale také na další detaily a reference klientů. Získáte tak dokonalý přehled o tom, jaká nabídka je pro vás nejvýhodnější. Kdybyste si nevěděli rady, je k dispozici hypoteční poradce.

 

Refinancování z hlavy nepouštějte

 

I přes téměr stoprocentní jistotu spojenou s placením sankcí a poplatků má smysl si během fixace zjistit podmínky refinancování. Banky se v úrokových sazbách stále trumfují a byla by škoda někde platit zbytečně víc, než ve skutečnosti musíte. Předvídat vývoj sazeb je vždy sázkou do loterie, ale to neznamená, že byste neměli být informováni o všech možnostech, jak ušetřit.

20. července 2018 21:06:50

Reklama

Témata

Dluhová past

: Postavení dlužníků není vůbec snadné, věřitelé si v současné době své pohledávky velmi...

Zimní dovolená

Podzim se překlopil do své druhé poloviny a nezadržitelně se blíží zima. Ta o sobě dala vědět už...

Děti a finance

Rodiny s dětmi jsou státem podporovány nižším zdaněním a státními dávkami. Daňové zvýhodnění...

Koupě nemovitosti

Pořízení nové nemovitosti, ať už za účelem vlastního bydlení nebo pronájmu přináší i daňové...

Změny pro rok 2015

Návrh ministerstva financí počítá s několika významnými daňovými změnami od příštího roku. V...

Reklama
Reklama

Invalidní důchod

Výdělek a daně invalidních důchodců

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně. Pro nárok na invalidní důchod je nutné splnit zákonné podmínky. Jak si mohou invalidní důchodci přivydělat? Kdy mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.