Kdo se dočká nepříjemného důchodového překvapení?

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Finance
Vydáno: 23. května 2019 16:05:13
zdroj: pixabay.com

Někteří žadatelé o důchod jsou při obdržení prvního důchodu na účet zklamání, neboť jejich důchodové představy byly velmi rozdílné. Kdo zejména má v praxi nižší důchod, než očekával? A kdo by měl posílit vlastní finanční zajištění na penzi?

Úloha vlastního spoření a investování na penzi rok od roku poroste. Přestože státní důchody od lednové splátky důchodu oproti předchozím rokům značně stouply, tak žít pouze se státním důchodem nebude v budoucnu rozhodně snadné. Vzhledem k demografickým změnám bude úroveň státního důchodu v budoucnu nižší než nyní. „Evropským trendem je aktivní život v penzi, na což samozřejmě pouze státní důchod nestačí, penzisté s dostatečným finančním polštářem mohou přitom v penzi cestovat a věnovat se koníčkům, na které neměli díky práci čas," dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Živnostníci mají nízké důchody

Při výpočtu starobního důchodu se z rozhodných příjmů v produktivním životě vypočítá průměrná hrubá měsíční mzda, ze které se následně státní důchod vypočítává. Druhou důležitou vstupní veličinou je získaný počet let pojištění. U živnostníků se hodnotí průměrný měsíční vyměřovací základ, který je o polovinu nižší než dosažený hrubý zisk, tj. příjem ponížený o výdaje. Podnikatelé a živnostníci posuzující své důchodové nároky dle dosahovaného daňového základu jsou tedy zklamání.  „Např. hrubý roční zisk 500 000 Kč neodpovídá hrubé měsíční mzdě 41 667 Kč, ale 20 833 Kč, neboť sociální pojištění se v takovém případě platí právě z částky 250 000 Kč," vypočítává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Delší péče o děti snižuje důchod

Náhradní dobou pojištění pro výpočet starobního důchodu je péče o dítě maximálně do 4 let věku. Některé maminky nebo tatínci jsou přitom s dítětem či dětmi déle doma, neboť jejich partner má dostatečné příjmy a chtějí se maximálně věnovat rodině. Při péči o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let se nemusí platit zdravotní pojištění, neboť ho platí stát, rodič je v takovém případě státním pojištěncem. Sociální pojištění však stát za rodiče neplatí a toto období se nehodnotí jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely. „V takových případech je vhodná účast na dobrovolném důchodovém pojištění, přičemž stačí platit dobrovolné důchodové pojištění v minimální výši a současně je dobré investovat dostatečnou částku ve vybraných finančních produktech," upozorňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Předčasný důchod znamená značnou finanční ztrátu

Při volbě předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením za předčasnost. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem je přitom vyšší než mnozí žadatelé o předčasný důchod očekávají. Krácení se provádí za každých započatých 90 kalendářních dní předčasnosti. Příliš brzký odchod do předčasného důchodu přináší citelnou finanční ztrátu. „Vzhledem k postupnému prodlužování důchodového věku až na 65 let, které nebude pravděpodobně konečné a v budoucnu se dá očekávat další zvýšení důchodového věku, bude v příštích letech volit předčasný důchod ještě více lidí," dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Výpočet důchodu je výhodný pro nízké příjmy

Občané s nižšími příjmy mají vyšší náhradový poměr při odchodu do penze než lidé s vysokými příjmy. Lidé s nadprůměrnými příjmy většinou neočekávají, že nebudou mít státní důchod např. ani 20 000 Kč. S ohledem na zajištění odpovídající životní úrovně v penzi by měli finanční plánování nejvíce této skutečnosti přizpůsobit právě lidé s vysokými příjmy.

 

O společnosti FINFOCUS

FINFOCUS je profesionální poradenská společnost, která neustále inovuje trendy v poradenství, aby vždy klient získal maximum. Chceme, aby náš klient dokázal rozlišit standard úrovně poradenství na trhu od poradenství FINFOCUS, které rozdělujeme do vysoce kvalifikovaných stupňů – exkluzivní, prémiové, privátní a firemní poradenství. Vyhrávejte nad penězi a vytvořte si budoucnost – strávíte v ní zbytek života!

Reklama

Témata

Dovolená

Mimo základní dovolenou lze v Česku čerpat i mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolené. Za...

Nárok na nemocenskou

Nemocenská se pobírá od 15. dne pracovní neschopnosti, ale pouze při splnění zákonných podmínek....

Byt, či dům?

Bydlení a jeho forma, podoba jsou jedněmi ze základních otázek, které dříve nebo později řeší...

Letní brigády

Oblíbenou formou přivýdělku je práce na některou z pracovních dohod. Jaká jsou časová omezení a...

Výdaje na auto

V současné době se bez auta téměř žádná rodina neobejde. Dojíždění do práce, do školy, za...

Reklama
Reklama

První zaměstnání

Právní minimum nejenom pro absolventy

I absolventi mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů současně či ukončit první pracovní poměr již ve zkušební době. Co je dobré vědět o pracovní smlouvě a daňových povinnostech?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.