Téma
OSVČ a státní dávky

Na jaké dávky má OSVČ nárok a na které nikoliv?

Osoby samostatně výdělečně činné odvádí na dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění při stejném příjmu jako zaměstnanec méně. Na druhou stranu však nemají nárok na ošetřovné, náhradu mzdy, proplacenou dovolenou a další výhody, které čerpají zaměstnanci.

Články k tématu
pondělí 13. srpen

Proč platí OSVČ nižší daně?

Výpočet daně z příjmu fyzických osob, sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ i zaměstnance rozdílný. I když máme v Česku jednotnou sazbu daně z příjmu fyzických osob, sociálního a zdravotního pojištění, tak při stejném příjmu odvedou zaměstnanci a OSVČ na povinných odvodech rozdílné částky.

úterý 14. srpen

OSVČ nemá žádné jistoty

Každodenní pracovní život OSVČ a zaměstnance je zcela rozdílný. OSVČ mají vyšší svobodu, současně však žádné jistoty. Zaměstnanci se mohou spolehnout na zákoník práce. Pracovněprávní oblast je v Česku, při světovém srovnání, pro zaměstnance poměrně příznivá.

středa 15. srpen

Nemocenskou OSVČ neznají

Nárok na náhradu mzdy, ošetřovné, mateřskou a nemocenskou je pro zaměstnance zcela automatický. OSVČ přitom náhradu mzdy a ošetřovné nemohou čerpat nikdy. Mateřskou a nemocenskou pouze při splnění zákonných podmínek, které jsou však pro OSVČ nevýhodné. Proto si OSVČ dobrovolné nemocenské pojištění neplatí a tyto...

čtvrtek 16. srpen

Živnostníci mají nižší důchody

Podnikatelé a živnostníci mají nižší důchody než zaměstnanci. Nižší odvody v produktivním věku na pojistném znamenají výrazně nižší důchod. Zatímco příjmem zaměstnance v daném roce pro důchodové účely je veškerý příjem, ze kterého bylo odvedeno důchodové pojištění, příjmem OSVČ je vyměřovací základ. Co to znamená?

pátek 17. srpen

Zaměstnanec či živnostník?

Být zaměstnancem nebo OSVČ má své výhody i nevýhody. Nejlepší pro naši kariéru i osobní spokojenost je vyzkoušet obě varianty a následně si zvolit tu, která je nám bližší.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.