Téma
Daně v Česku a Slovensku

Porovnání zdanění v Česku a Slovensku

Česko a Slovensko patří mezi několik málo vyspělých zemí, kde je zavedena rovná sazba daně z příjmu. Porovnejme si nejdůležitější daně v Česku a Slovensku. Proč platí Slováci na dani z příjmu méně než Češi?

Články k tématu
pondělí 25. únor

Daň z příjmu fyzických osob

Česko i Slovensko mají společné, že mají zavedenu rovnou sazbu daně z příjmu fyzických osob. Z členských zemí OECD je rovná sazba daně z příjmu fyzických osob zavedena ještě v Maďarsku, Estonsku. V Česku je zavedena 15% rovná sazba daně z příjmu fyzických osob, na Slovensku 19% rovná sazba daně z příjmu fyzických osob.

úterý 26. únor

Sociální pojištění

Česko i Slovensko mají společné, že sociální pojištění placené zaměstnanci i zaměstnavateli je jedno z nejvyšších z členských zemí EU. Zatímco odvody na dani z příjmu fyzických osob jsou z důvodu rovné sazby daně z příjmu v rámci zemí EU podprůměrné, tak odvody na sociálním pojištění jsou jedny z nejvyšších.

středa 27. únor

Zdravotní pojištění

V Česku i Slovensku jsou zdravotně pojištěni téměř všichni občané. Ze zákona je zdravotně pojištěn každý občan s trvalým pobytem na území Česka nebo Slovenska. Rovněž zdravotní pojištění je téměř shodné.

čtvrtek 28. únor

Daň z přidané hodnoty

Výnos z daně z přidané hodnoty je velmi důležitý pro státní pokladnu v Česku i na Slovensku. Obě země v posledních letech zvýšily sazby DPH. Výhodou zvýšení sazby DPH je, že státní pokladna pocítí vyšší daňový výnos okamžitě (na rozdíl od přímých daní).

pátek 01. březen

Daň z příjmu právnických osob

Sazba daně z příjmu právnických osob je shodná na Slovensku i v Česku a činí 19 %. Nižší sazba daně z příjmu právnických z členských zemí OECD je pouze v Irsku a Chile.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.