Kdy nebude EET potřeba?
štítek Daně čtení na 2 minuty
Elektronické evidenci tržeb budou poléhat pouze vybrané příjmy a tržby. Kteří živnostníci nebudou mít s EET žádné starosti? Jak je to u pronájmu? Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se tržba nebude elektronicky evidovat.
Příjmy, které nejsou uvedeny v zákoně o elektronické evidenci tržeb, nebudou EET podléhat, jak si ukážeme na vybraných příkladech. Naopak příjmy, které jsou v zákoně uvedeny podléhají EET bez ohledu na výši dosaženého hrubého zisku ze samostatné výdělečné činnosti nebo obratu. Pro elektronickou evidenci tržeb není stanoven žádný hraniční finanční limit.
Související
Evidovanou tržbou není dle zákona např. příjem ze vztahu souvisejícího s pracovněprávním vztahem, prodej zboží či služby prostřednictvím prodejního automatu, tržby uskutečněné do přidělení daňového identifikačního čísla a během 10 dní následujících po jeho přidělení.
Praktický příklad 1)
Pan Marek vykonává samostatnou výdělečnou činnost, přičemž veškeré platby přijímá na svůj bankovní účet. Protože pan Marek nemá žádné příjmy v hotovosti, tak se pana Marka EET nebude dotýkat. Všechny bankovní převody jsou totiž dohledatelné a doložitelné. Z důvodu průkaznosti nepodléhají bankovní převody EET.
Praktický příklad 2)
Pan Novák má mimo příjmu ze zaměstnání i příjem v hotovosti z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu. Povinnosti ohledně EET se vztahují pouze na hotovostní příjmy ze samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmu. Pan Novák tedy může mít příjem z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu v hotovosti a povinnosti ohledně EET se těchto hotovostních příjmů nedotýkají.
Praktický příklad 3)
Paní Vaňková si během roku různě přivydělává příležitostními činnostmi, za které inkasuje peníze v hotovosti a daní je dle § 10 zákona o dani z příjmu. Příjmy z příležitostních činností nebudou podléhat EET. Aby se jednalo o příjem z příležitostné činnosti, tak nesmí taková činnost vykazovat znaky samostatné výdělečné činnosti, protože v takovém případě by se jednalo o nedovolené podnikání, přičemž takové činnosti jsou sankciovány vysokými pokutami. Např. za provozování volné živnosti bez příslušného živnostenského oprávnění může být uložena pokuta až 500 tisíc Kč. V žádném případě nelze tedy v praxi pod příležitostný příjem „schovávat“ příjem ze samostatné výdělečné činnosti.
Praktický příklad 4)
Pan Čermák bude mít během roku různé příjmy v hotovosti z prodeje movitých věcí dle § 10 zákona o dani z příjmu. Tyto příjmy nejsou předmětem elektronické evidence tržeb, a proto si pan Čermák nemusí s EET vůbec lámat hlavu.
Další články k tématu Co je dobré vědět o EET?