Daň z přidané hodnoty
štítky Daně Osobní finance čtení na 3 minuty | přečteno 30×
Daň z přidané hodnoty, zkráceně DPH, je jednou z nejdůležitějších daní v České republice. V dnešním článku vám představíme její základní charakteristiku, dozvíte se například kdo je plátcem této daně, co je jejím předmětem či jaká jsou místa plnění.
DPH je nejdůležitější nepřímou daní našeho daňového systému, zároveň je i daní nejsložitější. Poplatníkem daně z přidané hodnoty jsou všichni koneční spotřebitelé, kteří tuto daň platí v převážné většině nakoupeného zboží. Plátcem jsou však prodávající, kteří daň z přidané hodnoty odvádí.
Subjektem DPH, neboli takzvanou osobou povinnou k dani, jsou fyzické nebo právnické osoby, které provádějí samostatnou ekonomickou činnost. Osobou povinnou k dani může být též skupina podniků, která se registruje k DPH.
Osoba povinná k dani, která má sídlo nebo místo podnikání v České republice, je osvobozena od uplatňování daně, pokud její obrat nepřesáhne za nejbližších 12 předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsících částku 1.000.000 Kč. Naopak pokud přesáhne obrat částku 1.000.000 Kč, musí být do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém došlo k překročení stanoveného limitu, podána přihláška k registraci DPH. Plátcem této daně se stanete od 1. dne 3. měsíce následujícího po měsíci, v němž byl překročen obrat.
Předmětem DPH jsou především následující body:
- dodání zboží nebo převod nemovitostí či přechod nemovitosti v dražbě za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti, s místem plnění v tuzemsku
- poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti, s místem plnění v tuzemsku
- pořízení zboží z jiného členského státu Evropské unie za úplatu, uskutečněné v tuzemsku osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti
- pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu za úplatu osobou, která není osobou povinnou k dani
- dovoz zboží s místem plnění v tuzemsku
Základem daně je vše, co plátce obdrží jako úplatu nebo má obdržet za uskutečněné zdanitelné plnění od osoby, pro kterou je zdanitelné plnění uskutečněno, nebo od třetí osoby, bez daně za toto zdanitelné plnění. V případě přijetí platby před uskutečněním zdanitelného plnění je základem daně částka přijaté platby snížená o daň.
Základ daně dále zahrnuje:
clo, daň z elektřiny; daň ze zemního plynu a z některých dalších plynů; daň z pevných paliv; dotace k ceně; vedlejší výdaje účtované osobě, pro kterou je uskutečňováno zdanitelné plnění, při jeho uskutečnění, při poskytnutí služby i materiál přímo související s poskytovanou službou – za vedlejší výdaje se považují zejména náklady na balení, přepravu, pojištění a provize.
Sazby daně u zdanitelného plnění se rozdělují do 2 skupin:
- základní sazba daně ve výši 20%
- snížená sazba daně ve výši 10%
V následujícím odkazu – www.businessinfo.cz/…01635/43365/#dph4 se dovíte, u čeho lze základní nebo sníženou sazbu daně uplatnit. Některá plnění jsou od DPH osvobozena a této dani tedy nepodléhají.
Existují dvě osvobození od daně:
- Bez nároku na odpočet daně – při splnění podmínek stanovených v § 52 až 62 jsou osvobozena tato plnění:
- poštovní služby
- rozhlasové a televizní vysílání
- finanční činnosti
- pojišťovací činnosti
- převod a nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor, nájem dalších zařízení
- výchova a vzdělávání
- zdravotnické služby a zboží
- sociální pomoc
- provozování loterií a jiných podobných her
- ostatní plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně
- dodání zboží, které bylo použito pro plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, a zboží, u něhož nemá plátce nárok na odpočet daně
- S nárokem na odpočet daně – při splnění podmínek stanovených v § 64 až 71 jsou osvobozena tato plnění:
- dodání zboží do jiného členského státu
- pořízení zboží z jiného členského státu
- vývoz zboží
- poskytnutí služby do třetí země
- osvobození ve zvláštních případech
- přeprava a služby přímo vázané na dovoz a vývoz zboží
- přeprava osob
- dovoz zboží
Zdaňovacím obdobím u DPH v případě, že obrat za předcházející kalendářní rok nedosáhl 10.000.000 Kč, je kalendářní čtvrtletí. Pokud však obrat za předcházející kalendářní rok dosáhl 10.000.000 Kč, pak je v tomto případě zdaňovacím obdobím kalendářní měsíc. Daňové přiznání musíte podat do 25 dnů po skončení zdaňovacího období.