Téma
Ukončení práce

Výpověď zaměstnance a zaměstnavatele

V praxi se stává, že zaměstnavatel potřebuje optimalizovat počet zaměstnanců nebo naopak zaměstnanec obdrží zajímavější pracovní nabídku. Ukončit pracovní poměr je však možné pouze v souladu se zákoníkem práce. Kdy a za jakých podmínek může dát výpověď zaměstnanec a kdy zaměstnavatel?

Články k tématu
pondělí 19. leden

Smlouva na dobu určitou

V případě, že to legislativa zaměstnavatelům umožňuje, tak v praxi velmi často uzavírají se zaměstnanci smlouvu na dobu určitou. Výhodou smlouvy na dobu určitou jsou finanční úspory v případě nutnosti optimalizace počtu zaměstnanců.

úterý 20. leden

Ukončení práce ve zkušební době

Ve většině případů sjednává zaměstnavatel se zaměstnancem při uzavření pracovního poměru zkušební dobu. Zkušební doba je výhodná pro zaměstnavatele. Zaměstnanci se však nemusí zkušební doby obávat, i pro ně je to v některých případech výhoda.

středa 21. leden

Výpověď podaná zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může jednostranně rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr. Výpověď podaná zaměstnavatelem však musí být odůvodněná dle zákoníku práce, nestačí pouze odkaz na paragrafové znění. Pracovní poměr nekončí ihned. Běží dvouměsíční výpovědní lhůta.   

čtvrtek 22. leden

Výpověď podaná zaměstnancem

Jestliže zaměstnanec obdrží zajímavější pracovní nabídku nebo je v práci hrubě nespokojený, tak může pracovní poměr jednostranně ukončit. Podat výpověď. S čím je potřeba při podání výpovědi počítat? A jak takovou výpověď napsat?

pátek 23. leden

Dohoda o ukončení pracovního poměru

Nejelegantnějším řešením ukončení pracovního poměru je dohoda. S dohodou o ukončení pracovního poměru musí ale souhlasit zaměstnanec i zaměstnavatel. Výpověď je jednostranným právním úkonem, dohoda nikoliv.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.