Poradna: Podnikám při zaměstnání, kolik mám fakturovat?
štítek Daně čtení na 3 minuty | přečteno 1317×
Tobiáš: Chci ke svému zaměstnání začít podnikat. Zejména o víkendech. Vím, že jsou stanoveny nějaké limity, kdy je výhodnější zdanění. Podnikání budu mít pouze jako menší přivýdělek. Jaká budou pro mě platit daňová pravidla?
V případě výkonu samostatné výdělečné činnosti při zaměstnání se jedná o výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Výhodou výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti je, že při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, tak jako je tomu v případě výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti. Sociální i zdravotní pojištění se vypočítá vždy ze skutečného vyměřovacího základu. Podnikání při zaměstnání je při nižším zisku daňově výhodné.
Související
Při nízkém zisku se sociální pojištění neplatí
Z formulace dotazu předpokládám, že se zajímáte zejména o limit pro neplacení sociálního pojištění. V případě, že je hrubý zisk z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti do limitu, tak se z vedlejší samostatné výdělečné činnosti sociální pojištění vůbec neplatí. Neplacení sociálního pojištění přináší v takových případech velkou daňovou výhodu.
Limit pro neplacení sociálního pojištění za rok 2025
Pro celý rok 2025 je limitem pro neplacení sociálního pojištění z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti hrubý zisk do 111736 Kč. V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti pouze po část roku se však limit poměrně snižuje, s tím je potřeba počítat. Jestliže začnete podnikat až v průběhu roku 2025, tak bude pro Vás platit nižší limit.
Praktický příklad
Pan XY po celý rok 2025 vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost ke svému zaměstnání. Z podnikání bude mít za rok 2025 příjem ve výši 200000 Kč a výdaje uplatní 60% (ostatní živnost) výdajovým paušálem. Daňový základ bude mít 80000 Kč. Hrubý zisk má pan XY do limitu pro neplacení sociálního pojištění za rok 2025.
Zdravotní pojištění však vypočítá pan XY ze skutečného vyměřovacího základu, tedy poloviny daňového základu. Roční zdravotní pojištění bude 5400 Kč (80000 Kč × 50 % × 13,5 %).
Vzhledem k tomu, že všechny daňové slevy uplatnil pan XY pro své příjmy ze zaměstnání, tak daň z příjmu vztahující se k výkonu samostatné výdělečné činnosti bude činit 12000 Kč (80000 Kč × 15 %).
Nutnost daňového přiznání
Na doplnění uvádím, že podnikající zaměstnanci musí vyplnit a odevzdat daňové přiznání a nemohou svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně. K vyplnění daňového přiznání je nutné si vyžádat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech, které je nedílnou přílohou daňového přiznání.
Závěrem
Při nižším zisku skutečně bude Vaše celkové zdanění z vedlejší samostatné výdělečné činnosti nižší. Důvodem je neplacení sociálního pojištění z hrubého zisku do limitu. Při překročení limitu se již sociální pojištění odvádí, ale ze skutečného vyměřovacího základu (55 % daňového základu), přičemž sazba sociálního pojištění je 29,2 %. Zdravotní pojištění budete platit vždy, a to vždy ze skutečného vyměřovacího základu (50 % daňového základu) a při sazbě zdravotního pojištění 13,5 %. Při využití všech daňových slev v zaměstnání činí daň z příjmu z vedlejší samostatné výdělečné činnosti 15 % z daňového základu (počítáme, že celkový daňový základ nepřekračuje vysoký limit pro druhé daňové pásmo).