Téma
Mateřská v kostce

Kdy a v jaké výši dostanete mateřskou?

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Pro přiznání mateřské je tedy nutné splnit zákonné podmínky, které se liší u zaměstnankyně a podnikatelky. Výše mateřské závisí na dosahovaném výdělku. Jak vysokou mateřskou budete mít?

Články k tématu
pondělí 12. březen

Mateřskou nedostanete automaticky

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Mateřská je tak upravena zákonem o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.). Mateřská je vyplácena zaměstnavatelem nebo místně příslušnou Okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ). Mateřskou však všechny maminky nedostanou.

úterý 13. březen

Jak vysoká je mateřská?

Mateřská je poměrně vysoká. Jak vysokou bude mít maminka mateřskou, závisí na dosahovaném příjmu. U podnikatelek závisí na platbě dobrovolného nemocenského pojištění. Čím vyšší odvody, tím vyšší mateřská.

středa 14. březen

Mateřská na druhé dítě

Jestliže rodiče chtějí menší věkový rozdíl mezi sourozenci, potom dochází k situaci, že maminka nastupuje na druhou mateřskou, i když ještě čerpá rodičovský příspěvek na starší dítě. Jak se v těchto případech počítá mateřská? Jaká je situace, když si maminka během mateřské přivydělávala?  

čtvrtek 15. březen

Dovolená po mateřské

Nejdříve maminka čerpá mateřskou dovolenou (28 týdnů) a následně rodičovskou dovolenou. Před odchodem na rodičovskou dovolenou je však dobré si nejdříve vybrat dovolenou za celý rok. V jednom měsíci tak bude mít maminka dvojí příjem: proplacenou dovolenou a rodičovský příspěvek.

pátek 16. březen

Mateřská a paragrafy

Během pobírání peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) nebo rodičovského příspěvku chce maminka pracovat, prodloužit rodičovskou dovolenou nebo ukončit pracovní poměr. Nebo ji chce dát výpověď zaměstnavatel. Jak je maminka legislativou chráněna. Jaká jsou její práva?  

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.