Kdy vsadit na koupi auta a kdy naopak na operativní leasing?
Komerční sdělení
Koupit, či nekoupit nové auto, toť otázka. Jen málo lidí si může dovolit koupit nové auto jen tak z našetřených peněz. A cena nových aut neustále roste. Jaké jsou tedy možnosti, když nemáte na pořízení nového vozu, ale do ojetiny se vám nechce? Nabízí se operativní leasing.
Operativní leasing jen pro firmy? To už dávno neplatí
Ta tam je doba, kdy si auto na operativní leasing brali jen živnostníci nebo velké firmy pro své zaměstnance. Dnes už si operativní leasing může sjednat i fyzická osoba. A zájem o tento produkt v posledních měsících výrazně roste.
Pokud tedy upřednostňujete pravidelné platby namísto jednoho velkého výdaje, chcete svůj vozový park pravidelně obnovovat a mít k dispozici nový model auta, je pro vás operativní leasing vlastně ideální řešení.
Výhody operativního leasingu
- Auto využíváte po určitou dobu, která je předem definovaná. Nejkratší časový úsek je obvykle 12 měsíců, nejdéle můžete stejné auto „na operák“ využívat 60 měsíců. Nejčastěji si pak klienti operativní leasing sjednávají na 36 až 48 měsíců.
- Každý měsíc platíte předem danou částku. V ní jsou zahrnuty základní servisní úkony i povinné ručení. Pokud byste chtěli mít jistotu třeba náhradního vozu, nebo nadstandardní servis v podobě výměny pneumatik, velmi pravděpodobně budete muset koukat po některém z nadstandardních balíčků. Tyto služby nebývají v základu.
- Je obvykle levnější než finanční leasing. Měsíční splátka se vypočítává z rozdílu mezi pořizovací cenou a hodnotou auta v okamžiku, kdy automobil vracíte.
- Nemusíte řešit ani případný prodej auta, o to se postará leasingová společnosti.
Nevýhody operativního leasingu
- Auto není vaše, jen si ho pronajímáte.
- Jste limitování ročním počtem ujetých kilometrů, po jeho překročení platíte poplatky.
- Na autě nemůžete provádět žádné úpravy, musí se vrátit tak, jak je popsané ve smlouvě.
- Leasingové společnosti si při vrácení vozidla také důkladně zkontrolují jeho bezvadný stav, a to včetně interiéru.
Kdy si auto raději koupit?
Pokud neprahnete po novém automobilu, který před týdnem sjel z výrobní linky, ale spokojíte se s vozidlem, které je ojeté. Ostatně, říká se, že nejméně výhodnou investicí je právě koupě nového vozu. Ten totiž každý rok ztratí zhruba desetinu své ceny, po pěti letech se pak pokles zpomaluje.
Koupě vlastního auta dává smysl i v případě, pokud si jej chcete nakonfigurovat anebo jej upravit podle sebe. Nedostatek úspor pak může vyřešit některá z účelových půjček právě na koupi vozidla.
TIP: Děláte si zálusk na vlastní ekologické vozítko, které jezdí na elektřinu, ale nemáte dostatek financí? Pak vám může přijít vhod buď klasická půjčka na cokoliv, nebo zvýhodněná eko půjčka na elektromobily a plug-in hybridy. I takovou možnost již dnes některé banky nabízejí.
A co když chci využít auto jen jednou za čas?
Obyvatelé velkých měst čím dál více využívají výhod sdílených aut neboli carsharingu. Ideální volba pro ty, kteří bydlí v centru, všude dojdou pěšky a potřebují si auto vypůjčit jen na občasné velké nákupy nebo třeba na rodinný výlet. Carsharing si oblíbili i mladí lidé, kteří milují nové technologie.
Carsharingové společnosti totiž velmi často nabízejí auta poháněná právě hybridním motorem nebo elektromobily. A třeba v Praze, Brně, Liberci nebo Plzni s takovým vypůjčeným autem můžete parkovat v zónách rezidentního parkování zcela zdarma.
Vlastní auto, carsharing nebo operativní leasing?
Univerzální rada bohužel neexistuje, záleží na vaší finanční situaci a na tom, co od auta očekáváte a jak často jej budete využívat. Operativní leasing je výhodný v tom, že nepotřebujete žádný vstupní kapitál a s novým vozem můžete brázdit silnice téměř hned. Ne každý je ale připravený na to jezdit vozidlem, které mu neříká „pane“, a hlídat si, zda neporušuje nejen pravidla silničního provozu, ale i pravidla leasingové společnosti.
Komerční sdělení