Jak na zabezpečení prodejen? Mějte se na pozoru před zákazníky i zaměstnanci!
Komerční sdělení
Každý zkušený vlastník nebo provozovatel kamenného obchodu vám to potvrdí. A nezáleží na tom, zda se v konkrétním případě jedná o vesnický koloniál, supermarket nebo rozlehlé obchodní centrum.
Principiálně jde vždy o to samé. Zabezpečení prodejen je nutné řešit komplexně a učinit maximum pro to, aby se zboží z objektu neztrácelo v důsledku protiprávního jednání zákazníků nebo vlastních zaměstnanců. Ideální proto je, když má fyzická ostraha při své činnosti k dispozici moderní zabezpečovací systémy. A je třeba zdůraznit, že pouze kamerové systémy dnes již nestačí. Těmi preventivní opatření naopak pouze začínají.
1666 krádeží ročně. A čísla rok od roku rostou
Různé obchody se od sebe odlišují v lecčems; velikostí prostor, počtem zaměstnanců, kumulací zákazníků, sortimentem zboží nebo dosahovaným obratem a ziskem. Vždy je však ohrožují tatáž rizika: krádeže,
- agresivita kupujících,
- touha chtivých a neloajálních zaměstnanců „přilepšit si“,
- havárie a požáry.
Statistiky hovoří totiž jasně. V České republice došlo za poslední rok mezi červencem 2019 a červencem 2020 k vykradení v průměru 4,5 obchodu denně, přičemž trend za poslední roky nezanedbatelně roste. Přesvědčit se na vlastní oči můžete z následujících dat, ve kterých je vždy porovnáváno období od července do července:
- 2017-2018 – 1448 krádeží
- 2018-2019 – 1502 krádeží
- 2019-2020 – 1666 krádeží
Detailní statistiky jsou k dispozici na webu Mapa kriminality.
Hrozbu představují uživatelé drog, organizované gangy i zaměstnanci
Způsoby provádění krádeží jsou přitom různé. Některé mají na svědomí drobní zlodějíčci působící „na vlastní triko“, kteří jsou často pod vlivem alkoholu nebo drog. Jiné zase spadají do pole působnosti početných organizovaných skupin, proti kterým se pochopitelně bojuje složitěji. Nacvičené scénky, kdy část členů vyvolá umělý konflikt a odvede tak pozornost fyzické ostrahy, aby se zbytek gangu mohl v klidu zmocnit hotovosti nebo vystavených produktů, jsou bohužel na denním pořádku.
Zatímco někteří pašují ukradené zboží v kapsách volných mikin, jiní disponují speciálně upravenými zavazadly – třeba kabelkami nebo batohy. Pokud do nich nenechavý nakupující skryje zboží – byť označené ochrannými prvky, zabezpečovací systémy (v tomto ohledu zejména bezpečnostní rámy) je často neodhalí.
V neposlední řadě je třeba myslet na neloajální zaměstnance – i ti kromě zboží cílí na finanční hotovost. Není přitom žádnou výjimkou, kdy sami zaměstnanci jsou členy organizovaných skupin a pro zloděje působí v roli tzv. „tipařů“. Riziko tohoto segmentu kriminality umí eliminovat či alespoň snížit k minimu moderní přístupové systémy, skrze které lze regulovat pohyb uvnitř objektu, osobám s různým oprávněním povolit vstup jen do určitých sekcí a případně se i zpětně podívat, kdo se v daném čase v prostoru nacházel.
Své o tom vědí i v bezpečnostní agentuře TOP security, která se dlouhodobě specializuje na zabezpečení malých obchodů, supermarketů, hypermarketů i obchodních center a její profesionálně vyškolení zaměstnanci tak dokážou pomoci nejen s preventivními opatřeními, ale i s reálnou ostrahou prodejny. Užitečné rady a tipy pro zabezpečení prodejny najdete na jejich webových stránkách ZDE.
Jak zabezpečit prodejnu?
K zabezpečení obchodu lze přistoupit různě. Je-li pro vás bezpečnost na prvním místě a rádi byste snížili hrozbu krádeže, souvisejících potyček a eventuálně i zdlouhavých soudních tahanic s pachateli na minimum, musíte k němu přistoupit komplexně a zkombinovat dohromady všechny dostupné prvky. Mezi ně patří zejména:
- fyzická ostraha,
- elektronické zabezpečovací systémy (nově též označované jako poplachové zabezpečovací a tísňové systémy),
- kamerové systémy,
- přístupové systémy,
- elektronická požární signalizace.
Další užitečné rady a tipy, novinky z oboru, a další užitečné informace týkající se zabezpečovacích systému, najdete na webu Security blog zde.
Je samozřejmě třeba si uvědomit, že ani pokud zkombinujete všechny vypsané možnosti, nebudete mít 100% jistotu. Rizika však snížíte na minimum a budete moci v klidu spát s tím, že jste z hlediska prevence udělali maximum a nic nepodcenili. Zloděj, organizovaná skupina či zákeřnost některých zaměstnanců pak budou mít velmi omezené možnosti, jak vám podnikání znepříjemnit a na váš úkor se obohatit.
Přečtěte si také: Jaké technologie se používají pro zabezpečení logistických center a jak je možné s mini ušetřit?
Komerční sdělení