Naše měna slaví stoleté výročí

Na svou měnu bychom měli být hrdí. Máme něco speciálního, o čem si většina evropských zemí může vlivem eura nechat jen zdát. Navíc byla naše, tehdy československá, koruna nasazena způsobem, jaký ve světě nemá obdoby. Rašínova měnová reforma dodnes budí obdiv a respekt nejen z řad historiků.

  

PR článek vznik měny zdroj: dumfinanci.cz

Psal se rok 1918 a vzniklo Československo. Zpočátku se v novém státě používaly bankovky a mince rakousko-uherské banky, nicméně bylo jasné, že je třeba s tím co nejrychleji něco udělat. Náročného úkolu se ujal první československý ministr financí Alois Rašín, díky němuž datujeme vznik československé měny do roku 1918. O nějaký čas později se naše koruna stala jednou z nejsilnějších měn Evropy.

Výměna bankovek nebyla okamžitá

Dokážete si představit, jaké to je vyměnit všechny peníze, které jsou v oběhu? Nešlo to ze dne na den, ale ministrovi financí se přesto povedlo proces zorganizovat neuvěřitelně hladce. V noci z 25. na 26. února se uzavřely hranice, zastavil se pohyb osob i zboží do a ze zahraničí, ustal dokonce poštovní styk. Od 3. do 9. března se pak povedlo okolkovat většinu starých rakousko-uherských bankovek na území ČSR a v poměru 1:1 byla zavedena československá koruna.

Jedna koruna měla tehdy hodnotu 0,04458 gramů ryzího zlata. Ostatně i národní banka byla tehdy založena jako akciová společnost se jměním 4 miliony korun ve zlatě. Naše měna byla založena na zlatém standardu, a právě díky tomu ji všichni považovali za silnou a kvalitní.

I vy můžete oslavit toto výročí

Pražská mincovna a.s., která prodává mince ČNB jak v e-shopu, tak kamenné prodejně v pražském Obecním domě, vydala u příležitosti stého výročí speciální minci. Jmenuje se Rašínův dukát, z přední strany je na ní vyobrazen Alois Rašín, ze zadní pak český lev. Váží 3,49 g, má průměr 20 mm a ryzost 986/1000 Au. Dodávána je spolu se stříbrným odražkem. Jedná se o limitovanou edici, byla vydána jen v počtu 1000 kusů.

  

6. března 2019 16:11:43

Reklama

Témata

Daňové slevy pro rodiny

Rodiče platí nižší daně než bezdětní občané. Mohou totiž uplatnit daňové zvýhodnění na děti,...

Nezaměstnanost v ČR

V případě nezaměstnanosti je vhodné se vždy registrovat na úřadu práce, i kvůli jednomu měsíci....

Studenti a daně

Absolventi s pracovními zkušenostmi mají na trhu práce lepší výchozí pozici než studenti bez...

Jak žijí Evropané?

Mezi 28 členskými zeměmi EU jsou rozdíly v životní úrovni občanů. Porovnejme si životní úroveň...

Invalidní důchod

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně. Pro...

Reklama
Reklama

Legislativa v čase

Vybrané změny oproti roku 2010

Nejenom daňová legislativa se každoročně mění. Jak se zvýšilo daňové zvýhodnění od roku 2010, jak stouply platby živnostníků na povinném pojistném nebo proč je práce na dohodu o provedení práce méně výhodná?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.