Naše měna slaví stoleté výročí

Na svou měnu bychom měli být hrdí. Máme něco speciálního, o čem si většina evropských zemí může vlivem eura nechat jen zdát. Navíc byla naše, tehdy československá, koruna nasazena způsobem, jaký ve světě nemá obdoby. Rašínova měnová reforma dodnes budí obdiv a respekt nejen z řad historiků.

  

PR článek vznik měny zdroj: DůmFinancí.cz

Psal se rok 1918 a vzniklo Československo. Zpočátku se v novém státě používaly bankovky a mince rakousko-uherské banky, nicméně bylo jasné, že je třeba s tím co nejrychleji něco udělat. Náročného úkolu se ujal první československý ministr financí Alois Rašín, díky němuž datujeme vznik československé měny do roku 1918. O nějaký čas později se naše koruna stala jednou z nejsilnějších měn Evropy.

Výměna bankovek nebyla okamžitá

Dokážete si představit, jaké to je vyměnit všechny peníze, které jsou v oběhu? Nešlo to ze dne na den, ale ministrovi financí se přesto povedlo proces zorganizovat neuvěřitelně hladce. V noci z 25. na 26. února se uzavřely hranice, zastavil se pohyb osob i zboží do a ze zahraničí, ustal dokonce poštovní styk. Od 3. do 9. března se pak povedlo okolkovat většinu starých rakousko-uherských bankovek na území ČSR a v poměru 1:1 byla zavedena československá koruna.

Jedna koruna měla tehdy hodnotu 0,04458 gramů ryzího zlata. Ostatně i národní banka byla tehdy založena jako akciová společnost se jměním 4 miliony korun ve zlatě. Naše měna byla založena na zlatém standardu, a právě díky tomu ji všichni považovali za silnou a kvalitní.

I vy můžete oslavit toto výročí

Pražská mincovna a.s., která prodává mince ČNB jak v e-shopu, tak kamenné prodejně v pražském Obecním domě, vydala u příležitosti stého výročí speciální minci. Jmenuje se Rašínův dukát, z přední strany je na ní vyobrazen Alois Rašín, ze zadní pak český lev. Váží 3,49 g, má průměr 20 mm a ryzost 986/1000 Au. Dodávána je spolu se stříbrným odražkem. Jedná se o limitovanou edici, byla vydána jen v počtu 1000 kusů.

  

6. března 2019 16:11:43

Reklama

Témata

Cestování za prací

Někteří občané cestují po světě nejenom na dovolenou, ale i za prací. Pracovat v členských...

Daň z příjmu za rok 2018

Povinnému sociálnímu a zdravotnímu pojištění podléhají pouze příjmy ze závislé činnosti a...

Životní pojištění

Životní pojištění přináší živiteli rodiny jistotu, že v případě dlouhodobých zdravotních...

Mateřská v kostce

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Pro přiznání...

Životní pojištění

Životní pojištění je legislativou podporováno formou daňového odpočtu a daňového osvobození pro...

Reklama
Reklama

Neplacené volno

Kolik stojí neplacené volno a kdy lze čerpat?

V životě některých zaměstnanců dochází k situaci, že z různých důvodů potřebují čerpat volno nad zákonný rámec, v takových případech si mohou požádat o neplacené volno. Jaké jsou podmínky pro čerpání neplaceného volna?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.