OSVČ a roční výdajový paušál

štítek Daně čtení na 3 minuty

foto: Canva, ilustrační fotografie

Roční výdajový paušál je v praxi velmi oblíbený. Využívají ho nejenom OSVČ, které nemohou vstoupit do měsíčního daňového paušálu, ale i živnostníci a podnikatelé s nízkým ziskem nebo s nárokem na roční daňový bonus. Jaká pravidla platí pro roční výdajový paušál?

Základním vstupním údajem pro výpočet daně z příjmu, sociálního i zdravotního pojištění u OSVČ, které nevstoupily do měsíčního daňového paušálu, je daňový základ. Právě uplatnění ročního výdajového paušálu je nejjednodušší cestou, jak získat daňový základ. Od ročních příjmů se v takovém případě odečtou výdaje stanovené příslušným procentem z příjmů. Sazba výdajového paušálu se přitom liší v závislosti na vykonávané činnosti.

Legislativní úprava ročního výdajového paušálu

Podmínky pro uplatňování ročního výdajového paušálu jsou stanovené v § 7 zákona o dani z příjmu. V závislosti na vykonávané činnosti je možné uplatňovat následující roční výdajový paušál:

  • 80% výdajový paušál pro příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného
  • 60% výdajový paušál pro příjmy ze živnostenského podnikání
  • 40% výdajový paušál z jiných příjmů ze samostatné výdělečné činnosti
  • 30% výdajový paušál z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku

Více činností = kombinace není možná

Některé OSVČ vykonávají více činnosti, přičemž pro jednu z nich je možné uplatnit třeba 80% výdajový paušál a pro druhou 60% výdajový paušál. V těchto případech nelze kombinovat daňovou evidenci a roční výdajový paušál. Buď se uplatní pro obě činnosti výdajový paušál v příslušné sazbě nebo se vede daňová evidence.

Stanovení horní hranice

Při využití ročního výdajového paušálu je nutné počítat s maximální částkou výdajů, kterou je možné použít, přičemž horní částka je vypočtena z ročního příjmu ve výši 2000000 Kč. To znamená, že např. u 80% výdajového paušálu lze maximálně uplatnit výdaje ve výši 1600000 Kč a u 60% výdajového paušálu potom 1200000 Kč. Využít roční výdajový paušál lze tedy i při vyšších příjmech, ale jeho výhodnost v těchto případech klesá.

Praktický příklad

Pan XY má za rok 2024 příjem ve výši 2500000 Kč a uplatňuje 60% výdajový paušál. Výdaje tedy uplatní ve výši 1200000 Kč, což je maximum. Vzhledem k tomu, že skutečné výdaje má 900000 Kč, tak se panu XY uplatnění ročního výdajového paušálu vyplatí, i když je v jeho případě z důvodu čerpání maximální částky výdajů skutečná sazba výdajového paušálu 48 % (1200000 Kč: 2500000 Kč).

Roční výdajový paušál ovlivňuje i výpočet pojistného

Stanovený daňový základ s pomocí ročního výdajového paušálu ovlivňuje i výpočet sociálního a zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti. Skutečný vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění činí 55 % daňového základu a skutečný vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění činí 50 % daňového základu. V případě, že je skutečný vyměřovací základ nižší, tak se použije minimální vyměřovací základ, který se u sociálního i zdravotního pojištění liší.

Při vedlejší činnosti je roční výdajový paušál jasnou volbou

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti při zaměstnání se jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. V těchto případě nelze vstoupit do měsíčního daňového paušálního režimu, protože má daňový poplatník současně i příjmy ze závislé činnosti podléhající zálohové dani z příjmu. V těchto případech je tak uplatňování ročního výdajového paušálu administrativně a daňově ve většině případů nejvýhodnější.

TIP: Kalkulačka daně z příjmu za rok 2024 pro OSVČ

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí