Swiss Life: Nečekané životní situace stojí Čechy v průměru 300 tisíc korun

Komerční sdělení

Řešení nečekaných životních situací je nejčastějším důvodem, kdy Češi musí sáhnout do svých finančních rezerv. V průměru za život absolvujeme tři až pět vážných krizí, které nás celkem přijdou na více jak čtvrt milionu korun (300 000 Kč). Každý šestý Čech dokonce vynaloží více jak sto tisíc korun, aby se vypořádal pouze s jednou takovouto situací. Řešení životních zvratů se taky může hodně protáhnout, téměř třetina Čechů (27 %) ji řeší i více než rok. Muži se se stresovou situací obvykle vyrovnají rychleji. U třetiny žen řešení zabere déle než rok, zatímco 40 % mužů se s nečekanou situací vypořádá nejpozději v horizontu 3 měsíců, totéž platí o lidech s vyššími příjmy. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu společnosti Swiss Life věnovaného životním krizím a jejich dopadu na osobní finance, který provedla agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku české populace.

Schopnost českých domácností připravit se na životní zvraty je relativně nízká. Řada lidí si uvědomuje emoce s tím spojené, ale finanční dopady už nikoliv. Neuvažují, jak ošetřit možná rizika, odpovědnost nebo třeba zhodnocení úspor. Cílem průzkumu bylo popsat hlavní hrozby, na které by měli poradci společnosti své klienty připravit.

„Z naší každodenní praxe je jasně vidět, že životním zvratům se prakticky nelze vyhnout, avšak málokterý Čech je na jejich řešení správně emocionálně i ekonomicky připraven. Finanční dopad spjatý s řešením takovýchto životních situací je však zjevný, a proto s našimi tuzemskými klienty stále častěji řešíme otázku ochrany jejich zdraví i majetku. V případě osobní krize totiž platí dvojnásob, že štěstí přeje připraveným,“ říká Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti Swiss Life Select, švýcarské společnosti, která je předním světovým správcem privátních financí.

Všichni respondenti bez výjimky se shodují, že už nějaký životní zvrat zažili. 84,3 % z nich navíc uvádí, že nebyl pouze jeden.

Řešení situace může být bolestivé a zdlouhavé, to nejčastěji platí o rozvodech a rozchodech a někdy také při ztrátě či změně zaměstnání. Muži se s životními zvraty vyrovnávají o něco snadněji, roli v tom hrají také objektivní faktory, například vyšší průměrné mzdy a nižší míra ohrožení na trhu práce. Vyšší vzdělání při zvládání životních krizí neochrání, s výjimkou těch opravdu vleklých.

Životní zvraty peněženka nemusí nutně pocítit (16,1 %), naopak pro každého šestého z nás je řešení situace poměrně hodně drahé, od 100 tisíc korun výše. Vůbec nejčastěji se náklady pohybují v rozmezí od deseti do padesáti tisíc korun.

Ačkoliv se životním zvratům nelze vyhnout, na mnohé z nich se lze dobře připravit, například vhodně nastaveným pojištěním nebo včasným vytvořením finanční rezervy, která případné ztráty pokryje. Je právě úkolem finančních poradců a správců soukromého majetku jako je Swiss Life Select, aby svým klientům navrhli řešení, které je při nečekaných životních situacích ochrání a není zbytečně drahé.

Průzkum věnovaný nečekaným životním zvratům provedla agentura STEM/MARK v srpnu 2013, zúčastnilo se jej 510 respondentů starších 18 let.

Komerční sdělení

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí