České Budějovice se dočkaly exkluzivních medailí, padne na ně 300 kilogramů stříbra

Komerční sdělení

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou dnes začala razit další ze série kilových a půlkilových stříbrných investičních medailí věnovaných statutárním městům ČR. Po městech Plzeň, Chomutov a Zlín se dočkaly České Budějovice. Stříbrné střížky, do kterých se razí motiv medaile, mají průměr 90 mm, a patří tak mezi vůbec největší, jež v jablonecké mincovně razí. Každý rok vychází dvě medaile z této série, celkem jich je plánováno 26.

Autorem lícní strany v pořadí čtvrté z řady stříbrných investičních medailí je Jan Petr. Ve svém díle zachytil pohled z ptačí perspektivy na historické centrum Českých Budějovic se soutokem řek Vltavy a Malše. Příprava takového díla je poměrně komplikovanou záležitostí. Před samotnou výrobou razidel musí autor vytvořit plastiku z hlíny, kterou následně odlije do sádrového modelu a rytecky upravuje. „Samotná modelace centra města mi zabrala šest týdnů práce, což je víc než u všech ostatních medailí, které jsem připravoval. Výsledkem je vysoká propracovanost všech detailů, věrné zachycení sítě ulic, náměstí nebo třeba střech domů,“ řekl autor medaile Jan Petr. V popředí dominuje pohled na nejstarší část dominikánského kláštera, jenž byl postaven při zakládání města. Na výběru motivu se mincovna shodla se zástupci magistrátu města.

Do kilogramu stříbra vyražené České Budějovice budou stát 44 900 Kč, za půlkilogramovou variantu zájemce zaplatí 23 000 Kč. „Typickými zákazníky jsou patrioti, kteří koupi medaile vnímají jako srdeční záležitost. Největší zájem zatím vzbudila emise s motivem Plzně, během jednoho týdne jsme prodali polovinu celé emise, která je limitována počtem 150 ks pro kilogramovou a 300 ks pro půlkilogramovou medaili,“ doplnil Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Komerční sdělení

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí