Vláda podpoří investice a zaměstnanost

Komerční sdělení

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Vláda kvůli hospodářské krizi chystá opatření na podporu zaměstnanosti i investice, například do výzkumu a vzdělání nebo infrastruktury. Zároveň hodlá usnadnit přístup firem k penězům. Po dnešním šestihodinovém jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV) s ekonomickými ministry to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Všechna opatření by měla utvořit ucelený Národní protikrizový plán.

„Shodli jsme se, že dopady světové finanční krize jsou velmi hluboké a těžko odhadnutelné,“ řekl premiér Mirek Topolánek.

Národní ekonomická rada vlády, která má deset členů, dnes přednesla ministrům své návrhy na řešení krize. Podle Topolánka obsahovaly na 250 různých opatření, o kterých se bude dále jednat. Na základě těchto jednání pak vláda představí svůj plán boje s krizí. Plán zahrne kroky jak na příjmové, tak na výdajové stránce státního rozpočtu.

Na příjmové stránce jmenoval Kalousek například možnost zavedení odečitatelných položek ze základů sociálního pojištění u mladých lidí, kteří teprve nastupují do práce. Výdaje rozpočtu by měly mířit především do vědy, vzdělání, dopravní obslužnosti a do projektů, jako je například program Panel Státního fondu rozvoje bydlení na rekonstrukce panelových domů.

„Každé z navrhovaných opatření procházelo takovým testem, jestli bychom ho přijali i v situaci, pokud by tu žádná krize nebyla,“ řekl novinářům po tiskové konferenci ekonom ČSOB a člen NERV Tomáš Sedláček.

Podle Topolánka budou součástí plánu legislativní i exekutivní nástroje. Ministři a jejich poradci budou při jeho tvorbě pracovat se dvěma scénáři – růstem i poklesem ekonomiky. Kalousek dnes v České televizi řekl, že letos očekává růst hospodářství o 1,4 procenta.

Kalousek zdůraznil, že vláda bude při reakci na krizi myslet i na to, aby dále výrazně nevzrostlo dluhové zatížení České republiky. Podle něj je to důležité kvůli tomu, aby opatření v dlouhodobém výhledu nezpůsobila hospodářství další problémy. „Nejde si fiskální politiku představovat jako dostihy, kdo dá víc,“ podotkl Kalousek.

Členové rady se dnes podle něj shodli, že přes nutnost krátkodobých stimulů ekonomiky nemůže vláda rezignovat na dlouhodobé úkoly, například reformy zdravotního a penzijního systému. Vláda se nechce dostat do situace, kdy by nynějších zhruba 50 miliard korun na úroky ze státního dluhu zvýšila na dvojnásobek, zdůraznil. „Protože to by hrozilo dlouhodobou nestabilitou veřejných rozpočtů a velkými potížemi při financování státního dluhu,“ prohlásil ministr.

Samotné jednání se podle Sedláčka odehrálo bez „vjíždění si do vlasů“. Mezi body, o kterých byla diskuse delší, zmínil například otázku oblastí, do kterých by měly směřovat státní investice. „Osobně jsem přivítal, že je mezi nimi i vzdělání. To je jediná oblast, v níž jsem ochotný se zadlužit,“ podotkl hlavní ekonomický stratég ČSOB.

Přijatá opatření rady a ekonomických ministrů přivítal Svaz průmyslu a dopravy. „Priority schválené na dnešním zasedání NERV se členy vlády považujeme za rozumné,“ uvedl Radek Špicar ze svazu. „Doufáme, že bude balíček přijat a implementován co nejdříve, protože již tak má několik měsíců zpoždění,“ dodal.

Svá opatření na podporu ekonomiky dnes oznámila i opoziční ČSSD. Mezi ně patří například zvýšení přídavků na děti, příspěvku na bydlení nebo mimořádná výplata důchodu starobním a invalidním důchodcům. Sociální demokraté naproti tomu třeba chtějí zavést třicetiprocentní daň pro lidi, kteří berou víc než 100.000 hrubého měsíčně.

Zdroj: Finanční noviny

Komerční sdělení

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí