Mezinárodní standardy IFRS mají jasný náskok, říká globální asociace účetních ACCA

Komerční sdělení

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Současná ekonomická krize může znatelně narušit mezinárodní účetní pravidla, varuje globální profesní organizace účetních ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants). Toto stanovisko prezentovala ve svém dokumentu s názvem „How should the EU respond to the financial crisis!?“, který je adresován evropským politickým činitelům.

Katka Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko k materiálu uvedla: “V reakci na kritiku ze strany politiků, že pravidla účtování v reálných hodnotách, tzv. Fair Value Accounting, částečně způsobila nestálost na trhu, Rada pro Mezinárodní účetní standardy (IASB) přehodnotila svá pravidla účtování v reálných hodnotách. Některé země nyní na EU požadují výjimky z Mezinárodních standardů. To by však byl jasný krok zpět.“

„Rozhodnutí Evropské unie používat Mezinárodní standardy finančního výkaznictví bylo výrazným mezníkem při přechodu ke globálním pravidlům v účetnictví i v jiných oborech. Je podstatné, abychom se nepohnuli směrem k souboru nesourodých regionálních pravidel,“ dodává Benešová.

Materiál ACCA dále zdůrazňuje, že je důležité zachování IFRS jako vysoce kvalitního „jazyka“ účetnictví, který je založen na dobrých principech. Oprávnění v EU by se měli postavit za proces stanovování standardů, protože stále více zemí zavádí IFRS. Dokument vyzývá ty, co mají zkušenosti s IFRS, aby se podělili o své názory a znalosti.

Katka Benešová dále říká: „V oblastech jako je účetnictví by příliš striktní globální pravidla mohla být kontraproduktivní. Vydávání směrnic, které vede k jejich mechanickému dodržování, by mohlo být cestou k pohromě. Vytváření standardů založených na jistých principech a profesionální úsudek musí sehrávat vitální roli při rozhodování a neměli by potlačovat obnovu a změny ve standardech.“

„Účastníci z veřejného i soukromého sektoru EU by měli mít možnost přispět k tvorbě jednotlivých standardů, a to od počátku jejich vývoje, pokud je možné toho dosáhnout v rámci poradního procesu. Ve většině případů by pak orgány EU měly být schopny podpořit nové standardy, tak jak je vydává Rada pro Mezinárodní účetní standardy.“

Dokument ACCA soudí, že i navzdory tomu, že krize odhalila trhliny ve vlastním systému norem Evropy, EU je i nadále v dobré pozici aktivního hráče v navrhování nových globálních struktur. Dokáže zabezpečit, že jsou transparentní, a že rozvojové země jsou v nich reprezentovány stejně jako jiné země, aby byla posílena legitimnost rozhodovacího procesu.

Evropa by měla zajistit svoji aktivní roli při formování nového globálního vládnutí na základě progresivních hodnot.

Zdroj: Katka Benešová Ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko

Komerční sdělení

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí