Hledáte rychlé informace pro Vaši peněženku? Napište nám na poradna@dumfinanci.cz a my Vám je pošleme :-)
Daně
„Daně jsou zákonem určené povinné platby do veřejného rozpočtu, které se vyznačují neúčelovostí a neekvivalentností, tzn. ukládají se jako jednostranná povinnost bez nároku plátce na plnění ze strany státu.”
pátek 31. březen

OSVČ a platba silniční daně

Osoby samostatně výdělečné činné využívající k výkonu své samostatné výdělečné činnosti auto registrované v Česku platí silniční daň. Na výpočet silniční daně přitom nemá vliv, zdali OSVČ stanovuje výdaje paušálem, vede daňovou evidenci nebo účetnictví.

pondělí 30. leden

Za měsíc startuje druhá etapa EET, připravit se na ni musí až 250 000 podnikatelů a firem

Druhá etapa zavádění Elektronické evidence tržeb (EET), která startuje 1. března 2017, se bude týkat 200 000 až 250 000 subjektů z řad velkoobchodních a maloobchodních firem. Kromě registrace do systému EET si podnikatelé a firmy musejí pořídit také pokladnu s připojením k systému Finanční správy a možností tisku...

úterý 03. leden

Daňové slevy za rok 2016

Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob snižují daňové slevy. Na slevu na poplatníka mají nárok všichni daňoví poplatníci. Pro uplatnění dalších daňových slev je nutné splnit zákonné podmínky. Jaké slevy je možné uplatnit?

pondělí 02. leden

Daňové odpočty snižují daňový základ

V daňovém přiznání mohou osoby samostatně výdělečně činné uplatnit nezdanitelné položky, které snižují daňový základ a následně i výslednou daňovou povinnost. Jaké nezdanitelné položky je možné za rok 2016 uplatnit?

čtvrtek 22. prosinec

Daně při prodeji CP

I drobní investoři nakupují cenné papíry za účelem jejich budoucího prodeje se ziskem. V našem novém testu si můžete ověřit své znalosti ohledně zdanění příjmů z prodeje cenných papírů.

čtvrtek 08. prosinec

Nemocenské dávky v ochranné lhůtě a vratka daně

Zaměstnanci, kteří pracovali během roku 2016 pouze v některých měsících a následně nastoupili v ochranné lhůtě na nemocenskou nebo mateřskou, mají zpravidla nárok na vratku daně. Jak postupovat?

pátek 25. listopad

Tisícikorunové daňové úspory

Pořízení vlastního bydlení, pravidelné spoření na penzi nebo vlastní životní pojištění, to vše jsou finančně správná rozhodnutí a státem mimo jiné podporována nižší daňovou povinností. V souhrnu je možné díky těmto třem finančním produktům ušetřit na dani z příjmu tisícikorunové částky.

čtvrtek 24. listopad

Jak postupuje zaměstnanec a jak zaměstnavatel?

Daňové odpočty u finančních produktů je možné uplatnit jednou za rok. Přestože se platí peníze na smlouvu o životním pojištění nebo smlouvu o doplňkovém penzijním spoření měsíčně a stejně tak se měsíčně splácí hypotéka, tak je možné daňové odpočty uplatnit pouze za celý kalendářní rok.

pátek 11. listopad

Sankce za neplnění EET

Zákonným povinnostem spojených s elektronickou evidencí tržeb je potřeba věnovat maximální pozornost, neboť za jejich neplnění mohou být uloženy vysoké sankce. Když se fyzická osoba dopustí přestupku, kterým je závažným způsobem úmyslně ztížena nebo zmařena evidence tržeb, tak může obdržet pokutu až 500 tisíc Kč.

čtvrtek 10. listopad

Daňová sleva na EET

Živnostníkům a podnikatelům, kteří mají příjmy podléhající EET, vzniknou náklady spojené s technickým zajištěním elektronické evidence tržeb. Celková výše nákladů se bude odvíjet od zvoleného technického řešení. Prvotní náklady bude možné kompenzovat daňovou slevou ve výši 5000 Kč.

úterý 08. listopad

Kdy nebude EET potřeba?

Elektronické evidenci tržeb budou poléhat pouze vybrané příjmy a tržby. Kteří živnostníci nebudou mít s EET žádné starosti? Jak je to u pronájmu? Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se tržba nebude elektronicky evidovat.

pondělí 07. listopad

Kdy se EET nevyhnete?

Elektronické evidenci tržeb budou podléhat hotovostní příjmy. Někteří lidé se mylně domnívají, že se jich EET nebude týkat. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy tomu tak nebude.

pátek 28. říjen

Kdy musí studenti podávat daňové přiznání?

Výdělečně činní studenti si musí v některých případech sami podat daňové přiznání a veškeré daňové záležitosti za ně nemůže vyřídit zaměstnavatel, jak si ukážeme ve vybraných příkladech.

úterý 25. říjen

Kdy náleží sleva na studenta?

Výdělečně činní studenti mají nárok na uplatnění slevy na studenta. Slevu na studenta je možné uplatnit naposledy za měsíc, kdy student dosáhne 26 let (student doktorského studijního programu 28 let). Jak se sleva na studenta uplatňuje?

pátek 14. říjen

Jaké daně se platí ze mzdy?

Hrubá mzda zaměstnance sjednaná se zaměstnavatelem se liší od částky, kterou zaměstnanec obdrží na svůj bankovní účet. Z hrubé mzdy zaměstnance je totiž jeho zaměstnavatelem sražena daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění.

Reklama
Reklama
Reklama

Příjmy při studiu

Absolventi s praxí snadněji hledají práci

Studenti, kteří dokáží skloubit práci a studium, nacházejí na trhu práce snadněji uplatnění než jejich kolegové, kteří během studia vůbec nepracovali. Personalisté hodnotí velmi pozitivně praktické zkušenosti absolventů.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky