Podpis pracovní smlouvy

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: Sept. 25, 2017, midnight
zdroj: pixabay.com

Pracovní smlouva je velmi důležitý dokument, může např. pomoci při řešení důchodových nároků, jestliže z nějakého důvodu nejsou v databázi ČSSZ všechny údaje o zaměstnání. Jaké náležitosti musí pracovní smlouva obsahovat?

Každá pracovní smlouva musí dle zákoníku práce obsahovat: druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonou práce, ve kterých má být práce vykonávána a den nástupu do práce. Náležitosti pracovní smlouvy je možné měnit pouze v případě, že s danou změnou souhlasí zaměstnavatel i zaměstnanec.

 

Dvě pracovní smlouvy

Pracovní smlouva musí být písemně vyhotovena i při práci na zkrácený úvazek. V praxi pracují někteří zaměstnanci pro dva různé zaměstnavatele na zkrácený úvazek, přičemž mají u každého zaměstnavatele podepsánu pracovní smlouvu. Uplatňovat daňové slevy při výpočtu čisté měsíční mzdy je však možné pouze u jednoho zaměstnavatele.

 

Smlouva na dobu určitou

Zaměstnavatel může se zaměstnancem sjednat pracovní poměr na dobu určitou. Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou přitom skončí uplynutím sjednaného času, i když je zaměstnanec v daném termínu nemocný nebo je zaměstnankyně těhotná. Jestliže je sjednána pracovní smlouva např. na jeden rok, potom by se měl zaměstnanec v dostatečném předstihu u zaměstnavatele informovat, zdali s ním počítá i na další období a případně uzavřít novou pracovní smlouvu. Pokud by zaměstnanec neřešil danou záležitost včas, tak by se mohl dostat do časového presu se sháněním nového zaměstnání po skončení smlouvy na dobu určitou.

 

Zkušební doba

Velmi často bývá v pracovní smlouvě sjednána zkušební doba. Zkušební doba přitom nesmí být delší než tři měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru nebo šest měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru u vedoucího zaměstnance. A zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. Výhodou zkušení doby je zkutečnost, že když zaměstnavatel během zkušení doby zjistí, že zaměstnanec pro něj není přínosem a práci nezvládá, tak může rychle ukončit pracovní poměr ve zkušební době bez uvedení důvodů a zaměstnanci nenáleží žádné odstupné. Uvedené výhody však platí i pro zaměstnance, kteří rovněž mohou rychle ukončit pracovní poměr, jestliže situace ve firmě neodpovídá předpokladům. Najít si však během několika dní nové pracovní uplatnění je i v současné době s nízkou nezaměstnaností složité, proto si zodpovědní zaměstnanci ukončení pracovního poměru vždy velmi pečlivě promyslí.

Reklama

Další články tématu

Provedení ročního zúčtování daně

Pokud nemá zaměstnanec povinnost si sám podat daňové přiznání, tak může požádat svého posledního...

Doklady pro mzdovou účetní

Mzdová účetní může při výpočtu daňové povinnosti zohlednit pouze vydokladované skutečnosti. Pro...

Podepsání prohlášení k dani

Při výpočtu čisté měsíční mzdy mohou být uplatňovány některé daňové slevy, např. na poplatníka,...

I dohody musí být písemně

Z důvodu výhodného daňového a administrativního režimu je pro většinu zaměstnanců výhodná práce...

Témata

Dvě zaměstnání

Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně si musí sami podat daňové přiznání, pokud...

Výdaje na auto

V současné době se bez auta téměř žádná rodina neobejde. Dojíždění do práce, do školy, za...

Nemovitosti a daně

Zadlužení kvůli vlastnímu bydlení je finančně zodpovědným krokem. Pořizovaná nemovitost však...

Podpůrčí doba

Nárok na nemocenské dávky (mateřskou, nemocenskou, ošetřovné) nebo podporu v nezaměstnanosti je...

Dávky pro rodiče

Porodné, peněžitý příspěvek v mateřství, rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, všechny...

Reklama
Reklama

Finanční testy

Vánoční kvízy

Na vánoční období jsme si pro vás připravili pět zajímavých finančně-daňových testů. Prověřte si své znalosti nebo si udělejte vědomostní rodinnou či přátelskou soutěž.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky