Petr Gola

Rodičovská dovolená pro muže

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovskou dovolenou může tedy čerpat matka dítěte nebo otec dítěte nebo oba dva. Rodičovský příspěvek však náleží pouze jednomu z nich.

Peněžitý příspěvek v mateřství pro tatínka

Peněžitý příspěvek v mateřství neboli mateřskou pobírají většinou po celou dobu pouze maminky. Tuto dávku nemocenského pojištění však mohou pobírat i tatínci. Za jakých podmínek?

Otec a daňové zvýhodnění na děti

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat vždy pouze jeden z rodičů, přičemž je jedno, zdali daňové zvýhodnění uplatňuje otec nebo matka. Během roku je možné se v uplatňování daňového zvýhodnění i vystřídat, v každém měsíci lze však daňové zvýhodnění uplatnit jenom jednou.

Jak se počítá otcovská?

Otcovská bude patřit mezi nemocenské dávky, proto výše měsíční otcovské bude záviset na rozhodném příjmu. Jak se bude otcovská počítat? Podívejme se na praktické příklady výpočtu otcovské v roce 2018.

Otcovská

Legislativní novinkou pro rok 2018 je čerpání otcovské. Během jednoho týdne tedy bude maminka pobírat peněžitý příspěvek v mateřství a otec dítěte otcovskou. Kdo bude mít na týdenní otcovskou nárok?

Daňové odpočty a daňové slevy

Zaměstnanci, kteří chtějí za celý rok uplatnit některý z daňových odpočtů nebo některou z daňových slev, které se uplatňují pouze jednou za rok, musí mzdové účetní doručit příslušné doklady prokazující nárok na tyto daňové výhody, aby je mohla mzdová účetní zohlednit při zpracování ročního zúčtování daně.

Čestné prohlášení manžela či manželky

Za celý kalendářní rok je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit vysokou daňovou slevu na manželku nebo manžela ve výši 24 840 Kč, pokud manžel nebo manželka má vlastní příjmy nepřesahující 68 tisíc korun.

Potvrzení o zdanitelných příjmech

Jestliže za zaměstnance nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně a zaměstnanec má povinnost podat daňové přiznání, potom potřebuje zaměstnanec k vyplnění daňového přiznání od zaměstnavatele formulář o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a odvedené dani z příjmu za daný kalendářní rok.

Potvrzení od druhého z rodičů

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat při výpočtu čisté měsíční mzdy pouze jeden z rodičů. Aby mohla mzdová účetní uplatňovat daňové zvýhodnění na děti, tak potřebuje nejenom kopii rodných listů dětí a případně potvrzení od školy o studiu, ale rovněž potvrzení druhého z rodičů, že daňové zvýhodnění neuplatňuje on.

Podepsání růžového formuláře

Zaměstnanci zpravidla při nástupu do zaměstnání podepisují u zaměstnavatele růžový formulář – prohlášení k dani. Při podepsaném formuláři může zaměstnavatel při výpočtu čisté mzdy nebo odměny uplatňovat daňové slevy.

Vklady na smlouvu o životním pojištění

Základ daně z příjmu fyzických osob za rok 2017 je možné snížit až o 24 000 Kč o vklady na smlouvu o životním pojištění. Smlouva o životním pojištění však musí splňovat zákonné podmínky.

Odpočet u penzijních produktů

Spoření na penzi v některém z produktů III. důchodového pilíře je státem podporováno nejenom formou státního příspěvku, ale i možností uplatnění daňového odpočtu. Za rok 2017 je přitom možné snížit daňový základ o 12 000 Kč více než za rok 2016.

Jak snižují základ daně úroky z úvěru?

Od základu daně za rok 2017 bude možné odečíst částku, která se rovná úrokům zaplaceným v roce 2017 z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření na financování bytových potřeb v souladu s § 15 zákona o dani z příjmu.

Finanční odpočty náleží i mimo příjmy ze zaměstnání

Při splnění zákonných podmínek lze snížit daňový základ o finanční odpočty nejenom u příjmů ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, ale i u všech ostatních zdanitelných příjmů za rok 2017.

Jak se uplatňují finanční odpočty?

Při splnění zákonných podmínek snižují odpočty zaplacených úroků z úvěru na bydlení, vklady na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření a vklady na životní pojištění daňovou povinnost. Snižuje se však roční daňový základ, proto se uplatňují odpočty pouze za celý kalendářní rok.

Daňové přiznání za poslední rok

Při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku a nástupu do zaměstnání nelze požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Za příslušný rok je nutné podat daňové přiznání a vyplnit přehledy o příjmech a výdajích na místně příslušné OSSZ a zdravotní pojišťovně.

Pracující OSVČ a daňové slevy

Osoby samostatně výdělečné činné, které nastoupí do zaměstnání a přitom svoji činnost neukončí, mohou u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani a uplatňovat daňové slevy při výpočtu měsíční čisté mzdy. Neznamená to, že se však daňové slevy uplatní dvakrát.

Zaměstnanecké jistoty

Přechod ze samostatné výdělečné činnosti do pracovního poměru není jednoduchý, přináší však zásadní výhodu – větší jistotu. V praxi se téměř každý živnostník setkal se situací, kdy mu některý ze zákazníků nezaplatil za poskytnuté zboží a služby. Jaké další jistoty mají zaměstnanci?

Podřízenost může být výhoda

Osoby samostatně výdělečně činné jsou sobě vlastním pánem a rozhodovací pravomoc je jenom na nich. Při výkonu své činnosti dělají vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a na vlastní riziko. Při přechodu do zaměstnání musí OSVČ počítat s tím, že jejich pracovní kroky bude určovat především zaměstnavatel.

Postupné ukončení činnosti

K ukončení samostatné výdělečné činnosti vedou jednotlivé bývalé OSVČ různé důvody, např. nedostatečný zisk, náročnější administrativa, více daňových povinností, velká časová náročnost nebo touha po změně. Kdy ukončit činnost úplně a kdy ji jenom omezit?

Reklama
Reklama

Dávky pro tatínky

Pečující otcové a peníze od státu

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek čerpat peněžitý příspěvek v mateřství nebo rodičovský příspěvek?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky