Daň z příjmu a povinné pojistné při prodeji nemovitosti

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Bydlení
Vydáno: 3. srpna 2015 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Z prodané nemovitosti se sociální pojištění a zdravotní pojištění neplatí. Zdali se bude platit daň z příjmu fyzických osob, to závisí, zdali je splněn časový test či nikoliv. Při správném načasování prodeje nemovitosti tak daně nesnižují čistý příjem.

Povinné pojistné se z prodeje nemovitosti neodvádí. To však rovněž znamená, že příjem z prodeje nemovitosti v žádném případě nemá vliv na výši státního důchodu (starobního ani invalidního). Dále se z příjmu z prodeje nemovitosti nevypočítávají nemocenské dávky nebo podpora v nezaměstnanosti. Někteří občané si udělají "roční volno", neboť žijí z příjmů z prodeje nemovitosti. V takovém případě nemají vyřešen pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny a jsou v počítačovém registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů). Zdravotní pojištění musí být vždy placeno. OBZP odvádí na zdravotním pojištění 13,5 % z minimální mzdy. Za každý měsíc v roce 2015 tedy částku 1 242 Kč.

 

Dvouletá nebo pětiletá lhůta?

Daň z příjmu fyzických osob se neplatí, když měl prodávající v nemovitosti bydliště nejméně 2 roky před prodejem a dále v případě, že neměl prodávající v nemovitosti dva roky před prodejem, ale peníze z prodeje jsou použité na vyřešení vlastní bytové potřeby. I při nesplnění podmínky bydliště se daň z příjmu fyzických osob z prodeje platit nemusí. Je nutné prodávanou nemovitosti vlastnit nejméně po dobu 5 let před prodejem. Splnění zákonné časové lhůty je vhodné si pohlídat, neboť 15% sazba daně by výrazně snížila čistý zisk z prodeje nemovitosti.

 

Praktický příklad

Paní Nováková prodala v roce 2015 byt za 1 500 000 Kč. Byt pořídila v roce 2014 za 1 200 000 Kč. Paní Nováková nesplnila časový test. Příjem z prodeje bude muset zdanit. Základem daně bude rozdíl mezi příjmy a výdaji. Kolik zaplatí na dani z příjmu za rok 2015?

  • Daňovým základem dle § 10 zákona o dani z příjmu bude za rok 2015 částka 300 000 Kč (1 500 000 Kč - 1 200 000 Kč).
  • Z hrubého zisku 300 000 Kč z prodeje nemovitosti zaplatí paní Nováková na dani z příjmu fyzických osob 45 000 Kč (15 % z 300 000 Kč). Počítáme, že již všechny daňové slevy a daňové odpočty uplatnila paní Nováková u příjmů ze závislé činnosti (ze zaměstnání).

 

Nutnost podání daňového přiznání

Při příjmech z prodeje nemovitosti je nutné podat daňové přiznání. Za zaměstnance nemůže daňové záležitosti vyřídit zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování daně. Přestože paní Nováková v našem praktickém příkladu po celý rok 2015 pracovala, tak bude muset podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Daňové přiznání podá paní Nováková v březnu 2016. Od svého zaměstnavatele si vyžádá potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za rok 2015, které bude potřebovat pro vyplnění daňového přiznání.

Reklama

Další články tématu

Daň z nabytí nemovitých věcí

Od roku 2014 je v Česku zavedena daň z nabytí nemovitých věcí, v předcházejících letech se...

Prodej bytu a koupě nového bytu a daň z příjmu

Když jsou peníze z prodeje nemovitosti použity na řešení vlastní bytové potřeby, tak je příjem...

Výjimky pro časový test při prodeji nemovitosti

Daň z příjmu fyzických osob se při prodeji nemovitosti platí, když není dodržen časový test....

Prodej nemovitosti se ztrátou a daň z příjmu

Někdy dochází k situaci, že prodávající musí prodat nemovitost nebo pozemek se ztrátou. Jak...

Témata

OSVČ a daně

Všechny OSVČ, které alespoň po část roku 2015 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, musí...

Dědictví

V rámci dědického řízení se nedědí pouze majetek a cennosti po zemřelém (zůstaviteli), ale...

Kreativita zaměstnanců

Úspěšné firmy vědí, že jejich budoucnost závisí na jejich zaměstnancích. Chtějí proto inovativní...

Péče o děti a daně

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se...

Nemovitost na úvěr

Někteří mladí lidé se nechtějí vázat, chtějí více svobody a volnosti a více peněz na zábavu, a...

Reklama
Reklama

Dávky pro tatínky

Pečující otcové a peníze od státu

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek čerpat peněžitý příspěvek v mateřství nebo rodičovský příspěvek?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky