Hledáte rychlé informace pro Vaši peněženku? Napište nám na poradna@dumfinanci.cz a my Vám je pošleme :-)

Povinnost registrace k DPH dle obratu

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 2. března 2016 0:00:00
zdroj: sxc.hu

K dani z přidané hodnoty je nutné se registrovat v případě splnění některé ze zákonných podmínek. Někteří  podnikatelé se stávají plátci DPH dobrovolně, i tuto možnost legislativa umožňuje. Jaká je povinná hranice obratu pro registraci k DPH?

V případě, že obrat překročí za posledních dvanáct nebo méně kalendářních měsíců částku 1 000 000 Kč, tak je registrace k DPH povinná. Plátcem se tato osoba stává od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k překročení stanoveného obratu. Z tohoto důvodu je nutné pečlivě sledovat obrat.

 

Mimo splnění podmínky obratu se musí k DPH registrovat např. podnikatel, který je členem sdružení, kde je jiný podnikatel plátcem DPH nebo podnikatel pokračující v podnikatelské činnosti po zemřelém, který byl plátce DPH. Někteří podnikatelé jsou plátcem DPH pouze pro plnění do zahraničí, neboť splňují  legislativní podmínky pro statut identifikované osoby stanovené v § 6 zákona o dani z přidané hodnoty (č. 235/2004 Sb. v platném znění). V Česku zůstává identifikovaná osoba neplátcem DPH a tudíž nemůže vzniknout identifikované osobě nárok na odpočet DPH. Hlavním důvodem pro vznik statutu identifikované osoby bývá poskytnutí služby s místem plnění v jiné členské zemi EU. Veškerá administrativa u identifikované osoby spojená s daňovou agendou u DPH je jednodušší.

 

Praktický příklad

Paní Nová podniká. V měsíci únoru 2016 dosáhla obratu vyššího než 1 000 000 Kč za posledních 10 kalendářních měsíců své podnikatelské činnosti. K dani z přidané hodnoty se musí paní Nová na finančním úřadu registrovat do 15. března 2016, neboť překročila stanovenou částku již v únoru. Plátcem DPH se paní Nová stává od 1. dubna 2016, tedy od druhého měsíce následujícího po únoru, ve kterém bylo obratu překročeno. Paní Nová má dostatek času provést potřebné účetně-daňové úpravy pro své podnikání (např. změna fakturace, nastavení software pro zajištění daňových záležitostí u DPH...). Plátce DPH může vést i nadále daňovou evidenci. Povinnou registrací k DPH nevzniká automatická povinnost vedení účetnictví.

 

Finanční hranice v zemích EU

Jak vysoká je hranice obratu pro povinnou registraci k DPH v ostatních členských zemích EU v roce 2016? Zaměříme se na členské země EU, kde je měnou euro, údaje jsou převzaty z publikace Evropské komise "EU country specific information on certain VAT - Trhesholds applied by Member States". Jedná se o základní hranici, ve specifických případech nebo splnění národních legislativních podmínek může být limit odlišný.  Nejvyšší limit je v Lotyšsku (50 000 €) a Slovinsku (50 000 €), Slovensku (49 790 €), Litvě (45 000 €), Irsku (37 500 €), Španělsku (35 000 €), Francii (32 900 €),  Rakousku (30 000 €), Lucembursku (25 000 €), Německu (17 500 €), Estonsku (16 000 €), Kypru (15 600 €), Belgii (15 000 €), Itálii (15 000 €), Maltě (14 000 €), Řecku (10 000 €) a Portugalsku (10 000 €), Finsku (8 500 €).

Diskuze ke článku
Přidat komentář

Zatím nebyl přidán žádný komentář.
Buďte první a přidejte svůj komentář.

Reklama

Další články tématu

Proč se zvyšují sazby DPH?

Při potřebě zvýšení státních příjmů zpravidla v členských zemích Evropské unie dochází ke...

DPH a elektronická evidence tržeb

Jestliže projde úspěšně celým legislativním procesem Poslaneckou sněmovnou schválený zákon o...

Novinkou roku 2016 je kontrolní hlášení

Veškeré povinnosti spojené s evidencí s placením DPH jsou od roku 2016 náročnější, důvodem je...

Jak vysoké jsou sazby DPH?

Výnos z daně z přidané hodnoty je jedním z klíčových zdrojů státního rozpočtu ve všech členských...

Témata

Vánoční testy

Pro konec letošního roku jsme si pro Vás připravili daňové, právní a finanční testy, kde si...

Jak žijí Evropané?

Mezi 28 členskými zeměmi EU jsou rozdíly v životní úrovni občanů. Porovnejme si životní úroveň...

Státní podpora

Na smlouvy o stavebním spoření, penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření je možné...

Příjmy studentů

Během letních měsíců v období školních prázdnin si řada středoškoláků a vysokoškoláků...

Jak ušetřit na výdajích?

Umět šetřit je velmi cenná vlastnost. Šetřením v každém okamžiku, při každém nákupu, při každém...

Reklama
Reklama
Reklama

Péče o děti a daně

Povinné pojistné během péče o děti

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se hodnotí pro důchod a zdravotní pojištění je placeno státem. Z případného přivýdělku během rodičovského příspěvku se však povinné daně platí.

Otevřete téma

Pro média | Partneři | Inzerce | Kontakt

ISSN 1802-5153,© Copyright DůmFinancí.cz (www.dumfinanci.cz ) Finanční portál 2006 - 2016 FINFOCUS, s.r.o. a ČTK.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu FINFOCUS, s.r.o. zakázáno.

Seznam finančních úřadů Aktuální kurzovní lístek ČNB poradci-sobě.cz


Používáme python hosting Roští.cz.