Povinnost registrace k DPH dle obratu

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 2. března 2016 0:00:00
zdroj: sxc.hu

K dani z přidané hodnoty je nutné se registrovat v případě splnění některé ze zákonných podmínek. Někteří  podnikatelé se stávají plátci DPH dobrovolně, i tuto možnost legislativa umožňuje. Jaká je povinná hranice obratu pro registraci k DPH?

V případě, že obrat překročí za posledních dvanáct nebo méně kalendářních měsíců částku 1 000 000 Kč, tak je registrace k DPH povinná. Plátcem se tato osoba stává od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k překročení stanoveného obratu. Z tohoto důvodu je nutné pečlivě sledovat obrat.

 

Mimo splnění podmínky obratu se musí k DPH registrovat např. podnikatel, který je členem sdružení, kde je jiný podnikatel plátcem DPH nebo podnikatel pokračující v podnikatelské činnosti po zemřelém, který byl plátce DPH. Někteří podnikatelé jsou plátcem DPH pouze pro plnění do zahraničí, neboť splňují  legislativní podmínky pro statut identifikované osoby stanovené v § 6 zákona o dani z přidané hodnoty (č. 235/2004 Sb. v platném znění). V Česku zůstává identifikovaná osoba neplátcem DPH a tudíž nemůže vzniknout identifikované osobě nárok na odpočet DPH. Hlavním důvodem pro vznik statutu identifikované osoby bývá poskytnutí služby s místem plnění v jiné členské zemi EU. Veškerá administrativa u identifikované osoby spojená s daňovou agendou u DPH je jednodušší.

 

Praktický příklad

Paní Nová podniká. V měsíci únoru 2016 dosáhla obratu vyššího než 1 000 000 Kč za posledních 10 kalendářních měsíců své podnikatelské činnosti. K dani z přidané hodnoty se musí paní Nová na finančním úřadu registrovat do 15. března 2016, neboť překročila stanovenou částku již v únoru. Plátcem DPH se paní Nová stává od 1. dubna 2016, tedy od druhého měsíce následujícího po únoru, ve kterém bylo obratu překročeno. Paní Nová má dostatek času provést potřebné účetně-daňové úpravy pro své podnikání (např. změna fakturace, nastavení software pro zajištění daňových záležitostí u DPH...). Plátce DPH může vést i nadále daňovou evidenci. Povinnou registrací k DPH nevzniká automatická povinnost vedení účetnictví.

 

Finanční hranice v zemích EU

Jak vysoká je hranice obratu pro povinnou registraci k DPH v ostatních členských zemích EU v roce 2016? Zaměříme se na členské země EU, kde je měnou euro, údaje jsou převzaty z publikace Evropské komise "EU country specific information on certain VAT - Trhesholds applied by Member States". Jedná se o základní hranici, ve specifických případech nebo splnění národních legislativních podmínek může být limit odlišný.  Nejvyšší limit je v Lotyšsku (50 000 €) a Slovinsku (50 000 €), Slovensku (49 790 €), Litvě (45 000 €), Irsku (37 500 €), Španělsku (35 000 €), Francii (32 900 €),  Rakousku (30 000 €), Lucembursku (25 000 €), Německu (17 500 €), Estonsku (16 000 €), Kypru (15 600 €), Belgii (15 000 €), Itálii (15 000 €), Maltě (14 000 €), Řecku (10 000 €) a Portugalsku (10 000 €), Finsku (8 500 €).

Reklama

Další články tématu

Proč se zvyšují sazby DPH?

Při potřebě zvýšení státních příjmů zpravidla v členských zemích Evropské unie dochází ke...

DPH a elektronická evidence tržeb

Jestliže projde úspěšně celým legislativním procesem Poslaneckou sněmovnou schválený zákon o...

Novinkou roku 2016 je kontrolní hlášení

Veškeré povinnosti spojené s evidencí s placením DPH jsou od roku 2016 náročnější, důvodem je...

Jak vysoké jsou sazby DPH?

Výnos z daně z přidané hodnoty je jedním z klíčových zdrojů státního rozpočtu ve všech členských...

Témata

Dávky pro rodiče

Porodné, peněžitý příspěvek v mateřství, rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, všechny...

Netradiční výdělky

Práce na zkrácený úvazek, práce z domova, práce na černo nebo spolupráce. To vše jsou méně...

Neplacené volno

Někdy z různých osobních nebo rodinných důvodů potřebuje zaměstnanec volno a požádá svého...

Evropa pohledem čísel

V Česku je nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU, lucemburská ekonomika je nejvýkonnější a...

Nelegální práce

Během letních měsíců je firmami častěji nabízená práce na černo. Výkon takové nelegální práce je...

Reklama
Reklama
Reklama

Rodinné dluhy

Kdy si vzít úvěr a kdy nikoliv?

ezodpovědné zadlužení mnohdy znamená dlouhodobé finanční starosti nebo dokonce exekuci. Čerpání každého úvěru je potřeba dobře si promyslet.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky