Jak vysoké jsou sazby DPH?

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: Feb. 29, 2016, midnight
zdroj: sxc.hu

Výnos z daně z přidané hodnoty je jedním z klíčových zdrojů státního rozpočtu ve všech členských zemích EU. Česko není výjimkou.  Každá rodina zaplatí na DPH tisíce měsíčně. Existence DPH prodražuje každodenní nákupy.

V roce 2016 jsou v Česku zavedeny tři sazby DPH. Nejedná se o žádnou evropskou výjimku, tři sazby DPH je zavedena v řadě evropských zemích (např. ve Francii, Lucembursku, Itálii, Španělsku nebo Řecku). Základní 21% sazbě DPH podléhá v Česku většina zboží a služeb. Dále je potom v ČR legislativou zavedena snížená 15% sazba DPH a snížená 10% sazba DPH. Třetí sazba DPH byla zavedena od 1. ledna 2015. Zboží a služby podléhající sníženým sazbám DPH jsou uvedeny  v příloze zákona o DPH (č. 235/2004 Sb. v platném znění), my si vyjmenujeme pouze některé:

 

  • První snížené 15% sazbě DPH podléhá např. veřejná doprava, ubytovací služby, zdravotní péče (pokud není od DPH osvobozena), sociální péče (pokud není od DPH osvobozena), úprava a rozvod vody, odvádění a čištění odpadních vod, služby posiloven, pohřební služby, filmová představení, potraviny, nápoje (mimo alkoholické), zdravotní prostředky,  dětské sedačky.
  • Druhé snížené 10% sazbě DPH podléhá počáteční a pokračovací kojenecká výživa a potraviny pro malé děti, obrázkové knihy pro děti, vybrané mlýnské výrobky, slad, škroby, pšeničný lepek a směsi těchto výrobků.

 

Kolik zaplatíme na DPH měsíčně?

Z důvodu existence DPH je prodávané zboží draží a zákazníci musí při každodenních nákupech šáhnout hlouběji do kapsy. Kolik každá rodina zaplatí měsíčně na DPH, to závisí na výši a struktuře výdajů.

 

Praktický příklad

Rodina Novákových zaplatila za měsíc únor za zboží a služby podléhající základní 21% sazbě DPH 18 000 Kč, částka DPH v tomto případě činila 3 124 Kč (18 000 Kč: 121 x 21). Za zboží a služby podléhající snížené 15% sazbě zaplatila rodina Novákových 9 000 Kč, částka DPH v tomto případě byla 1 174 Kč (9 000 Kč: 115 x 15). Souhrnná částka DPH byla 4 298 Kč (3 124 Kč + 1 174 Kč).

 

Vývoj DPH v Česku

V posledních letech většina členských zemí Evropské unie vzhledem k nutnosti zvyšování daňových výnosů zvyšovala sazby DPH. I v Česku docházelo ke zvyšování sazeb DPH. Nejnižší sazby DPH byly v Česku od 1. května 2004 do konce roku 2007, kdy základní sazba DPH byla 19 % a snížená sazba 5 %. Následně se daňové sazby jen zvyšovaly. Od 1. ledna 2008 se zvýšila snížená sazba DPH na 9 %. Od 1. ledna 2010 se zvýšila základní sazba DPH na 20 % a snížená sazba DPH na 10 %. Od 1. ledna 2012 se zvýšila snížená sazba DPH na 14 %. Od 1. ledna 2013 se zvýšila základní sazba DPH na 21 % a snížená na 15 %.

Reklama

Další články tématu

Proč se zvyšují sazby DPH?

Při potřebě zvýšení státních příjmů zpravidla v členských zemích Evropské unie dochází ke...

DPH a elektronická evidence tržeb

Jestliže projde úspěšně celým legislativním procesem Poslaneckou sněmovnou schválený zákon o...

Povinnost registrace k DPH dle obratu

K dani z přidané hodnoty je nutné se registrovat v případě splnění některé ze zákonných...

Novinkou roku 2016 je kontrolní hlášení

Veškeré povinnosti spojené s evidencí s placením DPH jsou od roku 2016 náročnější, důvodem je...

Témata

Pojištění právní ochrany

Dnes a denně jsme vystaveni různým rizikům. Ať už se jedná o rizika ohrožující náš majetek, či...

Mobilní aplikace

Rozvoj moderních technologií proniká do všech oblastí našeho života. Jednou z těchto oblastí...

Auto a daně

Bez auta se neobejde téměř žádný živnostník. Uplatněné výdaje za auto se liší, zdali se vede...

Daně z prodeje bytu, domu

Při splnění zákonných podmínek se z prodeje bytu nebo domu daň z příjmu fyzických osob neplatí....

Životní pojištění

Životní pojištění přináší živiteli rodiny jistotu, že v případě dlouhodobých zdravotních...

Reklama
Reklama

Finanční testy

Vánoční kvízy

Na vánoční období jsme si pro vás připravili pět zajímavých finančně-daňových testů. Prověřte si své znalosti nebo si udělejte vědomostní rodinnou či přátelskou soutěž.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky