Reklama

NERV souhlasí s vládou nezvyšovat celkové daňové zatížení

Autor: ČTK
Rubrika:  Stalo se
Vydáno: 7. září 2010 7:00:00
Národní ekonomická rada vlády (NERV) souhlasí s vládním přístupem nezvyšovat celkové daňové zatížení. Na tiskové konferenci po pondělním jednání NERV to uvedl premiér Petr Nečas. Podle něj by případné změny v daních měly měnit pouze strukturu daňové kvóty, ne její výši. To by znamenalo změny v nepřímých daních, tedy DPH a spotřebních daních.
Reklama

Složená daňová kvóta je poměr výnosu daní, cel a pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení k HDP.

Zároveň by se měly snížit odvody na sociální pojištění, dodal premiér. „Jsme jedna ze čtyř zemí z nejvyššími odvody na sociální pojištění v EU,“ uvedl Nečas.

NERV začal podle Nečase pracovat na koncepčních změnách ve veřejných financích. S tím souvisí přijetí zákona o rozpočtové kázni, vznik národní rozpočtové rady a lepší transparentnosti veřejných financí. „Veřejné rozpočty jsou nepřehledné, a tím i špatně kontrolovatelné,“ uvedl premiér. NERV vypracuje také kritérium, které by vázalo deficit veřejných financí na vývoj ekonomiky.

Vládní poradci již podle Nečase také vypracovali model školného a s tím souvisejících půjček. Dále navrhli, jak se vypořádat s růstem cen elektrické energie.

NERV byl ustaven v lednu 2009 jako odborný poradní a konzultační orgán tehdejší vlády Mirka Topolánka. Trvalým úkolem rady bylo hledání a návrhy receptů, směřujících k udržení a akceleraci ekonomického růstu Česka. Rada vznikla jako desetičlenná a její činnost řídil a koordinoval premiér. NERV svou dosavadní činnost ukončila 14. září 2009 předložením závěrečné zprávy. Vláda premiéra Nečase činnost rady obnovila.

Reklama
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Zatím nebyl přidán žádný komentář.
Buďte první a přidejte svůj komentář.

Reklama
Reklama

Dluhová past

Jak nezapadnout do kolotoče dluhů a půjček?

V posledních letech přibývá domácností, kterým přerostly jejich dluhy přes hlavu. Jakmile finanční výdaje začínají dlouhodobě převyšovat příjmy, tak můžeme hovořit o dluhové pasti. V tomto případě exekuce stíhá exekuci. Každá domácnost by proto měla velmi důsledně a s rozvahou řídit své finance. Jak snížit náklady exekuce a jak se bránit proti neoprávněné exekuci? Jak se vyhnout dluhové pasti?

Otevřete téma

Poradna
Poradíme Vám

Využijte možnost zeptat se našich finančních poradců v nové online poradně.

Kontakt | Inzerce | Partneři

ISSN 1802-5153,© Copyright DůmFinancí.cz (www.dumfinanci.cz ) Finanční portál 2006 - 2012 finFOCUS, s.r.o. a ČTK.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzentí, šíření či zpřístupňvání článků a fotografií je bez písemného souhlasu finFOCUS, s.r.o. zakázáno.

Seznam finančních úřadů