Hledáte rychlé informace pro Vaši peněženku? Napište nám na poradna@dumfinanci.cz a my Vám je pošleme :-)
Partneři webu
  • FINFOCUS.cz
  • www.ereality.cz

Týden ve znamení zasedání centrálních bank

Kromě světových akciových trhů má za sebou velmi volatilní týden i  Burza cenných papírů Praha. Minulý týden se zraky investorů obracely na březnové zasedání ECB. Tento týden byl ve znamení rozhodování o úrokových sazbách Bank of Japan, amerického FEDu a Bank of England. Pojďme se podívat, jak to dopadlo.

burza-PR článek zdroj: DF

ECB na svém zasedání ve čtvrtek 10. 3. 2016 nečekaně překvapila trhy, kdyžsnížila hlavní úrokovou sazbu na 0,00 % z 0,05 %. Depositní sazba, dle očekávání, klesla na -0,4 z -0,3 % procenta, Zápůjční sazba klesla na 0,25 % a objem QE byl navýšen na 80 mld. EUR/měsíc. ECB začátkem června 2016 spustí 4 nové programy LTRO (dlouhodobé rafinační operace), pomocí kterých dodá další likviditu do bankovního sektoru. Mario Draghi se zmínil, že program QE poběží nejméně do března 2017, případně do doby, než ECB uvidí udržitelný růst inflace směrem k inflačnímu cíli.

 

V úterý 15. 3. 2016 skončilo dvou denní zasedání Bank of Japan, jejímž výstupem bylo ponechání nastavení expanzivní monetární politiky na dosavadní úrovni, přičemž volí taktiku wait and see. Centrální banka si chce ponechat více času na sledování dopadu svých opatření před dalšími intervencemi. Na následné tiskové konferenci guvernér Haruhiko Kuroda zmínil, že Japonsko už není v deflaci a vidí dosažení dvou procentního inflačního cíle v první polovině roku 2017. Přesto BOJ snížila svůj ekonomický výhled a je připravena v následujících měsících opět zasáhnout, bude-li to potřeba.

 

Jak bylo očekáváno, výše úrokové sazby v USA zůstala zachována beze změny. Ekonomická aktivita se mírným tempem zvyšuje, ale i přesto FED snížil pro roky 2016-2018 odhad pro růst sazeb, přičemž za riziko považuje globální ekonomické zpomalování. Rovněž původní plán čtyř navýšení úrokové sazby v tomto roce byl snížen a aktuálně se FED kloní spíše ke dvěma letošním zvýšením, přičemž Yellen nevyloučila tuto možnost na dubnovém zasedání. Pozitivem je mírný růst inflace, i když ta nadále zaostává za 2% cílem. Ten by měl být dosažen v horizontu dvou až tří let. Americké ministerstvo práce uvedlo, že se spotřebitelské ceny v USA bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií v únoru zvýšily o 0,3 %, tedy více, než se čekalo. Výstavba obytných nemovitostí pak po dvou měsících poklesu ožila a byla nejrychlejší za pět měsíců.Na lednovém zasedání Fed zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a v dalších zemích. V poslední době se ale ekonomické ukazatele i situace na trzích zlepšují a analytici předpokládají, že Fed bude muset už brzy opět úroky zvýšit. Americká ekonomika zpomalila v loňském 4. čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1 % z 2% tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 %.

 

Ve čtvrtek 17. 3. 2016 Bank of England v čele s guvernérem Markem Carneym ponechala hlavní úrokovou sazbu na neměnné hodnotě 0,50 % a objem mechanismu odkupu aktiv na stávajících 375 mld. liber. Toto rozhodnutí centrální banky trh dopředu očekával. V doprovodných komentářích představitelé banky vyjadřují rizika z možného „Brexitu“. Nejistota vyplývající z britského referenda o jeho členství v Evropské unii by mohla výrazně zpomalit investice a ekonomický růst.

 

„Na trhy se po osmi dnech zasedání centrálních bank dostává spíše optimistický sentiment, který by mohl pokračovat v následujících obchodních dnech, jak se investoři navracejí zpět k rizikovějším aktivům. Pokles averze k riziku vidíme i na ukzateli indexu strachu VIX, kterýpo FEDu spadl pod 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů v USA klesly k 1,91 %. Nicméně berme v potaz i oslabující dolar, který aktuálně nahrává komoditám, hlavně drahým kovům a ropě.“ Vysvětluje za STOX.cz, analytik a makléř společnosti Grant Capital a.s. Ing. Libor Stoklásek.

 

Obchodovat a sledovat akciové trhy můžete jednoduše prostřednictvím STOX.cz, který klientům poskytuje českou platformu.

17. března 2016 14:56:15

Reklama

Témata

Máme "papíry" pod palcem

Pro výpočet daňových povinností musí všechny OSVČ vést buď účetnictví, daňovou evidenci nebo...

Ukončení práce

V praxi se stává, že zaměstnavatel potřebuje optimalizovat počet zaměstnanců nebo naopak...

Sociální pojištění

Na sociálním pojištění odvádí někteří zaměstnanci více než na dani z příjmu fyzických osob. Jak...

Nelegální práce

Během letních měsíců je firmami častěji nabízená práce na černo. Výkon takové nelegální práce je...

Zdravotní pojištění

Všichni občané s trvalým pobytem v ČR jsou zdravotně pojištěni a jsou pojištěncem jedné ze sedmi...

Reklama
Reklama
Reklama

Ochrana zaměstnance

Kdy plyne zaměstnanci ochranná lhůta?

V některých životních situacích je zaměstnanec chráněn legislativou a nemůže obdržet výpověď nebo má nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání. Zaměstnanec se totiž nachází v ochranné lhůtě. Kdy zaměstnanci plyne ochranná lhůta?

Otevřete téma

Pro média | Partneři | Inzerce | Kontakt

ISSN 1802-5153,© Copyright DůmFinancí.cz (www.dumfinanci.cz ) Finanční portál 2006 - 2016 FINFOCUS, s.r.o. a ČTK.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu FINFOCUS, s.r.o. zakázáno.

Seznam finančních úřadů Aktuální kurzovní lístek ČNB poradci-sobě.cz


Používáme python hosting Roští.cz.