Babiš chce koupit Olmu a Milkagro

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

Holding Agrofert podnikatele Andreje Babiše chce koupit mlékárenské společnosti Olma a Milkagro. ČTK to zjistila z úřední desky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jemuž firma poslala žádost o povolení spojení.

Olma s ročními tržbami přes čtyři miliardy korun je druhým nejvýznamnějším tuzemským výrobcem mléčných výrobků. Agrofert už letos koupil několik podniků a posílil své postavení na některých trzích. Schvalování této fúze tak zřejmě bude pro ÚOHS náročnější a vyžádá si delší čas.

Vyjádření Agrofertu se ČTK zatím nepodařilo získat. Informaci dnes ČTK potvrdil ředitel Milkagra Roman Beneš i zástupci společnosti Olma. Majoritní podíl v Olmě nyní vlastní právě Milkagro, které se zabývá především výkupem a prodejem syrového kravského mléka. Milkagro sdružuje asi 160 zemědělských podniků z celé Moravy, které jsou jeho akcionáři. Mezi nimi je podle dostupných informací i firma Zemos ze skupiny Agrofert, přes kterou chce Babiš ovládnout zbytek Milkagra i Olmu. „Má zájem vstoupit majetkově do Milkagra. Je to nyní ve fázi jednání, myslím, že zatím není účelné k tomu podávat nějaké informace,“ řekl dnes ČTK Beneš.

Jednání potvrdil ČTK také předseda představenstva této společnosti Miroslav Cvek. „O nějaké kapitálové účasti se jedná, to je pravda a to potvrdit můžu. Ale dopady a následky uvidíme, až se vše vyřeší. Doufejme, že jednání nebudou trvat dlouho,“ řekl ČTK Cvek.

Milkagru zatím v Olmě patří zhruba 51 procent akcií. Podle dřívějších informací chce firma svojí pozici v Olmě ještě posílit. Do konce roku by tak mělo Milkagro koupit podíl druhého nejvýznamnějšího akcionáře, společnosti Eligo. Díky tomu by vlastnilo téměř 100 procent akcií Olmy. O Olmu mají podle dřívějších informací zájem také některé další skupiny, třeba Burgus Invest nebo M.L. Moran.

Agrofert chce podle informací ÚOHS získat stoprocentní kontrolu nad Milkagrem i nad Olmou. V minulosti už koupil řadu potravinářských a zemědělských podniků a v některých oborech už je jeho podíl natolik silný, že to vyvolalo obavy z narušení trhu i u antimonopolních úředníků. Poslední fúzi se skupinou První žatecká tak ÚOHS podmínil odprodejem některých jiných podniků ze skupiny Agrofert.

Ještě před vydáním rozhodnutí způsobila rozruch schůzka Babiše s šéfem ÚOHS Martinem Pecinou v autosalonu. Experti i někteří politici ji označili za nevhodnou, podle Peciny šlo ale o zcela standardní pracovní setkání.

Zdroj: Finanční noviny

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí