Téma
Zdravotní pojištění

Částka zdravotního pojištění

Všichni občané s trvalým pobytem v ČR jsou zdravotně pojištěni a jsou pojištěncem jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven působících na trhu. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní občané musí sami platit zdravotní pojištění.

Články k tématu
pondělí 22. červen

Zaměstnanci a zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění je v Česku povinnou daní. Odvody na zdravotním pojištění nelze  optimalizovat jako je tomu v případě výpočtu daně z příjmu fyzických osob. Zdravotní pojištění se počítá z hrubé mzdy. Při výpočtu zdravotního pojištění nelze uplatňovat žádné slevy a odpočty.

úterý 23. červen

Dohoda o provedení práce a zdravotní pojištění

Z odměny plynoucí na základě práce na dohodu o provedení práce se v některých případech zdravotní pojištění platí, v jiných nikoliv. Někteří zaměstnanci pracují současně na základě více dohod o provedení práce. Jak je to s výpočtem zdravotního pojištění?

středa 24. červen

Zdravotní pojištění při práci na dohodu o pracovní činnosti

Při práci na základě dohody o pracovní činnosti se zdravotní pojištění platí, když měsíční odměna je 2 500 Kč a více. Jestliže je měsíční odměna nižší, tak se z odměny zdravotní pojištění neplatí.

čtvrtek 25. červen

Živnostníci a zdravotní pojištění

Živnostníci vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí povinně platit každý měsíc měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Měsíční záloha závisí na dosaženém hrubém zisku v minulém období. Vždy však musí být placena alespoň minimální měsíční záloha. V roce 2015 činí minimální měsíční záloha 1 797 Kč.

pátek 26. červen

Minimální mzda a zdravotní pojištění

V roce 2015 činí minimální mzda 9 200 Kč měsíčně. Minimální mzda hraje v systému zdravotního pojištění důležitou roli. Od minimální mzdy se odvíjí minimální vyměřovací základ pro zaměstnance. Podívejme se na praktické příklady.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.