Téma
Zaměstnanci a paragrafy

Uzavíráme a ukončujeme pracovní poměr

V posledních letech stoupá počet občanů, kteří během života změní několikrát pracovní místo. Během života tedy uzavřou několik pracovních smluv, a buď sami ukončí pracovní poměr nebo dostanou výpověď. Vždy je dobré znát svá práva, abychom zbytečně nepřišli třeba o odstupné.

Články k tématu
pondělí 10. červen

Nástup do práce a pracovní smlouva

Nastoupili jste do zaměstnání a zdá se vám, že pracovní smlouva je příliš stručná? Že nevíte, jaká jsou vaše práva a povinnosti a neznáte svoji měsíční mzdu. Náležitosti pracovní smlouvy jsou upraveny zákoníkem práce. Které údaje jsou povinné a které naopak nemusí být v pracovní smlouvě vůbec uvedeny?

úterý 11. červen

Zkušební doba je výhodná i pro zaměstnance

Téměř ve všech případech sjednávají zaměstnavatelé se svými zaměstnanci v pracovní smlouvě zkušení dobu. Důvodem je skutečnost, že ve zkušební době lze snadno pracovní poměr ukončit a nevzniká nárok na odstupné. Zkušební doba je však výhodná i pro zaměstnance. Především když se znenadání objeví lepší nabídka.

středa 12. červen

Jak ukončit pracovní poměr?

Život přináší často situace, kdy není v práci zaměstnanec spokojený a najde si lepší práci. V těchto případech je potřeba pracovní poměr ukončit. Buď dohodou, nebo výpovědí. Stejně tak může být ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele. Kdy a za jakých podmínek? Jak dlouhá je výpovědní lhůta?

čtvrtek 13. červen

Kdy nám může dát zaměstnavatel výpověď?

Zatímco zaměstnanec může podat výpověď bez udání důvudu, tak zaměstnavatel musí podat výpověď pouze ze zákonných důvodů. Při podání výpovědi přitom musí být dodržena výpovědní doba a zaměstnanci náleží ve věštině případů odstupné.

pátek 14. červen

Svátky a dovolená

Dovolená a státní svátky jsou pro všechny zaměstnance velmi oblíbené dny. Přestože nechodí do práce, tak jim za tyto dny náleží mzda. Čím více svátků a dovolené, tím lépe. Rovněž na dovolenou se těší všichni zaměstnanci, neboť si mohou volně nakládat s volným časem. Jak je to se svátky a dovolenou v Česku? Jak se...

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.