Téma
Promlčení dluhů

Institut promlčení v životě živnostníků

Všichni živnostníci by si měli řádně plnit své daňové povinnosti, lhůty pro promlčení daní, sociálního pojištění a zdravotního pojištění jsou dlouhé. Současně by si živnostníci měli hlídat úhradu vydaných faktur, kde je promlčecí lhůta zase kratší.

Články k tématu
pondělí 20. červen

Promlčecí lhůty je třeba si hlídat

Institut promlčení ovlivňuje obchodní vztahy živnostníků. Před uzavřením obchodu je vhodné si obchodního partnera důkladně prověřit a případné neuhrazené faktury včas vymáhat soudní cestou, neboť při promlčení dluhu a vznešení námitky promlčení dlužníkem nelze úspěšně soudní cestou peníze nárokovat.

úterý 21. červen

Uznání dluhu

Věřitelé mohou uplatňovat pro své nároky desetiletou promlčecí lhůtu, pokud dlužník uzná dluh co do důvodu a výše. Tento postup je výhodný i při finančních výpůjčkách mezi známými. Uznat dluh je nutné vždy písemně.

středa 22. červen

Doměření a promlčení daně z příjmu

Všichni živnostníci by měli svým daňovým povinnostem věnovat dostatečnou pozornost a řádně si plnit všechny své daňové povinnosti. Daňové nesrovnalosti a opožděné platby jsou sankciovány. Případnou kontrolou může být finančním úřadem vyměřen daňový nedoplatek i zpětně.

čtvrtek 23. červen

Promlčení sociálního pojištění

Živnostníci vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí platit měsíční zálohy na sociálním pojištění. Na výši odvodů na sociálním (důchodovém) pojištění závisí, jak vysoký budou OSVČ mít státní důchod. Při hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placena alespoň minimální měsíční záloha.

pátek 24. červen

Zdravotní pojištění a promlčení

Všichni živnostníci musí platit zdravotní pojištění. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí platit měsíční zálohy, minimální měsíční záloha v roce 2016 činí 1 823 Kč. Zdravotní pojištění je nutné platit i při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.